21. října 2019 00:04

Od Predátorů k Šílenému Maxovi: 4 nejlepší nástupci osmdesátkových klasik

Kdo složil nej poctu osmdesátkám?

Na akčních filmech 80. let vyrostla většina z nás – příkladem za všechny budiž Arnoldova klasika Predátor! Jenže nejpozději od poloviny let 90. se kouzlo předešlé dekády z filmového světa trestuhodně vytratilo. Jako by nikdo nedokázal navázat na stejnou paletu příchutí střelného prachu a potu! Pár bijáků se o to přesto obstojně pokusilo, mezi nimi i naši sobotní Predátoři! Než snímek ve 22.05 vyrazí na lov člověčiny, připomeňte si nejlepší filmy, které složily poctu nejakčnější dekádě!

Predátoři (2010)

Predátoři jsou důkazem, že některá pokračování mohou být tak věrná první dílu, až to mnoho diváků považuje za nevýhodu. Snímek Nimróda Antala z roku 2010 totiž přišel s premisou navázání na úplně prvního Predátora – tedy dát do kupy komando hrdlořezů a nechat je honit po džungli, tentokrát akorát na cizí planetě.

Fungovalo to báječně, Predátoři obsahovali celou řadu odkazů na původní film, ignorujíce pochybné levobočky jako je Vetřelec vs. Predátor. Jenže někteří brali tento „duchovní remake“ navazující na původní film (v jedné z rolí měl původně dokonce hrát i Arnoldův Dutch!) za vykrádačku, která nepřináší nic nového! Buď jak buď, precizní biják budiž důkazem, že zavděčit se všem vážně nelze.

Útěk z MS-1 (2012)

Ačkoliv Útěk z MS-1 z produkce Luca Bessona nenavazuje na žádnou populární filmovou sérii, biják ve skutečnosti platí tak mišmaš subžánru „klon Smrtonosné pasti“ a Útěku z New Yorku/Útěku z L.A., přičemž zejména první snímek v podstatě zahájil vlnu drsných osmdesátkových stříleček.

Duch je cítit už z premisy – v té lidstvo vyexpeduje zločince do kosmické stanice a co čert nechtěl, na palubu přilétá prezidentovat dcera na inspekci zrovna ve chvíli, kdy zloduchové samozřejmě zvlčí. Celé je to překrásně prosté, přímočaré a stejně stylové, jako byly původní předlohy. A navíc to má Guye Pearce jako výborného hláškaře Snowa!

Dredd (2012)

Jde do tuhého, i tentokrát je však Dredd z roku 2012 spíše polopokračováním – film je totiž jinou adaptací komiksu, jehož předešlou verzi natočil Stallone v roce 1995. Moderní Dredd s Karlem Urbanem je však natolik nekompromisní, testosteronový a heroický, že ho slupnete jako jednohubku – a ideálně hned několikrát!

Film popisuje futuristickou Ameriku, která je spojena v obří megaměsto, v němž udržují „pořádek“ superpoldové, kteří zároveň plní funkci soudce i kata. Tahle drsárna vším krom triků působí, jako kdyby vypadla přímo z roku 1985.

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Na trůnu nej pokračování však sedí jedině cáklej Max. V první řadě – jde o skutečné pokračování Maxových trampot, ač s jiným hercem. Za druhé, nikdo ani nedoufal, že film vznikne, a přesto jej natočil původní režisér George Miller! A konečně zatřetí, tenhle biják je non stop akce, která si v ničem nezadá s kulty jako je Komando anebo právě Predátor.

Snímků, jež emulují pocity z 80. let, je samozřejmě o fous více. Mezi čestné zmínky by se dala zařadit bohužel příliš krátká parodie Kung Fury, ale i solidní válečný masomlejn Na hraně zítřka, v němž Tom Cruise předvádí, že do starého železa ho ještě chvíli nebudeme házet. Právě Cruise možná přepíše brzy i náš seznam – cosi se totiž šušká o pokračování Top Gunu…

Do jeho příletu jsou tu však jiní borci na odstřel! Predátoři vyrazí na lov již v sobotu ve 22.05 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný