23. března 2018 11:26

5 nejlepších rolí Andyho Serkise, herecké hvězdy z Avengers, Star Wars a Pána prstenů

I když ho na plátně většinou nevidíte, bez Andyho Serkise by Hollywood docela strádal.

Tintinova dobrodružství vám na Prima COOL už v sobotu ve 20.00 připomenou to nejlepší z klasických dobrodružáren první poloviny 20. století. Digitální animák je na míle vzdálený typickým filmům Disneyho nebo Pixaru. Však má taky v záloze nejlepšího motion capture herce, slovutného Andyho Serkise! Matador "mo-capového" herectví nám už po jednu generaci ukazuje, že i v digitálních filmech lze předvést oscarové výkony. Vzpomenete si na patero jeho nejlepších rolí?

05) Ulysses Klaue

V našem přehledu se budeme věnovat především mo-cap rolím – jednu Serkisovu srandu z poslední doby však nemůžeme nechat jen tak ležet. Serkis, jehož obvykle znáte s „digitálním make-upem“, se totiž prominentně objevil i ve velehitu Black Panther, a to projednou bez počítačového obličeje! A to ačkoliv si neodpustil alespoň mít robotickou ruku. Jeho Ulysses Klaue se mihnul již ve druhých Avengers, role v Black Pantherovi však přesto byla poněkud větší. A i když ho ve filmu nebylo tolik, aby nás to plně uspokojilo, všechny Serkisovy scény byly parádní!

04) Snoke

V posledních letech se Serkis rovněž výrazně objevil jako nejvyšší vůdce Snoke ve Star Wars. I když se Snoke nedočkal takové popularity jako původní imperátor Palpatine, rozhodně lze říct, že především díky Serkisově herectví zanechal v galaktické sáze, ehm, nesmazatelnou stopu. Vývoj jeho postavy v prosinci mnohé překvapil. Je však znát, že Serkis platí za skutečně prvoligového herce, protože dovedl být děsivý i přesto, že ve filmu nebyl zas tak dlouho.

03) Kong

Co do významných digitálních postav (snažících se o realistický pohyb) byste věru museli hledat pekelně dlouho, abyste našli nějakou, kterou nehrál právě Serkis. Střihl si totiž i opičího velikána z Jacksonova King Konga z roku 2005. Také tentokrát u přerostlé opice dovedl ztvárnit jak pohybovou stránku věci, tak rovněž netradiční mimiku. Nejpozději v tomto okamžiku bylo jasné, že Serkis disponuje skutečně barvitou paletou schopností. Jenom jeho unikátní kombinace mírného přehrávání (tak, aby bylo znát skrze digitální fazónu) a schopnosti doslova nelidského pohybu perfektně ladí s potřebami digitální animace. K těm nejslavnějším výkonům se však teprve dostáváme!

02) Glum

Glum byl rolí, která Serkise proslavila po celém světě. Šlo ostatně také o jednu z prvních skutečných digitálních postav vůbec. Woody z Toy Story anebo postavy Final Fantasy prominou, ale teprve Glum donutil diváky houfně sbírat čelist z podlahy nad precizností a uvěřitelností konceptu počítačem vytvořeného charakteru. Již tehdy byl Serkis oceňován za své herectví. Bez pozdějších srovnání však nebylo ještě plně jasné, nakolik je Glum dílem animátorů a nakolik hercem, jehož tvář moc dobře nevidíme. Naštěstí vše rozsekla naše poslední postava.

01) Caesar

Hrdina nové opičí trilogie a první inteligentní opice vůbec stojí a padá se Serkisový výkonem. Caesar možná v prvním filmu ještě hraje druhé housle Jamesi Francovi, nejpozději od dvojky však na sebe bere břímě celého postapokalyptického eposu – a daří se mu to tak umně, že je druhý i třetí díl prequel Planety opic označován za jedny z nejlepších současných scifáren. Serkis tu předvedl nefalšované herectví na oscarové úrovni. A je nejen velká škoda, ale přímo hanba, že se doposud nedočkal zlatého plešouna!

Tintinova dobrodružství začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný