22. července 2019 01:07

5 věcí, které nevíte o tvůrci Star Wars: Čemu chtěl George Lucas původně zasvětit svůj život?

Poznejte velká tajemství George Lucase.

Milovaný i nenáviděný – takový je George Lucas. Vizionář, který dal světu Hvězdné války, si to u některých fanoušků pohnojil pozdějšími prequely i prodejem značky Disneymu. Jako každý člověk, ani Lucas však není černobílý. Poznejte proto (předtím, než si v neděli ve 20.00 pustíme Epizodu VI) jeho méně známé stránky.

05) Původně chtěl být závodník i pilot

Řada dětí sní o extravagantních profesích – Lucase s jeho tužbou být profesionálním závodníkem, drandícím po silnicích ve sporťácích, samozřejmě nevyjímaje. Zatímco většina z nás však na své kariérní cestě vstříc kosmonautovi a popeláři mnoho kroků neučinila, Lucas se i v dospívání na dráhu závodníka připravoval. Nakonec si vše rozmyslel až po těžké silniční nehodě. Po promoci si chvíli pohrával i s tím, že by se k nápadu vrátil v jiné formě – jako pilot. Letectvo jej však nechtělo kvůli tomu, že je diabetik.

04) Kalifornská smetánka

Není v tom ani náhoda ani konspirace – když holt žijete v Kalifornii, je jistá šance, že se z vašeho souseda jednou vyklube herec, producent anebo prostitut. Něco podobného se stalo i Lucasovi – poté, co začal studovat na University of Southern Califonia, byl jeho spolubydlícím na koleji Randal Kleiser – budoucí režisér superúspěšné Pomády. Mezi jeho další spolužáky patřil režisér Barbara Conana John Milius anebo zvukař Walter Murch.

03) Skoro slavný pro jiný film

Právě Murch mimochodem prosákl informaci o tom, že se Lucas namísto Star Wars mohl proslavit o dekádu dříve režírováním slavné protiválečné Apokalypsy – ta byla později natočená Francisem Fordem Copollou. První verzi scénáře Apokalypsy totiž napsal (již zmíněný Lucasův spolužák) Milius v roce 1969, jenže tehdy se kontroverzní látky žádné studio nechtělo ani dotknout. Lucas si tak musel počkat na vlastní projekt, pro nějž se dílem inspiroval i v nerealizované verzi Apokalypsy – totiž souboji partyzánů a všemocné velmoci.

02) Pomohl ke vzniku Pixaru

Když pár let nazpět byl Lucasfilm odkoupen studiem Disney, mnozí si ťukali na čelo před absurditou podobné akvizice – ve skutečnosti však k sobě měl Lucasfilm s Disneym a rovněž s Pixarem po celou historii velmi blízko. Přece jen, Star Wars jsou v mnohém podobné prapůvodním disneyovským pohádkám. Během svého rozvodu totiž Lucas musel odprodat digitální divizi jeho společnosti ILM, aby měl prostředky na vyrovnání. Digitální animátory skoupil jistý Steve Jobs a přejmenoval svou novou společnosti na „Pixar“. Trvalo 13 let, než Pixar – na počátku spíše producenti animačního softwaru než animátoři – udělal díru do světa skrze Toy Story – Příběh hraček. Disney koupil Pixar v roce 2006, dá se tak vlastně říct, že se pozdější akvizicí Lucasfilmu celá rodina vlastně zase sešla pod jednou střechou.

01) Jeho nikdy nenaplněný sen

Ne vše se ale musí člověku za život nutně podařit. Před dávnými časy Lucas řekl, že se snaží o komerční úspěch Hvězdných válek především kvůli tomu, aby měl technologii a prostředky na tvorbu malých experimentálních filmů, které chtěl celý život ve skutečnosti natáčet nejvíce. Nezapomeňme, že Lucas s podobnými snímky jako THX skutečně začínal. Ani prodej Lucasfilmu mu však ke štěstí v experimentální filmařině nedopomohl – na jeho nový film stále čekáme jako na smilování, a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit. Občas je zkrátka hlad po úspěchu tím nejlepším kuchařem kreativity.

Star Wars: Epizoda VI Návrat Jediho začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný