22. prosince 2016 16:47

Tohle je 10 nejzábavnějších filmových policajtů! Kterého máte nejradši?

Strážce hranice - upoutávka

Zabijáci bránic.

Jednotka zvláštních sil se vydá na dráhu zločinu, to však není žádný problém pro pohraničníka Jean-Claudea Van Dammea - alespoň ve čtvrtečním akčním bijáku Strážce hranice, jenž startuje ve 22.15 na Prima COOL. Příjemně béčkový duel JCVD s partou vojáků dává vzpomenout na baterii o něco zábavnějších poldů - kteří klasikové nám přišli na mysl?

Frank Drebin (Bláznivá střela)

Každý, kdo si pamatuje ujetého detektiva s tváří Leslieho Nielsena, zná pravou tvář filmových parodií. Původní snímek z roku 1988 paradoxně navazuje na pozapomenutý seriál Police Squad, v němž Nielson také hrál hlavní roli - přičemž obě díla držel pod taktovkou David Zucker, jeden ze zakladatelů dnešní podoby parodií. Není se tedy čemu divit, že to Frank Drebin umí pořádně roztočit!

Danson a P. K. Highsmith (Benga v záloze)

Nemlich podobně jsou na tom i nedávná Benga v záloze - zatímco Frank Drebin si bral na paškál kriminálky 70. a 80. let, Benga činí něco podobného s drsárnami pozdějších let. Výsledek je podobný: klasická klišé o krutopřísných poldech, kteří zaboří svůj nos hluboko do konspirační zápletky a zboří v průběhu "vyšetřování" několik paneláků, jsou realizována i zde. Jenom tím vším neprochází elitní frajeři, ale duo ufňukaných mamlasů.

Schmidt a Jenko (Jump Street 21)

Kde Drebin platil za seniora a výše zmíněné duo v záloze za trotly ve středním věku, dvojice z Jump Street 21 jsou naopak ucha mladá - dokonce (v nějakém alternativním světě filmového pojetí mládí) vypadají jako teenageři! A právě to se jim bude hodit, protože jsou vysláni infiltrovat střední školu, uvnitř jejíchž zdí bují kriminální spiknutí. Kříženec teenagerských srand a kriminálních přestřelek, navíc s totálně nepadnoucím duem tlusťocha a namakané gumy, je posledním příkladem úspěšné parodické detektivky - důkazem místo slibů je ostatně skutečnost, že se dočkala i pokračování z prostředí vysoké!

Angel a Butterman (Jednotka příliš rychlého nasazení)

Měli jsme tu poldy mladé, staré i postižené krizí středního věku - zbývá tak už zmínit jenom... Brity. Ostrovní poldové s tváří Simona Pegga a Nicka Frosta si utahují především z kopírování amerických klišé a jejich přesazení do tradičně sebeparodického, na suchý humor bohatého prostředí Jejího veličenstva. V Jednotce příliš rychlého nasazení se tak podstatně méně nadává a předvádí nechtěná erekce - ovšem zdejší finální bitka v miniatuře města je něčím, co se musí vidět!

Murtaugh a Riggs (Smrtonosná zbraň)

Po baterii parodií se na závěr počastujeme skutečnými klasiky. Nemá smysl zakrývat, že všechny předešlé filmy zhusta čerpaly z žánru buddy movie, kam patří i Smrtonosná zbraň. Nejde o prvního zástupce, dodnes se však uchovala zdaleka nejlépe. Zdejší typicky nesourodé duo - unavený černoch Murtaugh a psychopatický maniak Riggs - totiž nejlépe skloubilo střídání komedie s napětím, na jeho trampoty se tak parádně oddechově dívá i po skoro třech dekádách.

John McClane (Smrtonosná past)

A prakticky stejně je na tom i finální páv na našem detektivním smetišti, nešťastný John McClane - polda, jenž se omylem už pětkrát dostal do situace, která působí dojmem, že na ni musí dojít v průměru jednou za tisíc let. Krabička cigár, pár zásobníků do kvérů, a pokud se poštěstí, tak i boty, jsou ale všechno, co McClane ruku v ruce s cynickými hláškami potřebuje k přežívání, jež průběh si rádi dopřejeme znovu a znovu!

Strážce hranice se vydá na patrolu již ve čtvrtek ve 22.15 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný