5. října 2017 11:29

5+1 film, které lidem dodnes totálně zamotávají hlavy

Velká porce filmového WTF.

Také jste zažili ten pocit, kdy právě začaly běžet závěrečné titulky filmu, a vy jste přitom neměli nejmenší dojem, co jste to právě vlastně viděli? Nejste v tom sami. Nad pěticí a jedním slavným filmem se většina diváků dodnes drbe na hlavě.

5) Inland Empire

David Lynch má pověst, která přetrvává napříč jeho kariérou – pověst tvůrce filmů, během nichž davy diváků z plna plic volají "WTF"! Zatímco snímky jako Duna se ještě relativně držely při zemi, Inland Empire představil dvě zcela separátní dějové linie v různých časech, mezi nimiž si divák mohl toliko domýšlet souvislost. Sám režisér přitom sdělil, že žádnou jinou intepretaci film ani nemá.

4) Under the Skin

Když se řekne námět Under the Skin, snímku, v němž Scarlett Johansson jako mimozemšťanka souloží s muži, jeden by čekal divácky poněkud vstřícnější film! Namísto toho se mu však dostane hororový mindfuck, v němž se krom metafory dospívání nebo znásilnění (vlastně v obou směrech) dočká především všeobecné nejistoty tak silné, jako je život sám. Nic to nemění na tom, že se po konci závěrečných titulků příliš mnoho diváků jenom ustavičně drbalo na hlavě.

3) Filth

První ukázky Filth vypadaly jako typický moderní Fight Club – James McAvoy tu jako zkorumpovaný polda působí dojmem takového záporáka, až je radost jej sledovat. Zhruba v polovině stopáže se ale definitivně ukáže, že McAvoy není britská verze Zlého poručíka, ale že mu jednoduše regulérně hrabe. Finální odhalení zápletky, že se hlavní postava převléká za ženy, pak jenom koulení očima ze strany diváků graduje. Nu, a pak film skončí na tak depresivní notě, že potěšení z něho mohli mít jenom nihilisté – ti ostatní se totiž ptali, co to ksakru mělo znamenat!

2) Prometheus

Hlavy však nemusejí zamotávat jenom filmy, které si říkají o uměleckou nálepku. Naposledy nás poměrně značně vykolejil i Prometheus režiséra Ridleyho Scotta. Je třeba zdejší přítomnost Vánoc skutečně odkazem k motivům Kristova obětování, anebo jde jenom o náhodu? Pokračování Alien: Covenant šlo ještě dál, když v něm David zmínil, že lidská rasa degeneruje. Je tedy hloupé chování bandy vědců v Prometheovi chyba scénáře, nebo inteligentní náznak blížící se Idiocracy? Samé otázky!

1) Primer

Nic však nemůže v otázkách překonat sci-fi Primer, která je tak hardcorově natočená, že existují celé stránky dedikované kreslení grafů zdejšího příběhu. Proč? Primer popisuje vynález stroje času, zatímco většina filmů však podobné udělátko vzala leda tak jako možnost nechat randit syna se svou mámou, v Primer se cestuje časem často a nové časové linie tak bují jako houby po dešti. Na konci je divák zmatenější než zdejší hlavní postavy, a to je co říct!

Bonusový film: 2001 – Vesmírná odysea

I v tomto případě je slavné sci-fi z roku 1968 stále kultovně nevysvětlené. Jeho poslední půlhodina působí spíše jako trip říznutý velkou porcí starého dobrého WTF! Řešení průletu barevnými scenériemi spolu s pobytem ve sterilní místnosti, zakončené plodem vznášejícím se ve vesmíru, je ale prosté – již v roce premiéry jej jako mimozemskou agumentaci lidské rasy vysvětlila kniha, podle níž byl film natočen. Filmařům bylo zatěžko vše detailně okecávat, když ji přece tehdy všichni určitě četli…

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný