3. října 2017 20:20

4 nejlepší filmoví padouši, kteří začali jako klaďasové: Kterého máte nejradši?

Nebezpečná rychlost - upoutávka

Buď umřete jako hrdina, nebo se dožijete důchodu jako záporák!

V pátek večer si dáme jednu devadesátkovou akční klasiku – ve 20.15 na Prima COOL začíná Nebezpečná rychlost! Všichni si u tohoto filmu pamatují parádní honičky a klaďase s tváří Sandry Bullock a Keanu Reevese. Ale vzpomínáte si na zdejšího ústředního neřáda? Začínal totiž jako polda, ale skončil jako padouch. Podobný přerod není úplně zvykem, když se však ve filmu objeví, je z toho kult. Třeba jako v následujících případech.

04) Harvey Dent

Harvey přijel do Gothanu jako rytíř na bílém koni, avšak poté, co mu Joker zabije holku, se namísto vymetání barů a nevěstinců rozhodne raději zešílet a vyvine si vlastní metodu určování spravedlnosti – hod mincí.

Jasně, skutečnost, že přišel o polovinu tváře, jednomu na klidu nepřidá. Harveyho "spravedlnost" se však stala ukázkovým příkladem okamžiku, kdy to původně kladný hrdina se svými ideály malinko přežene. Jak se zkrátka říká, buď umřeš jako hrdina, nebo skončíš jako padouch!

03) Severus Snape

Servus, Severus! Již v prvním filmu (či knize) byl náš milovaný Severus vykreslen jako potenciální záporák. Děj mu samozřejmě křivdil, a závěr dílu demaskoval Severuse jako prototypálního záporáka. Jenže pak přišla pokračování...

V těch se nakonec Severus spojil s Voldemortem a stal se z něho klasický bastard par excellence. V úplném závěru se však jeho poloha záporáka ukázala jako lest (od začátku byl klaďas!) – přesto se nemůžeme zbavit dojmu, že Snapeovi by to v barvách zla přece jen slušelo víc.

02) Magneto

Ať už s tváří Michaela Fassbendera, anebo Iana McKellena, Magneto byl vždy tak trochu bastard. Jak ukázaly rozličné díly, především X-Men 2 a X-Men: První třída, jeho postavu lze vnímat i jako antihrdinu. Tedy nikoliv jako záporáka, ale nikoliv jako úplného klaďase.

Ve zbylých dílech však Magneto rozhodně figuroval v roli genocidního pološílence a nikde se to neukázalo tak dobře jako v X-Men: Budoucí minulost. Jasně, ochrana svých mutantů je chvályhodná. Snaha vraždit lidi na potkání už však méně. Magneto je tak perfektním příkladem někoho, kdo začal v zóně šedi a naplno přijal Temnou stranu síly. Čímž se dostáváme k...

01) Anakin Skywalker

Leckdo by mohl – správně – namítnout, že prequelová trilogie Hvězdných válek disponuje poněkud nižší kvalitou. Anakinův přerod v Dartha Vadera rozhodně šlo vykreslit plnokrevněji a vícevrstevněji. Jenže ve světě, kde se astrorytíři řežou laserovými meči a všichni mají doslova černobílou morálku, to nejspíš lépe udělat nešlo.

Ergo, Anakin Skywalker a jeho cesta do srdce temnoty platí v blockbusterech za jedno z nejlepších přetavení klaďáka do kruťáka. Stačí si to srovnat s jinou sci-fi: představte si, že nám Star Trek filmy ve třech dílech ukážou, kterak se z kapitána Kirka stane nefalšovaný zloun, co provede ve Federaci puč a snaží se rozsekat Spocka. Něco takového zkrátka není možné a přes všechny nedokonalosti prequelové trilogie lze Anakinově přerodu rozhodně smeknout z hlavy čapku imperiálního důstojníka!

Nebezpečná rychlost začíná už v pátek ve 20.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný