5. srpna 2019 07:56

4 nejšílenější Star Wars teorie: Je Jar-Jar ultimátní záporák?

Kdysi dávno v jedné předaleké konspiraci.

V neděli ve 20.00 na nás vyletí Star Wars: Epizoda II – Klony útočí, kterou pokračuje náš starwarsácký maraton. Věděli jste, že v této epizodě dojde na jeden ze stěžejních okamžiků slavné konspirace, která na děj Star Wars vrhá nové světlo? Přečtěte si o nejšílenějších Star Wars teoriích a otevřete si oči!

04) Rey je Palpatine

Vzhledem k tomu, že byly sedmé Star Wars tajemné jako hrad v Karpatech, není překvapivé, že se kolem nich vyrojila spousta teorií. Podle jedné z nejšílenějších je přitom Rey nějakou formou reinkarnace nebo klonu (se změněným pohlavím) samotného císaře Palpatina. Důvod? Inu, z náznaků je jasné, že byla Rey na Jakku někým zanechána. Obvykle se bojuje za to, že bude Rey nakonec spřízněná s Obi-Wanem Kenobim – jenže co když nejde o potomka jednoho z hrdinů, ale naopak jednoho ze záporáků?

Kylo Ren to samozřejmě v Epizodě VIII vyvrátil a tvrdí, že Rey slavné rodiče nemá. Někteří fanoušci tomu ale pochopitelně nevěří a myslí si, že se její pravý původ dozvíme až v Epizodě IX. Do karet jim přitom nahrává i to, že Rey v prvním souboji s Kylem používala brutální a nepříliš elegantní styl nejpodobnější tomu, jak ve filmech bojoval Palpatine. A nakonec, nejistá Rey by dodala ději na symetrii podobné původní trilogii – nešlo by o hrdinku, kterou svádí zlo, ale naopak v duchu o záporačku, která se omylem přidala na stranu dobra.

03) Žvejkal a R2-D2: hlavní hrdinové trilogie

Když se někoho zeptáte, kdo byl hlavní hvězdou původní trilogie, nejspíše vám odpoví, že Luke, Leia a Han. To je však podle další teorie velká chyba! Co když totiž hlavními hrdiny rebelie nebyl Jedi, princezna ani pašerák, ale namísto toho Žvejk a R2-D2? Jaké jsou pro tuto tezi předpoklady? Především výskyt obou hrdinů v Epizodě III (u R2 už v Epizodě I). Oba přitom její události přečkali beze ztráty kytičky – na rozdíl od Anakina, Obi-Wana nebo C-3PO. R2 dokonce ani neprošel vymazáním paměti.

Jeho výskyt po boku C-3PO a Leii v Epizodě IV z něj tak činí buďto velkého bastarda, který si pro sebe nechává veškeré informace, anebo – třeba – agenta na tajné misi popostrčit rebélii blíže rebelování. Totéž platí u Žvejka, který dokonce pomáhal přežít Yodovi, jen aby se pak stal pašerákem? Který "náhodou" na Tatooine zachrání R2-D2, jenž mezitím nese plány Hvězdy smrti a našel Anakinova syna? Vždyť je jasné, kdo tu "hrdiny" po celou dobu manipuluje!

02) Hvězda smrti byl inside job

Dost podobného – ale ještě kurióznějšího – typu je i další teze fungující spíše "v pohledu zvenku" na příběh původní trilogie než při pohledu zevnitř. Hypotéza je to však tak jako tak kuriózní. V duchu konspiračních teorií kolem 11. září totiž i tato teze mluví o tom, že si Impérium zničilo Hvězdu smrti samo. Proč? Třeba aby mohlo postavit ještě větší druhou Hvězdu smrti a ospravedlnilo invazi do Oblačného města v Epizodě V. OK, co pro to hovoří? Především skutečnost, že útok úspěšně provedla relativně malá letka – a nejvíce v ní uspěl nezkušený Luke Skywalker.

Tentýž Luke Skywalker, který je synem Dartha Vadera. Kterého Vadera? Toho, který JAKO JEDINÝ přežil zničení Hvězdy smrti, když se proti všem zvyklostem vydal se dvěma stíhačkami (!) zmařit nálet celé perutě X-Wingů. Kdy by to celé trio naplánovalo? Třeba když těsně předtím na Hvězdě smrti byla alderaanská princezna Leia Organa – "shodou náhod" Vaderova dcera a Lukova sestra!

Luke's Change: an Inside Job from Graham Putnam on Vimeo.

01) Temný lord Jar-Jar

Jar-Jar je jedním z prvních jmen na seznamu velmi oblíbených postav Hvězdných válek... pokud ho budeme číst odzadu. Co když však náš nenáviděný Gungan idiota jenom hrál? Asi nejbizarnější teorie mluví o tom, že byl Jar-Jar od počátku spolupracovníkem Sithů. Pro začátek pro tuto tezi mluví skutečnost, že je velmi dobrým bojovníkem, i když je jinak prezentován jako neschopák.

Jar-Jar rovněž překvapivě často přesvědčuje jiné postavy, aby udělaly to, co si přeje, byť je mu sotva rozumět. Touto perspektivou by Jar-Jar manipuloval zápletkou celé Epizody I. Ale na vrcholu je skutečnost, že to byl Jar-Jar, kdo navrhl dát Palpatinovi zvláštní pravomoce a tak mu nejvíce dopomohl k roli císaře. A to je příliš velká věc, než aby šlo o náhodu!

A co je horší, Jar-Jar přežil události prequelové trilogie a v období Luka i Rey může klidně být stále naživu. To z něj, v případě, že jde o sithského lorda, dělá dost možná loutkaře v pozadí, který manipuloval i s Palpatinem! Z tváře, jako je tato, zlé úmysly přímo čiší...

Star Wars: Epizoda II Klony útočí začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný