17. května 2017 11:49

5 sdílených filmových vesmírů, které nejsou MARVEL! Od Star Wars až k Pulp Fiction, znáte je všechny?

Troufneme si tvrdit, že o většině z nich jste neměli ani tušení.

Od doby, kdy se Tony Stark poprvé objevil na konci Neuvěřitelného Hulka, aby generálovi Rossovi pověděl, že dává dohromady jistý tým, jsou diváci na spojená filmová univerza zvyklí. Pokud byste si ale mysleli, že byl Marvel první, nebo snad jediný, kdo s tímhle nápadem přišel, byli bystena omylu. Tady je 6 sdílených vesmírů, o kterých jste pravděpodobně nevěděli:

1. Tarantinoverse

Filmy: Gauneři, Pravdivá romance, Pulp Fiction

První snímky Quentina Tarantina asi ani netřeba představovat. Všichni je máme několikrát shlédnuté a tak se rovnou přesuneme k tomu, jak spolu tahle trojice souvisí. Postava herečky Patricie Arquette Alabama z filmu Pravdivá romance (který Tarantino napsal), se zmiňuje v Gaunerech, zatímco Vincent Vega z Pulp Fiction, měl být původně Vic Vega, aka Mr. Blonde z Gaunerů. Michael Madsen byl ale nucen odstoupit z natáčení kvůli nabitému kalendáři a tak role přistála Johnu Travoltovi, který si ve filmu zahrál jeho bratra.

2. View Askewniverse

Filmy: Clerks, Flákači, Hledám Amy, Dogma, Vřískot 3, Jay a mlčenlivý Bob vrací úder, Clerks 2

Název, který se snad ani nedá přeložit, pochází od fanoušků scenáristy a režiséra Kevina Smitha a označuje šestici (a brzy možná více) filmů, točících se okolo postav Jaye a mlčenlivého Boba. Patří sem ale i plno dalších bláznů, flákačů a rebelů, kteří se pravidelně objevovali ve všech výše zmíněných filmech. Ano, dokonce i ve třetím Vřískotu, který sice netočil Smith, ale Jay a Bob se v něm krátce ukázali.

3. Star Wars/E.T. vesmír

Filmy: Všechny Star Wars filmy, E.T. - Mimozemšťan

Je dobře známo, že slavný režisér Steven Spielberg a tvůrce Star Wars George Lucas jsou velcí kamarádi. Tohle přátelství se pak logicky překlápí i do jejich filmů, kdy Spielberg často odkazoval na Lucasovy Star Wars ve svých filmech a naopak Lucas na Spielbergovy věci ve Star Wars. Nejznámějším příkladem je scéna ze Skryté hrozby, kdy se v galaktickém senátu objeví rasa tří malých mužíčků s dlouhými prsty. Jo, E.T. už je doma.

4. Příšery od Universalu

Filmy: Mumie, Neviditelný muž, Vlkodlak, Van Helsing, Netvor z Černé laguny, Frankensteinova nevěsta

Zapomeňte na minulost, studio Universal (Rychle a zběsile, nová Mumie) má licenci na většinu slavných příšer a tu teď hodlá řádně vytěžit. Začíná se už letos novou Mumií s Tomem Cruisem a Rusellem Crowem jako Dr. Jekyllem, dále však byly oznámeny Neviditelný muž s Johnnym Deppem a taky Frankensteinovo monstrum v podání Javiera Bardema. Po všech samostatných filmech se pak logicky čeká, že přijde obří týmovka.

5. Monsterverse

Filmy: Godzilla, Kong: Ostrov lebek, Godzilla: King of Monsters, Godzilla vs. Kong

A jsme u posledního (nepočítaje DCEU, protože je to v podstatě stejný případ jako MCU) sdíleného vesmíru. Do tohohle patří nově vznikající blockbustery s Godzillou a King Kongem, tedy gigantickými slavnými monstry, které se nejprve představí ve vlastních filmech, jenom aby si to pak společně rozdali v obřím crossoveru. Ten je aktuálně chystán na rok 2020. Těšíte se?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný