22. listopadu 2017 22:50

5 ujetých starých akčňáků, které prostě musíte vidět

Rallye smrti - upoutávka

S věkem zrají.

Sobotní noc bude na Prima COOL smrdět naftou a střelným prachem – ve 22.50 totiž začíná Rallye smrti s Jasonem Stathamem! Šílený biják o krvavých gladiátorských zápasech z budoucnosti má o kolečko víc – ale na správném místě. Vychází ostatně z kultovního ujetého akčňáku ze 70. let, v němž hrál hlavní roli David Carradine (Kill Bill). Které další retro bijáky jsou inspirativní dodnes?

05) Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Jak vidno již z názvu a obrázku, o Faster, Pussycat! Kill! Kill! (dále jen Pussycat) se dá říct, že jde jak o brutální béčko, tak i o brutální péčko. Záběrů na ženská prsa i zadky je tu totiž proklatě hodně. Snímek z šedesátých (!) let je však pro svou story o trojici divožen, které brutálně kuchají okolní muže, dodnes jak oblíbenou ikonou naprostých fetišistů, tak paradoxně i feministek! Který jiný biják to má? To nejbližší Pussycat však zřejmě dobře znáte – do značné míry z tohoto filmu vychází Tarantinovo Auto zabiják.

04) Rollerball

Společným jmenovatelem všech dalších filmů níže je kombinace dystopického světa, akce a sportu – ukazuje se totiž, že jakási komodizace násilí je něco, co často vede k proklatě bizarnímu vykreslení filmové akce. První na řadě je Rollerball, v němž se hraje cosi jako inline hokej říznutý brutálním vražděním oponentů. Takže vlastně něco jenom o trochu krvavější než normální hokej. Jak už to v podobných filmech chodí, hrdina se samozřejmě nespokojí s možností být celosvětově nejslavnějším hrdlořezem, ale musí se proti systému vzbouřit…

03) Pozdrav od juggerů

Dalo by se s úspěchem pochybovat, je-li Pozdrav od juggerů vlastně akční film. Přestože tu chybí klasické lámání vazů, je však akce rozhodně jeho velkou součástí – jedná se totiž o netradiční sportovní film, v němž se o čest a slávu bojuje ve 23. století v postapokalyptickém prostředí! To samo o sobě telegrafuje tak atypické prostředí a mix příběhů, že to stojí za pozornost. Oč lepší by ostatně byl takový Rocky, kdyby se přízemně snažil rozbít ústa svému oponentovi v ringu ve světě Šíleného Maxe?

02) Running Man

Mix sportu a násilí nabízí také Running Man, a opět se tu opakuje stejný mustr jako u Rollerballu. Film však nabízí dva nové benefity navíc – v první řadě tu rány rozdává Arnie, což je potenciální vylepšení každého filmového příběhu od Marry Poppins po Občana Kanea. V řadě druhé je pak Running Man primárně satirou, která si uvědomuje svůj černohumorný přesah. Díky humoru nejenže Running Man prakticky nezestárl, ale navíc je v dnešním věku – bohatém na nejdivnější reality shows – dokonce aktuálnější než v době svého vzniku!

01) Cesta gladiátorů 2000

Mnoho identických prvků však můžeme stopovat až do původní verze Rallye smrti, která u nás vyšla jako Cesta gladiátorů 2000. David Carradine alias pozdější Bill z Kill Bill se tu účastní závodu napříč Amerikou, v němž je vše povoleno – včetně zabíjení kolemjdoucích. Premisa tak kombinuje „to nejlepší“ ze satirizování násilí a každý si v ní najde „to své“. Někdo vypíchne, že je Cesta gladiátorů 2000 vlastně totéž jako modernější Purge – ale vtipnější, protože tu do lidí naráží mimo jiné Sylvester Stallone. Jiný zmíní přesahy do debaty kolem regulací zbraní a naší fascinace násilí. A další zmíní Stathamův „remake“. A to na průměrně natočené akční béčko, které si ve svém závěru neodpustí moralizování, vlastně není špatný výsledek!

Rallye smrti dorazí v sobotu od 22.50 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný