30. září 2013 22:20

Tři důvody, proč koukat na Denní hlídku

Hororová jednohubka z netradičních vod oblaží COOL už v úterý ve 23.50…

Když se na kinematografii podíváte zdálky, působí trochu jednotvárně – užíváme si skoro jenom americko-kanadské produkce nebo dílek natočených v našich vodách.

V úterý před půlnocí si však fajnšmekři mohou dopřát východního umu v městské fantasy Denní hlídka.

A jsou nejméně tři dobré důvody, proč filmu věnovat pozornost…

3) Přichází od kultovního spisovatele

Denní hlídku sepsala dvojice Sergej Lukjaněnko a Vladimir Vasiljev, přičemž první jmenovaný vytvořil svět Moskvy plné paranormálních stvůr o několik let dříve v románu Noční hlídka. Lukjaněnko platí za nejzajímavější ruské autory žánru "urban fantasy", v němž se spojuje sci-fi, fantasy plné superschopností a přidává se špetka starého dobrého punku.

V "hlídkovém" světě proti sobě stojí dvě sorty lidí se superschopnostmi, Světlí a Temní alias dobří a zlí. Aby se navzájem nepovraždili a udrželi před normálňáky zdání běžné reality, zřídili hlídky, které obě strany kontrolují a v případě přestupku (třeba vraždy) promptně eliminují.

Jenže zatímco třeba v americkém seriálu by se podobné hlídky sestávaly z vymydlených drsňáků, v ruské vizi jde spíše o alkoholiky v beranicích a šusťácích – vlastně tak trochu jako v Misfits: Zmetcích.

2) Přichází od kultovního režiséra

Předloha je důležitá, neméně esenciální je však i persona, která knihu doprovodila na filmové plátno. A tentokrát zfilmování Denní a Noční hlídky vyvrhlo na světlo světa kazašského režiséra Timura Bekmambetova.

Ten sice vypadá tak trochu jako mužská verze Martjošky, jeho pekelná klipová režie a schopnost uvařit z několikamilionového rozpočtu strhující podívanou však svědčí o ojedinělém talentu. Timur díky Noční hlídce zaujal Hollywood, natočil skvostně ujetý Wanted a začal produkovat neméně ujetá scifka jako Apollo 18 nebo Černá hodina (taktéž zasazená do Moskvy).

1) Kolik ruských filmů znáte?

Tohle je možná poněkud laciný bod, ale kolik jiných ruských sci-fi znáte? Jste-li experti, vyjmenujete Aelitu, scifka z 50. a 60. let nebo Stalkera se Solaris. Jinak však budete spíše tápat a domnívat se, že z východu k nám proudí jenom uprchlíci, drahá vodka a levný plyn... Denní hlídka a Noční hlídka tenhle dojem pekelně nabouraly. Jasně, jejich zápletky jsou trochu nedopečené, nemlich každá sekunda však působí nabušeně jako trailer epického velkofilmu, jen s tím rozdílem, že tady jezdí žigulíky a píše se azbukou. Oba filmy jsou zkrátka ve světě, kdy se angličtinu nejlíp učíme sledováním zahraničních seriálů, čarovně jinakým zážitkem! Degustujte sami v úterý před půlnocí na COOLu…(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný