21. ledna 2017 18:48

5 nejlepších válečných filmů, po kterých ihned (ne)narukujete do armády

Snímky, které dělají z chlapců chlapy!

Čtvrteční cooltovní movie vám naservíruje jeden z nejrozporuplnějších vojenských filmů z moderní éry – Mariňáka s Jakem Gyllenhallem. Proč ta kontroverze? Zatímco někteří Mariňáka vnímají jako ostře protiválečný (protivojenský) biják, jiní naopak díky němu do armády vstoupili! Ještě než na COOLu ve čtvrtek ve 22.15 započne jeho válka-neválka v Perském zálivu, mrkli jsme na několik dalších bijáků podobného ranku.

Mariňák

Napumpované pytle testosteronu hladové po akci, připravené vyrazit na nepřítele a rozcupovat ho na kusy – Mariňák je v očích mnoha stejně tak negativním vykreslením vojenství, jako v očích jiných ambiciózní trefou do černého. Film samozřejmě mnohdy přehání. Například při "tancovačce kolem ohně" zvedali oči v sloup i mnozí veteráni – aby se podobně chovala (dobrá) jednotka v ostré akci, je čistě ze sféry fikce. Nehledě na to však agresivní atmosféra Mariňáka mnohým divákům zjevně přišla zvláště vábivá...

Pahorek

V době, kdy byl Sean Connery nejznámější pro roli agenta 007, natočil také jeden ze svých nejlepších dramatických filmů o kárném táboře britské armády kdesi v poušti během 2. světové války. Šlo o trefu do černého – zvláště v 60. letech slyšeli mnozí diváci na antiestablishmentovaný étos příběhu o táboře, kde sadističtí oficíři nutí běhat "neposlušné" vojáky na malý kopeček doslova až do zemdlení. Do armády film dostal málokoho, i vypuštění podobné story sotva 20 let po válce však od filmařů rozhodně chtělo právě proto odvahu.

Olověná vesta

Poměrně podobnou zprávu kolem sebe trousila i Olověná vesta od Stanleyho Kubricka. Tentokrát však už metafora o dehumanizujícím výcviku tak trochu narazila na hlavičku. Zatímco první půlka ve výcvikovém táboře je totiž geniální, v půlce druhé, čistě válečné, snímek notně upadá. Dejme si navíc ruku na srdce – asi nikdo by uprostřed války nechtěl, aby s ním do akce šel Vincent D'Onofrio, tedy představitel pološíleného vojáka z výcvikáče, ať už před, či po své proměně...

Top Gun

Jasně, Top Gun byl přímo vymyšlen tak, aby působil jako reklama na námořní letectví. Ale asi jenom špatně bychom hledali reklamu, kterou jsme i při plném vědomí tak ochotní sežrat i s navijákem! Nejlepší film Tonyho Scotta udělal z Toma Cruise světovou celebritu, na další dvě dekády přinutil filmaře točit skoro jenom válečné filmy o pilotech a každého malého kluka donutil milovat F-14 Tomcat. Naivní, ale překrásná nalejvárna!

Generation Kill

I když je tahle minisérie vysílaná v televizi, nenechte se mýlit – Generation Kill je sedmihodinový film rozkouskovaný na hodinové segmenty, které by však pohromadě do kina nikdo nikdy nepustil. Minisérie totiž dokumentárně popisuje invazi do Iráku z roku 2003 čistě očima jedné malé jednotky se vším, co k tomu patří. Občas se tak sice střílí ostošest, ale častěji se spíše čeká na absurdní rozkazy, čeká na rozhodnutí neschopných velitelů nebo... prostě jen čeká. Autentičtější dílo o tom, jak válka očima moderních vojáků v reálu vypadá, byste ale hledali marně. Ostatně, všem je zcela jasné, že Generation Kill hrubě vychází právě z atmosféry Mariňáka.

Mariňák (ne)jde do akce na Primě COOL ve čtvrtek ve 22.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný