3. června 2020 21:26
Michael Pšenák

Veterán Uzi končí profesionální kariéru. Jaká byla jeho cesta a jak mu ji pokazil Faker?

To, čeho se mnozí obávali, se stává realitou. Čínské AD Carry Jian "Uzi" Zi-Hao opravdu ukončuje ve 23 letech svou hráčskou kariéru. Největší vliv na konec má Uziho táhlé zranění ruky, které ho začalo limitovat již v roce 2015, a je obdivuhodné, že s pauzami vydržel na nejvyšší úrovni až doteď.

V jarním splitu si Uzi dal dle doporučení svého lékaře herní pauzu. Royal Never Give Up si proto přivedl na jeho pozici talentovaného tchajwanského střelce Bettyho, se kterým se Uzi měl poprat o místo v letním splitu. Odpočinek ale nestačil a známý veterán světové scény tak dospěl k závěru, že už má dost nekonečného trápení a ukončil svou aktivní hráčskou kariéru. Na delší vyjádření si zřejmě ještě budeme muset počkat, na svůj Twitter ale Uzi napsal jen "Uzi out".

Ač by mnozí mohli doufat, že může jít o nějaký kanadský žertík, informaci potvrdila i samotná organizace. Jako nešťastník prožil Uzi i značnou část své kariéry, jelikož velmi dlouho nedokázal získat žádný důležitý titul. Ani v letech 2013 a 2014 ještě neměl na kontě titul v čínské lize, ale v obou letech dokázal dotáhnout svůj tým až do finále světového šampionátu. Ve třetí sezoně ho však překonal Faker se svým SKT a následující rok to byli znovu Jihokorejci, tentokrát Imp, PawN a Mata z týmu Samsung Galaxy White.

Od roku 2015 Uziho trápilo zranění ruky. Přestože už nemohl trénovat tak jako doposud a v průběhu roku si musel dát několikrát kratší pauzu, byl ale stále označován za jednoho z nejlepších hráčů světa. Uzi se svým RNG podlehl proti Fakerovi a jeho SKT i na Worlds 2017, kdy jsme se dočkali jedné z nejlepších sérií historie League of Legends, na jejímž konci ale po výhře 3:2 putovali do finále zástupci Jižní Koreje. Rok zlomu mohla být osmá sezona, kdy Uzi konečně pozvedl titul šampiona čínské ligy a triumfoval i na Mid-Season Invitationalu. Titul v Číně RNG obhájili RNG i v létě, ale na Worlds bohužel vypadli nečekaně už ve čtvrtfinále, a to 2:3 proti evropským G2 Esports.

Poslední kompetitivní sezonu odehrál Uzi v loňském roce, kdy to na jaře dosáhl na 5. až 6. místo v LPL. V létě ale tým zabral a své výkony značně zlepšil, takže se na Worlds nakonec dostal z druhého místa. Světový šampionát ale zakončil Uzi nejhorším výsledkem v jeho kariéře, když nepostoupil ze skupiny na úkor Fnatic a opět také Fakera a jeho SK Telecom T1. Právě SKT tedy zamezili Uzimu šanci vyhrát Worlds hned třikrát (2013, 2017 a 2019). Faker a jeho tým tak velkou mírou stojí za tím, že i přes své nezpochybnitelné kvality Uzi nikdy světový šampionát nevyhrál.

Michael Pšenák

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný