22. července 2019 03:04

5 nejkontroverznějších změn ve Star Wars: Co všechno se trikově nafouklo?

Změna je život... i v předaleké galaxii.

Již v neděli ve 20.00 završíme klasickou trilogii Hvězdných válek Návratem Jediho. S tímto filmem se však pojí nejen finále příběhu Luka, Leiy a Hana, ale také počátek retroaktivních úprav filmové ságy Star Wars. Poznejte, co vše se v její historii zpětně měnilo a proč to lidi naštvalo.

05) Kdo vystřelil první

Většina změn je spojená s remasterovými verzemi, které zpětně upravily nějaký element starších filmů – ještě než se k nim však dostaneme obecněji níže, je třeba zmínit největší symbol zpětného upravování ságy: kauzu „Han vystřelil první“. V původní Nové naději je Han Solo vykreslen jako poněkud morálně ambivalentní postava, která se dočká „vykoupení“ teprve v Návratu Jediho. Spolu s tím souvisela i scéna, kdy Han zastřelí Jabbova ufouna Greeda, který mu přišel vyhrožovat do baru na Tatooine. Pozdější změny scénu upravily tak, že Greedo vystřelil o zlomek sekundy dříve, takže Han nevraždil preventivně, ale v obraně… uf!

04) Jabba Hutt

I když jsou změny nejvíce spojené s remastery, rozhodně nelze říct, že by přišly až po Lucasově objevu digitálních triků – naopak jedna z prvních velkých změn se objevila již v rámci původní trilogie. Dnes slavný Jabba Hutt, přerostlý mimozemský slimácký mafián, byl totiž původně člověkem. V Nové naději Jabbu sehrál Declan Mulholland – teprve pro Návrat Jediho si Lucas usmyslel, že Jabba je ufoun, a konečně měl prostředky na to postavit obří animovanou loutku…

03) Vaderovo „Nooooo!“

Slavnou kontroverzí je však i několikanásobné zakřičení „Noooo!“ (pro lidi bez znalosti angličtiny to znamená „Neeee!“, není zač), kterého se na divácích dopustí sága hned třikrát. Klasický příznak béčkového scénáře nejslavněji zakřičí „Noooo!“ ve chvíli, kdy Vader sdělí Lukovi, kdo je jeho papínek. Jenže Lucas se rozhodl, že tuto geniální hlášku chce mít v sérii častěji. Totéž tak zakřičí Vader po své operaci na konci Epizody III… a totéž dodají Vaderovi „do úst“ i pozdější předělávky na konci Epizody VI. Zatímco původně se Lord Vader rozhodl skoncovat s císařem potichu a bez hysterických výkřiků, v nové verzi musí dvakrát zakřičet „Noooo!“, což má samozřejmě své právoplatné kritiky.

02) Zrušení Rozšířeného vesmíru

Dávno před Marvelem byly Hvězdné války přeborníkem ve vynálezu tzv. Rozšířeného vesmíru. Filmy tehdy doplnily knihy, komiksy, hry a nakonec i seriály, které se vzájemně překrývaly (nebo alespoň nepopíraly) a Star Wars se tak dočkaly rozkreslení stovky let po filmech. Akvizice Disneym však vedla k tomu, že byl Rozšířený vesmír prohlášen… za neplatný. I když se pořádná pálka Rozšířeného vesmíru od Thrawna po KOTORy nakonec více méně vrátila nazpět (a šlo tak spíše o očistu od horších částí Rozšířeného vesmíru), pořád to neplatí pro všechny oblíbené příběhy Star Wars.

01) Remastery

Nejvíce kontroverzní i unikátní – a to i v historii filmu jako takového – však byla Lucasova snaha o „přepsání historie“, jmenovitě vytvoření remasterů původní trilogie. Samotné vydání vyčištěné verze starších filmů není nic špatného – Lucas však ve filmech přidal a upravil celou řadu „detailů“. Na Tatooine tak najednou poskakuje více CGI pidižvýků a Han najednou nestřílí jako první – jenže Han s Jabbou jsou jenom špičkou ledovce. Situace je tím horší, že zhlédnout původní neupravené Hvězdné války je dnes velmi komplikované. I s takovými kontroverzemi je však historie Hvězdných válek spojená.

Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný