18. února 2016 15:42

18+: TOP 5 nejdrsnějších hororových pecek

Existují sice horory, které se obejdou úplně bez krve a sází na atmosféru, ale ona i taková poctivá brutalita má občas něco do sebe, nemyslíte?

Roztrhaná lidská těla, zombíci požírající vedlejší postavy, hektolitry umělé krve, řev, bolest, vnitřnosti rozmatlané po podlaze... Jo, hororový žánr umí být někdy pěkně nechutný a drsný, což vám předvede i následující pětice krvavých filmových nářezů.

5. Vyvrženci pekla, 2005 Když se jmenujete Rob Zombie, nikdo od vás nečeká romantické komedie s Julií Roberts. Vyvrženci pekla jsou volným pokračováním jeho debutu Dům tisíce mrtvol. Hned na začátku skupina policistů vlétne k vraždící rodině Fireflyových a většinu z nich pozabíjí, některým se ale povedlo utéct a místní šerif netuší, kde je hledat. Touží ale po pomstě, jednou z obětí Fireflyových byl totiž i jeho bratr. A když si zabijáky nemůže najít zákon, rozhodne se šerif najmout Nesvatou dvojici, brutální zabijáky z Texasu, kteří vždycky odvedou svou práci, i když u toho obvykle teče hodně krve. Blíží se střet vraždících magorů. A nikdo není v bezpečí. Co předvedou dvě party masových zabijáků, které si jdou po krku za účasti šerifa, jenž je ochotný kvůli pomstě udělat cokoliv, si asi dovedete představit, ne?

4. Úsvit mrtvých, 1978 Dnes jsme zvyklí na to, že zombíci jsou rychlí, smrtící a zatraceně nebezpeční. Ty druhé dvě věci pro ně platily vždycky, ještě před pár lety byli však filmoví nemrtví pomalejší než důchodci ploužící se obchoďákem oddělením zlevněného zboží. Ale když jim některý z méně podstatných hrdinů padl do rukou, obvykle to stálo za to. Těžko říct, jestli to bylo jejich chutí na lidské maso, mizernou náladou, že se museli vyškrábat z hrobu nebo chutí pomstít se každému, kdo se jim smál, když jim utíkal, ale momenty, kdy někoho dostali, si zkrátka uměli užít. Režisér George A. Romero natočil o zombících hned několik legendárních filmů a i když je jeho černobílá Noc oživlých mrtvol považována asi za nejlepší, co se brutality týče, její velmi volné pokračování Úsvit mrtvých ji překonává. Parta hrdinů se tu ukryje před armádou potvor v opuštěném obchoďáku a chvilku to vypadá, že se jim tu bude dařit dobře. Dokud místo neobjeví pár tak trochu šílených motorkářů, kvůli kterým se dovnitř dostanou i zombíci. Následuje trhání lidí na kusy, požírání jejich střev, řev, krev... je tady všechno!

3. Od soumraku do úsvitu, 1996 Robert Rodriguez v posledních letech točil především pitomou sérii pro děti Spy Kids, ale má za sebou i výrazně drsnější věci, jako třeba Desperado nebo Planetu Teror. Nejvíc umělé krve ale bylo potřeba nejspíš u brutální hororové komedie říznuté gangsterkou Od soumraku do úsvitu. Tu Rodriguezovi napsal Quentin Tarantino, autor filmů Pulp Fiction: Historky z podsvětí nebo Nespoutaný Django. A je to vidět, v první půlce totiž gangsteři Tarantino a George Clooney chtějí utéct do Mexika, a tak si vezmou jako rukojmí rodinu stárnoucího kněze. Pořád vám to nepřipadá extra drsné? Stačí vydržet, tahle neobvyklá parta totiž hned za hranicemi navštíví mexická bar, jehož klienti slouží jako potrava pro armádu upíru. Začíná boj o přežití a je potřeba improvizovat. Chcete vidět, jak vybuchují upíří hlavy po zásahu kondomem naplněným svěcenou vodou? Jak se George Clooney umí ohánět pneumatickým kladivem? Nebo jak se dá střílet z brokovnice, která se zablokovala v žebrech protivníka? Sáhněte po téhle stylové klasice.

2. Kanibalové, 1980 Kultovní kanibalská podívaná od italského režiséra/magora Ruggera Deodata je u nás známá i pod názvem Cannibal Holocaust a rozhodně nejde o film pro lidi se slabým žaludkem. A rozhodně je dobré vědět, že i když se tváří, že jde o film podle skutečné události, není to tak. Čtveřice filmařů odjíždí do Amazonie, aby tu našla kmen domorodců, jenž se nikdy nesetkal se zástupci naší civilizace. Domorodci o nezvané návštěvníky moc nestojí a vypadá to, že záběry budou nudné, a tak se filmaři rozhodnou jít té atraktivitě trošku naproti a začnou být agresivní. Nikdo z nich ale nepočítá s tím, co jim můžou kanibalové provést na oplátku. Lidé nabodnutí na kůly, kanibalské orgie i porcování zvířat zaživa nebo natáčení se skutečnou mrtvolou udělaly z filmu legendu. Ne nutně dobrý film, ale legendu, o které hororoví fanoušci ví, ale málokdo má odvahu se na ni podívat. Dokonce i jeden z herců se s režisérem popral potom, když zjistil, že na place byla zabíjena skutečná zvířata a režisér se dokonce dostal na pár měsíců do vězení. Mrazivá a krutá podívaná.

1. Braindead: Živí mrtví, 1992 Novozélandský režisér Peter Jackson má dnes doma Oscara a může se chlubit tím, že natočil Pána prstenů a Hobita. Zkrátka velký filmař zvyklý na velké peníze, slavné hvězdy a obří rozpočty. Každý ale nějak začínal a Peter Jackson se světu představil filmem s kouzelným názvem Bad Taste – Vesmírní kanibalové, kde ukázal, že má nejen talent, ale i hodně drsný smysl pro humor. Pořádně to však rozjel až v Braindead: Živí mrtví. Jeho hrdiny jsou zamilovaní Lionel a Paula, kterým Lionelova panovačná matka nepřeje štěstí. Vypadá to na velký romantický příběh, v němž dva milenci musí překonat nástrahy osudu. Dokud do něj nevstoupí krysí opice, která Lionelovu mámu pokouše, udělá z ní vraždící monstrum a najednou se po plátně prohání zombie mimina, která rvou lidští hrdinové do mixérů, davy oživlých mrtvol a hlavní hrdina vyráží do akce ozbrojený sekačkou na trávu. Nic neprojede davem zrůd tak dobře jako tahle mašinka. Krev stříká na všechny strany, končetiny létají vzduchem a člověk netuší, jestli má zvracet, odvracet oči od televize, nebo se smát. Spotřeba krve je v závěrečné scéně 19 litrů na vteřinu. V lidském těle je 4-6 litrů, takže si asi uděláte představu sami.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný