19. února 2016 14:14

6 špionážních filmů, které vás skvěle pobaví nebo pořádně napnou!

Legenda (5) - upoutávka

Seznamte se s kolegy Bonda a Bournea.

Je tu další pátek a s ním i dvojice nových dílů Legendy, špionážního seroše se Seanem Beanem. Kdo by ovšem očekával klasickou bondovinu, toho možná Legenda překvapí – namísto agenta v obleku je totiž mnohem více zaměřená na infiltrace a přebírání identit. Ostatně, podobně jako jiné netradiční špionážní filmy, na něž jsme vzpomněli.

Svatý

Hej, moment, řekli jsme "netradiční", nikoliv nutně "dobré"! Svatý, 19 let starý thriller s Valem Kilmerem, je svého druhu tradiční žánrovkou o agentovi, který se musí vypořádat s ruskou mafií a revolucí. Zásadní rozdíl tkví ve skutečnosti, že hlavním hrdinou tentokrát není frajer ve smokingu, ale defacto "transvestita". Kilmer totiž namísto udělátek od Q ke svým operacím využívá nejrůznějších převleků, díky čemuž ve finále podstatná část filmu působí spíše komicky než drsňácky.

Kauza CIA

Matt Damon je sice známější pro svého Jasona Bournea, tentokrát se ale zaměříme spíše na jeho jiné špionážní alterego – Damon si totiž ve filmu Kauza CIA střihl jednoho ze zakladatelů nejznámější zpravodajské agentury světa. Životopisný film se zaměřuje na psychologičtější stránky než běžná bondovina, Damonova postava zde vlastně musí krom operací ze studené války řešit i to, nakolik si náročná kariéra vybírá svou daň na jeho manželství.

Po přečtení spalte

Špionážních komedií existuje celá řada, ale většina opět paroduje trampoty agenta 007. Po přečtení spalte od bratrů Coenových je ale tradičně odlišné – hrdiny i záporáky jsou zde totiž naprostá nemehla, která se omylem zmocnila utajovaných dokumentů. Díky neschopnosti všeho a všech je ale Po přečtení spalte dost možná nejvíce autentický snímek celé historie fiktivních špionů...

Tři dny Kondora

Dávno předtím, než nám kinematografie dala Jasona Bournea, jsme tu měli podobný příběh známý jako Tři dny Kondora. Obyčejný analytik CIA s tváří Roberta Redforda tu najde celý svůj tým postřílený a musí najít jak identitu pachatele, tak i přežít. Krom přítomnosti zlounů z řad samotné CIA je vtip rovněž v tom, že Redfordův hrdina není hrdlořez, ale v CIA se naopak živil čtením knížek.

Jeden musí z kola ven

Hledání vnitřního nepřítele je rovněž předmětem britského náhledu na práci MI6 jménem Jeden musí z kola ven. Pro jednoho je tenhle snímek plný předních britských herců stylovým paranoidním pošušňáním, pro jiného zase nudou způsobující samovolné záchvaty spánku. Jisté však je, že biják s Gary Oldmanem v hlavní roli (i když?) je tak či onak autentickou výpovědí o životě mnoha skutečných špionů...

Syriana

Ropa, ropa, ropa. O to jde v Syrianě nejvíce! Moderní thriller stopující celou paletu postav, takzvaná hyperlinková fikce, má za špiony jen některé své postavy, celá jeho story se však zabývá jediným problémem, k jehož řešení napomáhá i agent CIA s tváří George Clooneyho. A tady padne kosa na kámen. Clooneyho agent je totiž ve skutečnosti cynický tlusťoch, kterému jde ponejvíce o rozšíření přístupu k, inu, levné ropě.

Legenda na COOLu začíná už v pátek ve 20.15!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný