20. srpna 2019 04:25

5 největších tajemství sedmé epizody Star Wars, která odhalí jen ti největší fanoušci

Všimli jste si všech odkazů?

Jsme ve finále! Sedmá epizoda Star Wars dorazí na Prima COOL již v neděli ve 20.00 a parta Hana Sola se v ní znovu postaví temné straně Síly. Jak určitě víte, v Epizodě VII došlo na znovuoživení celé ságy – a jelikož se Star Wars vrátily po tolika letech, dá to rozum, že filmaři do nové epizody ukryli hned několik vtipných odkazů.

05) Batman na Millenium Falcon

Pokud nemáte k dispozici nadlidsky dobré oči (nebo nejste fanatický fanoušek sjíždějící film políčko po políčku), nejspíše vám unikl odkaz na Batmanovo autíčko ve spodku Millenium Falconu! Kořeny vtipu jsou nečekané – když v roce 2014 probíhalo natáčení Síla se probouzí, paralelně s tím Zack Snyder točil i Batman vs. Superman. Oba štáby spolu na soutěžily v tom, kdo propašuje do svých filmů více odkazů na toho druhého – zatímco Snyderův tým tak tweetoval věci jako Supermana v roli Sitha, Abramsův tým nakonec dotáhl laťku soutěžení v odkazech tak daleko, že na spodek Millenium Falconu ve filmu umístili… ukrytý Batmobil z Nolanovy trilogie!

04) Kelvin Ridge

Další odkaz je už mnohem méně výrazného charakteru – to však neznamená, že je méně zábavný. Rey ve filmu pošle BB-8 na cestu „domů“, nařídí však kuličce, aby se vyhnula „Kelvin Ridge“. Nejde o náhodné slovo – možná si z filmového rebootu Star Treku z dílny J. J. Abramse pamatujete na smutný osud USS Kelvin. Tato loď, na níž sloužili Kirkovy rodiče, byla zničena hned v úvodu filmu – hláška odkazující na Kelvin Ridge je tak svého druhu rovněž odkazem na předešlý Abramsův projekt. Nezapomínejme ostatně, že BB-8 v dané scéně jezdí po planetě poseté troskami zničených kosmoletů…

03) Starkiller je...

Jméno základny Starkiller dává hromský smysl – tato „Hvězda smrti 3.0“ umí zničit hned několik planet najednou, je tedy jasné, že se nebude její název inspirovat ve slovech jako „duha“ nebo „jednorožci“. Jméno Starkiller má však ve Hvězdných válkách dlouho tradici – úplně původně se tak totiž jmenovala hlavní postava původní trilogie, jistý Luke Starkiller. Když Lucasovi spousta lidí říkala, že jde o název jako od sériového vraha, Lucas jméno změnil na Skywalker. Starkiller se však vrátil například v herní sérii The Force Unleashed, její hlavní antihrdina Galen Marek dostal jako padawan Dartha Vadera právě jméno Starkiller.

02) 12 parseků

Síla se probouzí činí i odkaz na klasickou chybku Nové naděje, kdy Han Solo oznámí, že zvládl uletět Kessel Run za 12 parseků. Problém je, a fanoušci s kapkou vědeckých znalostí to vědí, že parseky nejsou jednotkou času, ale vzdálenosti. Jinými slovy, je to v podstatě totéž, jako kdyby Han chtěl rychlost své lodě podtrhnout větou „Velkou cenu Monaka jsem ujel za 260 kilometrů, ha!“ Uvnitř kánonu Hvězdných válek to později okecalo zdůvodnění, podle něhož je Kessel Run nelineárním závodem a vzdálenosti se liší – kratší je tak vlastně furt znakem úspěchu. Síla se probouzí tento dojem cementuje ve scéně, kdy se Rey Hana zeptá, jestli opravdu Kessel Run uletěl za 14 parseků, načež ji starý paš(er)ák postaví do latě připomínkou staré cifry.

01) Známé tváře

Při takové míře kultovních návratů není překvapivé, že natáčení Síla se probouzí oslovilo celou řadu starých i nových fanoušků ságy. A to znamená jediné – výskyty celebrit! Zatímco ve starých časech by tohle slovo znamenalo mihnutí Michaela Jacksona před kamerou v roli Jedie, Síla se probouzí vsadila hlavně na camea geeků a fanoušků, kteří „shodou náhod“ platí i za slavné herce a filmaře. Rey tak hlídal Stormtrooper, kterého uvnitř helmy hrál Daniel „James Bond“ Craig, své dobře utajené scény si v brnění Stormtrooperaů odbyl i režisér Kevin Smith a skladatel Michael Giacchino a tradičně se vrátil i Abramsův dobrý kamarád Greg Grunberg jako rebelský pilot, pravděpodobně syn starého známého Porkinse.

Star Wars: Epizoda VII – Síla se probouzí začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný