25. dubna 2016 16:30

Apollo 13 a spol.: 3 nejrealističtější výlety do kosmu z filmů a televize

Apollo 13 - upoutávka

Houstone, máme problém!

Ve středu večer se Apollo 13 na Prima MAX opět vydá na cestu k Měsíci. A opět to skončí nehodou! Nepoučitelná posádka vesmírné mise však navzdory své nešikovnosti naservíruje jeden z nejlepších a nejrealističtějších popisů skutečné kosmické mise, jakou kdy film unesl. Žádné vědecko-fantastické výmysly, nýbrž syrová a nečekaná skutečnost! Takových bijáků není mnoho, vzpomněli jsme však na čestné další kolegy "třináctky".

Apollo 13

Jako první se rovnou zbavíme slona v místnosti! Apollo 13 si vlastní zmínku určitě zaslouží – není totiž mnoho filmů, které by skutečný vesmírný program popsaly bez větších příkras. Respektive, není mnoho filmů, které by popisovaly skutečný vesmírný program. Znáte snad film o Gagarinovi? Nebo o havárii Challengeru? Nebo… cokoliv jiného?

Není náhodou, že je Apollo 13 výjimkou z pravidla – příběh jeho letu je totiž unikátní. Fascinující je především skutečnost, že pravdivé jsou i flaksy příběhu, které snad každý divák považuje za koření scenáristů. Manželský prsten ztracený při sprchování, věště tak blížící se nehodu? Přesně tuhle příhodu manželky Franka Bowmana zaznamenala dávno před filmem jeho autobiografie. Start plný třináctek? Okopírováno přesně ze záznamu letu. Let nasměrovaný k Zemi „podle oka“? Přesně takhle astronauti skutečně postupovali…

Skoro půlstoletí od letů programu Apollo zůstává třináctka zdaleka nejznámější misí ze všech. I když totiž jako jediná na povrchu Luny nepřistála, její let – stejně jako ultravěrný film podle těchto události – byl nejdramatičtějším zážitkem vůbec!

Ze Země na Měsíc

I když jde o televizní minisérii, díky produkci Toma Hankse a HBO z konce 90. let má tehdejší Ze Země na Měsíc věru filmový look! Desetidílný seroš popisuje cestu k programu Apollo a výlet na ten šedý nesmysl nad našimi hlavami. A činí tak se zevrubností hnidopišského profesora dějepisu a fyziky.

Minisérie je pikantní i pro nakouknutí do tehdejší produkce HBO. Skoro dokumentární pojetí Ze Země na Měsíc se vyhýbá čemukoliv, co by mohlo být byť jen trochu kontroverzní. Jestli se moderní HBO proslavilo seriály plnými sexu a násilí, Ze Země na Měsíc vedle nich vypadá skoro jako prudérní důchodce žijící v puritánském opatství. Historici přitom vědí, že floridský kosmodrom NASA měl ve skutečnosti v době práce na programu Apollo jednu z největších hustot alkoholiků a rozvodovosti na metr čtvereční…

Pokud vás však vesmír skutečně mocně tankuje, je Ze Země na Měsíc přesto jasnou volbou. Spíše než o strhující podívanou jde ale o něco velmi podobného Bratrstvu neohrožených. Namísto přehršle akce a dramatu tu najdete spíše osobní příběhy lidí prožívajících něco, k čemu většina z nás – bohužel či bohudík – nikdy ani nepřičuchne.

Správná posádka

Zřejmě vůbec nejlepší kosmický epos – ač oproti Apollu 13 už méně přístupný masám diváků – je ale svérázné drama pojmenované Right Stuff. V české distribuci jej lze najít i pod jmény jako Správní hoši nebo Správná posádka, přesnější překlad názvu by však byl „Správnej matroš“, jež značí unikátní, nepojmenovatelné kvality, kterými disponovali první astronauti. Jen míšenci mezi blázny a frajery byli totiž s to sednout do létající palivové nádrže a nechat se vynést výš a dál než kdokoliv jiný. Jen oni měli něco, co zbytek lidí ne.

Film se k prvním misím programu Mercury dostane velmi pozvolna. Nejprve ukáže překonání zvukové bariéry z roku 1947, teprve poté poskočí o dekádu dopředu k letu Sputniku a závodu o prvního člověka ve vesmíru. Namísto věrné dokumentarističnosti Ze Země na Měsíc nebo zlaté střední cesty à la Apollo 13 je však Správná posádka natočená jako heroický epos o nadlidech. Vypravěč tak dělá jednu mytologickou paralelu vedle druhé, zvukovou bariéru přirovná k démonovi žijícímu v oblacích a astronauti jsou pověrčiví – přičemž film dělá, že k tomu možná mají i důvod.

Jsou tací, které tenhle pomalejší přístup především uspí. Nakonec, namísto letů k dalekým galaxiím se piloti ze Správné posádky sotva podívají na hranici atmosféry. Magická atmosféra tomu všem ale přesto dodává příchuť překonávání „nezdolných“ hranic. A právě díky tomu film dodnes inspiruje – narážku na něj můžete najít třeba i v Armageddonu.

Apollo 13 startuje z odpalovací rampy Prima MAX už ve středu ve 20.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný