20. srpna 2019 08:17

9 věcí, které nevíte o sedmé epizodě Star Wars: Komu se film promítl jako prvnímu?

Sila se po dlouhém spánku zase probouzí.

V neděli ve 20.00 se na COOLu rozjede velkolepá sedmá epizoda Star Wars. Nová banda hrdinů se v ní spojí se starou, aby dala co proto imperiálnímu Prvnímu řádu. Je tedy nejvyšší čas připomenout si to nejlepší, nejhorší i nevtipnější ze složitého vzniku tohohle tři roky starého megahitu.

09) Zprvu vůbec nebylo jisté, jestli bude mít stará garda zájem se filmu účastnit – Harrison Ford ostatně navrhoval, aby Lucas zabil Hana Sola již v roce 1983. George Lucas, který na Epizodě VII nepracoval, se však zapojil minimálně do přemlouvání pardálů, když během oběda s Markem Hamillem a Carrie Fisher mezi řečí oběma oznámil, že bude Disney točit nový díl ságy – a že pokud se ho nebudou chtít účastnit, můžou je vypsat ze scénáře. Hamill i Fisher byli však z možnosti zahrát si znovu své nejslavnější postavy nadšeni, což se projevilo i na napumpování jejich účasti.

08) Vzhledem k tajnůstkářské povaze filmu se několik členů ansámblu o svém přijetí dozvědělo až na poslední chvíli. Domhnall Gleeson (Generál Hux) se například dozvěděl, jaký film bude točit, jen den před castingem. Oscar Isaac (Poe Dameron) si dokonce musel počkat jen pár hodin před castingem – stalo se tak, když dostal telefonát, který se ho ptal, jestli si sedne do auta, které ho na casting vezme, nebo jestli chce zabookovat letenku zpátky do USA.

07) George Lucas sám se k novému filmu stavěl velmi ambivalentně. Ačkoliv prozradil, že je „smířen“ s tím, že odevzdal lidu (a Disney) své dítko, přirovnal své pocity k tomu, kdyby se účastnil svatby své bývalé manželky.

06) John Boyega (Finn) byl ze své vlastní role tak nervózní a pověrčivý, že odmítal říct vlastní rodině, že získal roli ve Hvězdných válkách. Naopak otálel až do chvíle, kdy byly oficiálně uveřejněny fotografie hlavních herců.

05) Na place bylo každopádně notně živo. Slavné je například cameo Daniela Craiga jako Stormtroopera, jehož mysl je ovládnuta Rey. Natáčení navštívili i Kevin Smith a Benedict Cumberbatch – první z nichž musel podepsat slib mlčení nazvaný v duchu propagandistických plakátů z druhé světové války jako "Loose Lips Sink Starships" (neboli „Pusa na špacír potápí hvězdolety“). Smith si přesto nemohl odpustit malý spoiler, když řekl, že po vstupu na palubu Malého sokola rozplakal.

04) Ne všechny elementy světa a příběhu však byly přetočeny z původních Hvězdných válek. Například souboje se světelnými meči byly choreograficky navrženy tak, aby se lišily od první i druhé trilogie – namísto častého využívání Síly v prequelech a soubojů ve stylu kenda v původní trilogii tak byly souboje v sedmičce navrženy jako přirozenější a brutálnější – to celé, aby film reflektoval, že některé postavy mají se světelným mečem pramálo zkušeností.

03) Kuriózní byla i reakce komunity po uveřejnění prvního teaseru – mnoho diváků totiž vypíchlo, že filmu chybí čistota a lesk minulých filmů. Problém byl v tom, že „minulé filmy“ patřily silně digitální prequelové trilogii, která ukazovala galaxii před jejím pádem do chaosu. Nová trilogie se však snažila být „špinavější a jednodušší“ co do efektů v duchu původní trilogie. Jeden z lidí v okolí místa natáčení tak například prohlásil, že štáb skoupil „všechny vzduchové pistole v Essexu“, aby je využil pro konstrukci blasterů a komparz nemusel předstírat, že zbraně kopou.

02) Síla se probouzí je jediný film, za který dostal Harrison Ford honorář pro hvězdy první kategorie – stalo se tak v rámci ságy Star Wars vůbec poprvé u postavy, která není rytířem Jedi.

01) Na chlup stejně jako v komedii Fanboys se na film dříve podíval i fanoušek s terminální diagnózou. Stalo se tak díky Marku Hamillovi a Johnu Boyegovi, kteří přesvědčili J. J. Abramse, aby svolil s projekcí filmu Danielu Fleetwoodovi dlouho před světovou premiérou. Fleetwood film viděl na soukromé projekci u sebe doma. Zemřel nedlouho nato 10. listopadu 2015…

Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný