9. ledna 2018 20:54

5 nejlepších filmů z posledních let, jejichž hrdinové bojují o holý život

Robinson Crusoe - upoutávka

Ultimátní zápas v novém podání.

Ztroskotat na opuštěném ostrově není žádná zábava – pokud nejste jenom diváci! Již v pátek ve 20.15 začíná na Prima COOL klasika jménem Robinson Crusoe, v níž člověka, který se tváří v tvář osudu nevzdává, ztvární Pierce Brosnan ve svých nejlepších letech. A je to stejně inspirativní podívaná, jako když se Robinson poprvé objevil na knižních stránkách. Ví o tom své i filmaři – pětice nejlepších nových filmů o boji o holý život totiž z Robinsona stále dílem čerpá.

05) Gravitace

Že máte celý svět na očích, ještě neznamená, že s takovým výhledem nemůžete zemřít! To zjistila Sandra Bullock v Gravitaci, když kaskádově se zvětšující roj orbitálních úlomků zničil její raketoplán a donutil ji hledat si jinou cestu domů. To celé během ubývajícího vzduchu i času vlivem přesné rychlosti, kdy ji obíhající roj trosek znovu zasáhne. Gravitace neměla přehršle komplikovaný děj, omámila však diváky takovým spektáklem, že z toho přecházel zrak! Její scénář je navíc víceméně skutečně možný.

04) Pí a jeho život

O něco klasičtější story nabídl Pí a jeho život, film o šestnáctiletém trosečníkovi lodního neštěstí, který musí svůj záchranný člun sdílet… s hladovým tygrem. Pí ale nebyl příběhem o tom, jak přelstít tygříka a svést s ním boj na život a na smrt – story posloužila k vyprávění více příběhů, než jen krizovky na jednom člunu. A měla i daleko k typickému naturalismu vlastnímu filmům o trosečnících (viz Trosečník). I proto si však Pí a jeho život vysloužili takovou pozornost a ovace filmových cen.

03) Mezi vlky

Pokud už s vámi neztroskotá loď, spadne s vámi pro změnu letadlo. Smečky vlků na Aljašce si takto brousily zuby na přeživší právě z jedné takové havárie – nepočítaly však, že jedním z nich bude i Liam Neeson! Právě jeho biják Mezi vlky platí za ony naturalistické zástupce žánru filmů o přežití. Nešetří se tu krví ani křikem, a důvtip je stejně důležitý jako odolnost. Pí možná pozvedne vašeho ducha, ale Mezi vlky pozvedne vaši šanci zůstat naživu, kdybyste se někdy dostaly do podobné situace, ale neměli po svém boku Liama Neesona!

02) Vše je ztraceno

Občas s vámi ovšem nemusí nic havarovat, aby vám teklo do bot – doslova! Právě to si v dramatu Vše je ztraceno okusil Robert Redford jako kapitán jednočlenné lodičky, který se uprostřed moře… ztratí. Redford, pravda, neztvárnil zrovna inspirativní postavu. Pokud něco, jeho námořník byl především starý nešika, u něhož je s podivem, že nezemřel před několika desetiletími. Pro diváky, kteří o námořnictví nic moc nevědí, ale bude Vše je ztraceno přesto fantastickou podívanou. Jenom se jí nenechte navést k vlastní dráze mořeplavce – tedy pokud nechcete dopadnout jako zdejší hrdina.

01) Marťan

Ani v budoucnosti nebudou mít lidé na růžích ustláno. Věčný ztracenec Matt Damon, který už byl zachraňován jako vojín Ryan a v Interstellaru, nám to dokázal v bijáku Marťan. Když je tu jako astronaut uprostřed písečné bouře „zapomenut“ na Marsu, musí nejenže vlastním důvtipem dát ostatním vědět, že stále žije, ale zároveň musí na Marsu i přežít, než pro něj může doletět záchranná mise. Nakažlivý optimismus Marťana je nakonec na celém filmu to nejdůležitější – ukazuje totiž, že to nejpodstatnější je zachovat si při podobných situacích chladnou hlavu!

Robinson Crusoe začíná na Prima COOL v pátek ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný