11. dubna 2016 15:50

4 filmová monstra, jejichž chování vůbec nedává smysl

Potvory, co odporují přírodě (ve více smyslech)!

Děsivé Monstrum z hlubin se vám vyjeví už v pátek večer na Prima COOL! Snímek o praještěrovi, který se zničeho nic probudí ze spánku a rozhodne se terorizovat filmové hrdiny, slibuje nejen tradiční filmové potěchy, ale i pořádnou porci žánrových klišé. Bestie z hororových scifáren jsou totiž velmi často náležitě... nelogické. Tisíce, občas dokonce miliony let hibernují, jen aby je nakonec ze spánku probudila náhoda? Kdyby se podobně chovala běžná zvířata, bylo by normální, aby se zazimování čas od času rovnalo hromadné sebevraždě celého druhu! Ve filmech je přitom podobných nešiků k vidění spousta – jen mrkejte!

Marťani (Válka světů)

Víte, jaký je podle “vyšší technologické rasy” nejlepší plán pro dobytí planety? Pohřbít válečné stroje hluboko do země, počkat pár milionů let a pak, když se na planetě vyvine jediná rasa schopná odporu, teprve bez analýzy mikroživota udeřit! Vize Marťanů by třeba i mohla fungovat, kdyby ale pocházeli z jiné dimenze, kde čas plyne jinak (nejlépe rychleji), anebo šlo o roboty, kteří si mohou dovolit počkat. Podobně ostatně uvažovali nepochopitelní emzáci z Pacific Rim.

Jenže ani to není pro ufounky z Války světů aplikovatelné – sami jsou z masa a kostí a nakonec jim závěrečnou fatalitku dají pozemské mikroorganismy. Tenhle jejich plán byl prostě… stupidní asi jako snaha rozmnožit své bohatství na automatech!

Draci (Království ohně)

Prakticky stejný modus operandi měli i draci z Království ohně, jen s tím rozdílem, že jejich hibernace byla daná biologickými potřebami. Jde totiž o zcela normální zvířátka, která se prostě uložila ke spánku. Mohlo by se zdát, že to stejně funguje i v reálu, ale ve skutečnosti je s tím více problémů, než s vědomě sáhodlouhým plánem Marťanů. Především, zvířata obecně hibernují z nějakého důvodu – obvykle pro příchod zimy a nedostatek potravy či tepla.

Zkuste probudit z hibernace medvěda a (pokud přežijete únik před lítou bestií) huňáč se buď vrátí ke spánku, anebo prostě pojde, protože se ocitne v prostředí, na které není přizpůsoben. Jenže v Království ohně se dráčkům po hibernaci daří tak dobře, že lidstvo dovedou prakticky na pokraj vyhubení! Dalším problémem je pak zdejší páření draků – aby biologická rasa měla jediného samce na mnoho samic, to vyloženě smrdí průserem kataklyzmatických rozměrů, o dědičných chorobách nemluvě. Draci v Království ohně možná byli cool, ale o vyhubení si říkali už svým designem.

Monstrum (Cloverfield)

Konečně jako nesnesitelně dlouhou hibernaci vysvětlili i původ hlavní potvory filmaři Monstra alias Cloverfieldu z roku 2008. Obří bestie, která zruinovala cenu nemovitostí New Yorku a neumlčel ji ani kobercový nálet B-2, prý fakticky dlouhou dobu spala na dně moře. I díky velkému tlaku tak byla s to přežít všechny ty armádní hračky. Bohužel, takhle tlak nefunguje – zkuste se ponořit na dno moře, vzít s sebou libovolného kraba na výlet na povrch planety, a jediné, čeho dosáhnete, je vymalování onoho povrchu jeho vnitřnostmi.

Aby to bylo celé ještě komičtější, potvora z Cloverfieldu na sobě nosí parazity, kteří logicky podobně hibernovat nemohli, respektive, bylo by to zhola nepravděpodobné, protože jde o jiný druh. Celý živočich, který si to pak nakráčel do Manhattanu, má tak hibernační období o délce geologické éry – jenže takhle zvířata tak obecně neoperují, protože by jejich tělo sešlo hladem sotva po několika měsících. A čím větší zvíře je, tím víc energie potřebuje! Tohle monstrum prostě smrdí nesmysly už zdálky...

Zombies (nemlich každý zombie horor)

Bylo by příliš dlouhé vyjmenovávat všechny zombie horory, které jedním dechem zruší 99 % lidstva, jenom aby pak davy zombies bezcílně putovaly krajinou a čekaly, až jim partička přeživších vrazí cepín do makovice. Podobně chaoticky se ale nechová žádný přirozený predátor. Zombies se nepáří, nemají prakticky žádný instinkt vůči chladu nebo horku, nemigrují za stravou. Nemají pud sebezáchovy jako medvěd nebo lev.

Některé zombie filmy okecávají vznik nemrtváků magií nebo doposud nepochopitelnými přírodními zákony, proti čemuž nelze říct ani popel, po roce 2000 je ovšem stále populárnější idea, že za vznik zombies může nějaký zákeřný virus. Avšak ani viry nemění lidská těla v supermany, na které neplatí přírodní zákony. V důsledku to znamená, že od pěti dnů (než se zombies v tropech a subtropech vysuší a padnou) přes periodu jednoho měsíce (průměrná délka, než lidské tělo zemře hladem v mírném pásu) až po maximální délku jedné sezony (než přijde zima a těla hostitelů zmrznou) by libovolný zombie horor mohl s klidem skončit happy endem!

Monstrum z hlubin se probudí ze spánku už v pátek večer ve 22.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný