9. června 2016 15:30

6 nejlepších černých komedií všech dob

Smrt jí sluší - upoutávka

Vtipy světlé jako obsah urny.

V pondělí ve 20.15 můžete na Prima MAX vyhlížet klasickou černou komedii Smrt jí sluší. Vtipkování s příchutí nihilismu je mezi filmaři pořádnou trvalkou – jako poctu komedii s Meryl Streep a Brucem Willisem jsme vzpomněli i na šest dalších dokonalých ukázek perfektního skloubení černého humoru a filmového pásu.

Soumrak mrtvých

I když snah bylo hodně, včetně tuzemského Choking Hazard, Soumrak mrtvých alias Shaun of the Dead je bezpochyby nejlepší zombie komedií vůbec. Osvědčená partička v čele se Simonem Peggem tu totiž naservírovala ta největší klišé zombie žánru od epidemie přes noc až po obranu v obleženém domě a každou z nich nečekaně překroutila do komické pointy. Tak třeba zdejší hrdinové by si dávno všimli mrtvol v ulicích, kdyby nešlo o líné ignoranty, kteří buď popíjejí, anebo hrají hry na konzoli. Armády (ne)mrtvých všude okolo jen dokreslují všeobecnou neschopnost postav, jimž většina z nás rozumí snad až příliš dobře – a navzdory těžké zápletce plné umírání tak Soumrak mrtvých dodnes platí za moderní komediální kult!

Delikatesy

Je libo trochu člověčiny? Je příznačné, že kanibalistické Delikatesy vyprávějí o pojídání lidí zcela jinak než většina dalších filmů. Kde jinde by totiž mohla vzniknout magořina, u níž se smějete větám o mletí babiček do paštik, než ve Francii? Jean-Jacques Annaud, mimo jiné autor Vetřelce: Vzkříšení anebo Amélie, má sice na kontě slavnější filmy – jste-li však zároveň vyznavačem černého humoru, neměli byste si Delikatesy nechat ujít!

Dr. Divnoláska

Kubrickova klasika satirizující studenou válku je, pravda, pro mnohé dnešní diváky už hůře stravitelná. Film vznikl jako komentář hrozícího atomového konfliktu, z něhož si filmaři nepokrytě tropí černočerné šloufky. Všichni politici i generálové totiž tváří v tvář mašinerii, kterou sami budovali, působí bezradně a impotentně. Bez kapky dějepisu dnes nelze Divkolásku ocenit tak, jako kdysi, jen se nad ní však zamyslete – natočit v letech, kdy regulérně hrozí konec světa, něco, co si z daného scénáře nihilisticky utahuje, to chce solidní odvahu!

Americké psycho

Někteří by mohli argumentovat, že Americké psycho není ani tak komedie jako psychologické drama – tím by však ignorovali, že minimálně my jsme se u filmu opravdu hodně a často smáli! Film o povrchním sériovém vrahovi, který je možná jenom mešuge a všechno si to (možná!) vymýšlí, by byl vtipný i bez vraždění. Vždy, když totiž Christian Bale hraje magora, je to malý svátek. Jenže v kombinaci s arogantním chováním řady zdejších zbohatlíků jsou Baleovy maniakální prostocviky se sekyrou či hřebíkovačem o to příjemnějším a zábavnějším pokoukáním!

V Bruggách

Jako komedie bylo naopak zcela jistě zamýšlené černočerné drama V Bruggách. Jasně, zemře tu nemalý počet lidí a mnohdy za velmi ošklivých okolností. Hlavní hrdina ostatně chce už od prvních minut spáchat sebevraždu. Jenže tohle spojení nespojitelného velmi snad generuje zcela absurdní situace, vrcholící v momentě, kdy se do Brugg musí vydat vrchní mafián, aby se zdejší odklizenou, rebelující dvojkou náležitě zatočil. Výsledkem je série scén, které své babičce nikdy nepustíte – ten pohled, jak se u nich smějete, by totiž nemusela ustát.

Fargo

Posledním a vrcholovým příkladem pak nemůže být nic jiného než Coenovic Fargo. Naprostý vrchol žánru filmů, v nichž se vraždí lidé a diváci v reakci na to nevědí, nemají-li se za to spíše trochu stydět. Od premisy zápletky, v níž úvodní “hřích” způsobí dominový efekt násilí plodícího násilí, by jeden spíše čekal vážnou tvář – jenže Coeni jsou jiná liga, která ví, že jenom mudrováním diváka u obrazovky neudrží. Navíc, není snad každé násilí absurdní – a tak i neúmyslně vtipné?

Smrt ji sluší začíná již v pondělí ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný