19. září 2016 12:33

3 nejlepší filmy se zatraceně reálnými katastrofami. Která nám hrozí nejvíc?

Proroctví - upoutávka

Konce, které vám nedají spát.

Katastrofické sci-fi Proroctví, jež na Prima MAX začíná v úterý ve 20.15, patří mezi filmy, po nichž se špatně usíná. Navzdory mírně vědecko-fantastické premisy totiž na konci filmu dští zkázu ničivá & relativně realistická událost. Jsou prostě katastrofické filmy, jež si svá neštěstí cucají z prstu, a pak jsou i věrohodné bijáky, které vám svou možností vše zničit nedají spát.

Proroctví

Katastrofa: Solární supererupce

Realistických elementů v Proroctví na první pohled není mnoho. Když budu lehce spoilerovat, film vlastně vypráví o ufounech, co nám zanechají předpověď budoucí suprerupce, jež vyhladí lidstvo. Nu, a pak si také sebou vezmou pár našich dětí, aby vše mohlo pokračovat znovu jinde.

Poslední půlhodina filmu, kdy jsou na Zemi stále výrazněji vidět efekty zvýšené solární aktivity – než celý povrch usmaží extrémně zvýšený svit – je však velmi mrazivou podívanou. Najednou vám dojde, že před něčím podobným není nejmenšího úniku! O to je horší, že na přípravu by mělo filmové lidstvo půl století, jenom nemít hlavu zaraženou ve vlastních půlkách...

Samotné zobrazení supererupce příliš realistické není, naše Slunce podobné neplechy nedělá – to nejhorší, čeho se můžeme bát, je erupce, co nám usmaží počítače, nikoliv promění atmosféru na oheň. Jiné hvězdy podobné třídy jako Slunce však podobné srandy u sebe doma již páchají! Existuje tak solidní šance, že někde ve vesmíru se nějaká civilizace dočkala podobného konce jako právě lidé v Proroctví!

Den poté

Katastrofa: Atomová válka

Už jsme nakousli depresivnost ignorovaných předpovědí... na klimatický Den poté však tentokrát v našem seznamu nedojde. Místo mu totiž musí uvolnit jeho jmenovec z roku 1983, jenž zobrazoval relativně realistickou vizi jaderné války. Na rozdíl od jiných scénářů máme totiž poměrně dobrou představu, co by se stalo, kdyby na atomovou přestřelku došlo.

Den poté sice story naředil typicky nudnými rodinnými dramaty, minuty dopadu prvních bomb s jejich ohromnou... pardon, OHROMNĚ BESTIÁLNĚ NEPŘEDSTAVITELNOU destrukcí však fungují i dnes. Na totéž totiž může dojít klidně teď, za pět minut – není třeba čekat na statisticky nepravděpodobné jevy Slunce nebo supervulkánů nebo pandemii, stačí, aby pár lidem ruplo v makovici a je vymalováno!

Asi nejlépe fungující segmenty filmu však nejsou ani tak záběry vybuchující atomovek, ale vykreslení hrůzy z pozdějšího jaderného spadu. S trochou štěstí a horou příprav totiž atomový útok přežijete – jenže co asi tak uděláte pak? Na týdny, měsíce a roky bude vše zamořeno radioaktivním "popílkem", vražedným příbuzným zaprášených skříní, jenž udělá i z obyčejného kopnutí do země smrtící aktivitu.

San Andreas

Katastrofa: Obří zemětřesení

Na třetím místě jsme původně chtěli zmínit epidemiologickou Nákazu, jenže ta byla přímo natáčena ve snaze ukázat realistickou pandemii viru podobného chřipce, a tak její místo uvolníme mnohem senzacechtivějšímu bijáku San Andreas. Jeho story možná bude pro Středoevropana asi stejně fiktivní jako u Hvězdných válek. Divákům v Kalifornii však film regulérně svíral půlky!

Celou premisou pramenící už z názvu je totiž "to velké a očekávané" zemětřesení, na něž se Kalifornie připravuje poslední půlstoletí. Mechanika pohybu zemských desek totiž na 100 % garantuje, že na obří zemětřesení, zřejmě sahající na 9 stupňů Richterovy škály, dříve či později dojde. Ale kdy, to zatím nikdo netuší.

Nu a pak se jdete večer odreagovat do kina, koupíte si velkou Colu, tunu popcornu – a najednou se na plátně rozjede vcelku realistická vize bortících se mrakodrapů a masivní vlny tsunami, jež může nastat zítra, ale taky klidně za sto let. Vy nad tím jen pokrčíte rameny, až se tak ale stane, budeme pěkně dlouhou chvíli bez hollywoodských filmů!

Proroctví se naplní v úterý ve 20.15 na Prima MAX!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný