28. prosince 2015 10:00

4 nejděsivější filmová monstra, která nechtěla ublížit ani mouše

Máloco je horší než omylem zašlápnout město.

Tak trochu jiná apokalypsa čeká diváky COOLu v úterý 29. prosince ve 22.30. Namísto vražedných asteroidů, mimozemských invazí nebo šílených vědců se totiž o zařazení lidstva do Červené knihy ohrožených druhů postarají rostliny. Právě jejich kráčející verze se totiž rozhodnou po nás v klasice Den trifidů převzít civilizační štafetu - bohužel ale platí klasické “o nás, bez nás”! Inteligentní kytky jdoucí lidem po krku však nejsou zdaleka nejdivnějším monstrem filmového světa. Podařilo se nám vybrat čtyři podobné zrůdy, které se vlastně na dráhu sériového vrahouna vydaly (skoro) úplně omylem!

King Kong

Přerostlá opice ze ztraceného světa stála vzorem Godzille, na rozdíl od ní však ve své prapůvodní verzi nevzala velkoměsto útokem z čiré touhy po destrukci. Naopak, King Kong je příběhem o tragické lásce – a i proto se zdejší klimax odehrává na vrcholku Empire State Building, kde King Konga po jeho cestě zkázy, ale i chycení své milované blondýny, nakonec sešrotuje letecká peruť. Vše, co by stačilo k mírovému konci, by bylo ponechat King Konga v džungli. Dokonce i poté bylo řešením jeho devastace prosté uspávadlo či (dobrovolné) sblížení s lidskou ženou. Namísto toho si ale z tohoto příběhu každý pamatoval pro vzrušení vyvolané setkáním přerostlé bestie a mrakodrapů, nikoliv lovestory. Ale když už je řeč o Godzille...

Monstrum

Právě snímek Monstrum (Cloverfield) z roku 2008 si vzal Godzillu jako základ svého příběhu. Notně ji však rozšířil o lovecraftovské motivy, tedy obludy bez jasných motivů či odpudivé netvory způsobující spontánní detonace postav. Je proto poněkud překvapivé, že samotné titulní Monstrum – však víte, název konotující něco vrcholně odpudivého – je v celé té šlamastice vlastně nevinně. Dokonce ani oproti King Kongovi netouží zabíjet miliony lidí z pochybné pomsty! Jak naopak odhalí webové stránky a DVD bonusy, „Monstrum“ je mládě exotické hlubokomořské formy života, které bylo probuzeno z hibernace lidskou těžbou na dně moře. Svůj ničivý rage quit tak vlastně páchá toliko z toho důvodu, že se právě probudilo dočista dezorientované – a to, uznejte, po ránu v menším pácháme snad všichni!

Duchové z Krotitelů duchů

Jedna z nejkultovnější filmových potvor, oslizle vypadající duch z Krotitelů duchů, nádherně symbolizuje paradox uvězněný v nitru tohoto filmu. Byť mají Krotitelé duchů jako své ústřední záporáky vždycky sviňáky toužící po konci světa a dalších apokalyptovinách, drtivá většina zbylých zdejších duchů je svým způsobem neškodná a přinejhorším páchá destrukci toliko materiálního charakteru. Strašit smrtelníky může být proti světským nařízením, přístup Krotitelů, totiž uzavřít nemlich každého ducha – i toho zcela neškodného – do basy „na doživotí“, je ale ještě morálně odpudivější. Filmu to samozřejmě projde, protože etiku tady nikdo neřeší, jinak by se muselo udělat mnohem větší tóčo i kolem zdejšího hazardního vyžívání atomové energie - i tak je ale dvojí morální metr povážlivě protivný! Kdo je tady vlastně monstrum, co?

Věc

Zdá se vám účast jednoho z nejkrutějších monster historie hororu v našem žebříčku překvapivá? Ale vůbec ne! Vždyť se Věc, mimozemský organismus, který infikujíce živé tvory a je schopný převzít jejich podobu (tedy jakýsi kříženec mezi tekutým terminátorem a zombie virem), ke své vlastní nebohosti chová zcela přirozeně. Především nic nenaznačuje, že Věc celou tu neplechu se zabíjením a metamorfováním lidí dělá ze zlé vůle, naopak vše ukazuje na projev pouhého instinktu přežití. Jeho motorem je základní snaha o duplikaci, což činí i nám známý život. Zlobit se na Věc, to je jako zlobit se na Ebolu nebo rakovinu – není pěkné, co je jejich výsledkem, je správné proti tomu výsledku bojovat, ale nelze krvácivou horečku vnímat z hlediska morálky. Navíc se z filmu zdá, že si oběti Věci do určité míry ponechávají (byť možná jen jakousi simulaci) původní osoby. Jak jinak by totiž působily natolik přesvědčivě nejen po fyzické, ale i duševní stránce?

Ba ne, kde Terminátoři, Satanové nebo Vetřelci aktivně páchají zlé skutky a umějí si to užít, často v cestě za ještě zlejší pointou, tahle čtveřice uličníků je v tom docela nevinně. Podobně jako sami Triffidi. Fanděte jim s námi, v sobotu na COOLu od 22.30.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný