11. dubna 2016 15:39

4 nejlepší moderní akčňáky, které nevznikly v Americe

Zátah: Vykoupení - upoutávka

Hrdinové bez hvězd a pruhů.

Milovníci hutné filmové akce by měli zbystřit – v úterý večer se na ně totiž na Prima MAX chystá lahůdka v podobě parádičkového Zátahu: Vykoupení! Tahle indonéská pecka, která nabídne 101 minut non-stop akce, však zaujme nejen fatalitami, ale i svými neamerickými hrdiny. Není jich v posledních letech mnoho, vzpomněli jsme však na několik podobných trháků!

District 9

Nenechte se mýlit americkými penězi, profesionálními triky ani anglickým jazykem – District 9 je zcela čistý produkt Jihoafrické republiky! A je to na něm znát z každého políčka: od amorálního hlavního hrdiny přes humor černější než srdce singularity až po závěr, který vyvolává cokoliv jenom ne optimismus.

A ta akce, panečku! District 9 si vzal to nejlepší z bourneovsky roztřesené kamery a nebál se to prostřihnout se záběry z vrtulníků či kamer, aby zběsilé akci dodal globálnější pohled. Výsledek… není ani tak příjemný na pohled, avšak působí ještě autentičtějším dojmem, než je ve filmu zvykem. Režisér Neill Blomkamp bohužel obdobně nezaskóroval v žádném ze svých dalších filmů, ale i kdyby měl nadosmrti točit jen blbosti o rapujících robotech, District 9 mu už nikdo neodpáře.

Ip Man

Přetočíme náš kompas směrem k Říši středu. Právě hongkongská kinematografie má totiž ultradlouhou tradici v konkurování americkým akčním flákům, jak nejlépe dokazují snímky jako Hard Boiled či Volavka.

Ip Man z roku 2008 přebírá mustr filmů o bojovém umění, přesazuje však zápletku do čínského provinčního města během japonské okupace, v němž se musí titulní mistr Ip Man ("shodou okolností" také jméno učitele Bruce Lee a dalších legend) porvat za čest, pomstu a další podobné hodnoty. A udělá to věru mistrovsky!

Hrdinové války

V Číně ještě chvíli zůstaneme, zdejší bující kinematografie totiž před devíti lety vyplivla i netradiční bojovku z období po druhé světové jménem Hrdinové války. Řežba z roku 1948, kdy vrcholilo tamní populární hobby jménem “občanská válka”, se soustřeďuje na kruťácký úděl pěšáka v nelítostném bratrovražedném boji.

I když tu především v druhé polovině najdeme nemálo politických agitek spojených s komunistickou Čínou, Hrdinové války se poměrně solidně snaží humanizovat obě strany konfliktu. Pro evropského diváka, který o čínské občanské válce ví přinejlepším toliko, že proběhla, to sice není optimální doučování dějepisu, jde však o lekci, která uteče překvapivě rychle a dobře!

Zátah: Vykoupení

Na závěr se ovšem vrátíme k počátku, totiž krutopřísnému Zátahu: Vykoupení z roku 2011. Indonéský film v americké koprodukci na diváky tehdy vyvalil takovou baráž akce, až se jim z toho protočily panenky. Základní premisou filmu je útok policejního komanda na obytný věžák držený gangstery – ti však strážcům zákona zabarikádují cesty v přízemí a obyvatelům domku nařídí, aby komando vzali ztečí…

Výsledkem je krvavá lázeň, v níž není nouze o brutální rvačky, přestřelky a hruotrůnovskou statistiku přeživších postav! Na závěr má navíc Zátah: Vykoupení připraveno solidní odhalení. Ne nadarmo film nakopnul novou sérii a předloni se dočkal prvního pokračování.

Zátah: Vykoupení začíná na Prima MAX už v úterý ve 22.45!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný