18. října 2021 00:01

4 válečné filmy, které váleční veteráni nenávidí

Četa je vážně jen špička ledovce...

Cooltovní movie je tentokrát skutečná lahůdka – ve čtvrtek večer se vám totiž představí legendární Četa! Válečné drama o konfliktu uvnitř americké jednotky z prostředí války ve Vietnamu se zapsalo do dějin jako jeden z nejtypičtějších protiválečných bijáků vůbec. Jenže řada veteránů Četě vytýká, že její hrdinové nejsou zrovna věrohodní. Nakonec – bývalým vojákům typicky vadí i čtyři jiné válečné snímky...

04) Nepřítel před branami

Řekneme to jednoduše – Nepřítel před branami, v němž anglický herec a francouzský režisér vykreslují slavnou sovětskou bitvu o Stalingrad, má se skutečnou realitou společné jenom to, že město Stalingrad a muž Vasilij Zajcev skutečně existovali. Jinak ovšem neexistoval ani ústřední zápas s „majorem Königem“, ani valná většina přítomné atmosféry.

Scény, kdy Jude Law popisuje, že se vojáci druží, protože mohou den co den zemřít, se tak ocitly na mušce skutečných svazů sovětských veteránů jako zcela mimoběžné se skutečným chováním vojáků nebo civilistů. Zrovna Rusové jsou přitom na tyhle věci docela dost hákliví. Ostatně jako na cokoliv jiného.

03) Zelené barety

Není nad to, když drsného pořízka ze speciální jednotky hraje šedesátiletý kovboj! Zelené barety z roku 1968 popisují krutopřísnou misi elitní jednotky za nepřátelské linie – zkrátka věc, co nemůže zklamat. Vzdor vysoké podpoře armády (či spíše kvůli ní) a makabróznímu plakátu je však výsledek až komicky nepodařený.

Údajný Vietnam tu vypadá úplně stejně jako Kalifornie, kde se natáčelo, John Wayne v hlavní roli je asi tak 30 let po věku, kdy by se mohl věnovat aktivní službě, a ani ta akce není nikterak výjimečná. Zelené barety byly propagandou v tom nejhorším smyslu slova a veteráni kontroverzní války ve Vietnamu je tak mnohdy mají ještě méně raději než jiné tradičně protiválečné filmy.

02) Ponorka U-571

Není nic špatného na tom natočit film, který se historie nedrží úplně jako klíště – vsadíme se, že většina veteránů druhé světové (nejspíše včetně těch německých) třeba zbožňovala ahistorické finále Hanebných panchartů! Ale Ponorka U-571, ač sama o sobě kvalitně natočený kus, takovým případem není.

Film o zajetí šifrovací mašiny Enigma si totiž nemlich úplně celou story vymyslel a navrch do hlavní role dosadil fiktivní americké hrdiny namísto původních skutečných britských námořníků, kteří Enigmu zajali. Biják si proto doslova vysloužil nótu od oficiálních zástupců veteránů a projednával jej i britský parlament.

01) Smrt čeká všude

Existují válečné filmy, které nejsou příliš dobré, ale přesto jsou u veteránů oblíbené – třebas Světová invaze: Bitva o Los Angeles. Důvod je nasnadě: jejich hrdinové dodržují vojenskou hantýrku a chovají se uvěřitelně, ačkoliv tak činí ve filmu, kterému chybí chytřejší pointa, dialogy nebo postavy...

Když však podobný film získá Oscara a je oceňován za údajnou věrohodnost, tak je teprve oheň na střeše! Ve Smrt čeká všude se totiž porušuje akurátní chování co pár minut – od pyrotechnika, který se chová tak maniakálně, že by umřel nejpozději u druhé bomby, přes osamocenou misi do centra Bagdádu (!) až po čištění budovy ve třech vojácích. Výsledek může působit autenticky pro diváka, třeba se i subjektivně podobá NÁLADĚ některých vojáků, ale od reality vojenské mise je asi tak vzdálený jako Den nezávislosti.

Četa začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný