18. dubna 2018 21:04
Michael Pšenák

ROZHOVOR: shadye o COOL Lize a mnohém dalším

Populárního streamera, hráče a především komentátora Marka "shadyeho" Hovance asi všichni znáte. Jak hodnotí dosavadní průběh 1. i 2. COOL ligy? A co si myslí o rozmachu PUBG? To a mnohem více v našem rozhovoru!

Hned na úvod jednoduchá otázka – jak se ti líbí koncept dvou COOL lig?

Zdravím! Za mě je to parádní koncept, který u nás v rámci CZ/SK scény chyběl. V popředí máme skvělé celky, které se pravidelně umisťují na špičce jakýchkoliv domácích akcí, a to může být trošku demotivující pro ostatní týmy, které sice mají své kvality, ale ne moc příležitostí se někde opravdu prosadit. Druhá liga může být právě pro takové týmy přínosem a skvělou šancí se konečně pořádně ukázat.

Zatímco ta nižší se ještě formuje, 1. COOL liga už jede na plné obrátky. Jak hodnotíš složení této soutěže? Chybí ti tam někdo? Či naopak, zdá se ti, že jsou i tací, co si spot v jediné domácí lize nezasloužili?

Tak takové, či velmi podobné složení jsem já (a věřím, že většina fanoušků česko-slovenského CSka) předpokládal, máme tu samé silné celky v čele s eXtatus, kteří zde budou jasným favoritem. Jsem zvědavý, jestli je někdo dokáže ohrozit! Chybí mi tu trošku čtyřka Trust Universe, Gunrunners, Gromatic a NeverHunt, ale míst je jenom 8 a ty jsou bezesporu kvalitně zaplněny.

Ty jsi to už tak trochu nakousl v předchozí odpovědi, ale i tak se prostě musím zeptat. Kdo má podle tebe největší ambice na zlato, ať už právě podle dosavadního průběhu. nebo papírových předpokladů?

Určitě právě hráči eXtatus. Kluci mají opravdu hodně natrénováno a je to vidět na jejich herním projevu. Může se stát, že v nějaké BO2 sérii přijdou o mapu, ale neumím si teď představit tým, který by je momentálně mohl opravdu ohrozit. Každopádně, jsou to pouze moje osobní tipy.

Nemůžu říct, že bych tuto odpověď nečekal. Nezdá se ti už dominance ze strany eXtatus nudná? Takže, od COOL ligy na chvíli odbočíme, otázka bude ale stále jednoduchá – složení CZ/SK dream týmu, který by podle tebe mohl eXtatus konkurovat?

Tak samozřejmě to v jednom směru může být na naší scéně nudné, ale určitě je dobře, že se eXtatus dokázal takto vypracovat, odskočit a těžit se svojí dlouholeté dřiny.

Jednoduchá? Ani náhodou, tohle je hodně těžká otázka! Pravděpodobně nedokážu odpovědět, při stavbě týmu potřebuješ, aby se hráči navzájem dobře sehráli a sedli si na jedničku. Kdybych ti tu měl postavit ALL-STAR celek z TOP hráčů Česka a Slovenska (nebo kliděn Evropy, Ameriky, to je nakonec jedno), tak asi bude schopný konkurovat ostatním týmům, ale i přesto takový RNG "mix" nebude muset dobře trénovaný a sehraný tým porazit. Máme tu spoustu kvalitních hráčů, ale prostě nemůžeš vědět, co to udělá, když je dáš dohromady. (směje se)

Tak to jsme trošku odbočili, ale zase honem zpátky – eXtatus jsou podle tebe jasný favorit. Ale co tvé osobní preference? Pro koho bije tvé srdce? Koho bys rád viděl brát zlato?

Určitě jsem očekával, že Trust Universe by mohli být konkurentem, každopádně ti bojují až v 2. lize. Za mě tu je stále silná trojka Team Gravity, Team Brute a Majestic Lions. Ale osobního favorita prostě nemám, já fandím hlavně dobré hře!

Dobře, takže nemáš tým, ke kterému by tě to táhlo o trošku více, než k jiným? No, objektivita nade vše. Ale přeci, alespoň hráč… Koho máš z celého osazenstva 1. COOL ligy nejradši, ať už osobností nebo herním stylem?

Zase děsně záludná otázka.. Mám rád spoustu hráčů, především z řad oldschoolerů. Ale pokud mám opravdu někoho vybírat, vybral bych si třeba vergiLa. Líbí se mi, jak se po delší pauze zase dostává do ráže a poctivě na sobě maká.

Jak asi všichni ví, máme za sebou první dvě kola, jak na tebe zatím působí výkony všech celků?

Očekávaně skvělé výkony předvádí zatím eXtatus. Krásně hrají všichni, je to furt Counter-Strike, takže v podstatě každý může uhrát kohokoliv. Dobře se prezentuje Team Gravity a Team Brute, překvapivý výkon předvedli především Majestic Lions a na ty se také do budoucna velmi těším. Komu se zatím ale bohužel nedaří, je eSuba. Uvidíme, co s tím udělá čas, určitě je to celek s potenciálem a skvělými hráči, jen to je zatím takové nemastné, neslané...

Tak ještě jedna odbočka – proč jsi tady je asi všem jasné, komentář ke kvaldám do Ligy jsi měl na starost právě ty. Mrzí tě, že jsi jel solo-cast? Koho by sis nejradši z tradičních či netradičních česko-slovenských casterů vybral k sobě?

Musím se přiznat, že ani nemrzí. Jsem celkem zvyklý komentovat solocasty s produkcí, když je potřeba, takže se vždycky zvládnu přizpůsobit. Naopak, když nouzově potřebuji záskok já, kluci to zvládají s naprostou parádou, takže se vždycky nějak doplníme! Samozřejmě je to potom trošku složitější, aby vše ve výsledku vypadalo co nejlépe.

Ale abych odpověděl, jako spolucastera nemůžu docenit Lelka, protože s ním jsme prostě jedna perfektně sehraná dvojice! Můžeme skočit do jakéhokoliv projektu a vždycky se suprově sladíme. Můžu se přiznat, že jsem zatím nenarazil na nikoho, s kým by se mi vysloveně komentovalo špatně. Dev1 nebo DeeThane, to je prostě klasika, k nim nemám jedinou výhradu. A dobře se mi vždy komentovalo i s Wangem, Banánem nebo sank1m!

Přejdeme k té nižší z COOL lig. Jak hodnotíš kvaldy do druhé ligy?

Popravdě jsem je vůbec nesledoval, protože jsme měli plno práce s 1. ligou, ale co jsem se tak letmo podíval, vypadá to tak, že tam jsou čtyři silnější a čtyři slabší týmy, takže jsem zvědavý, jak se nám to tam vyvine... Třeba mě někdo příjemně překvapí!

Takže, kdo má podle tebe ze startovního pole největší šance zabojovat o místo v 1. Lize?

Rozhodně Trust.Universe, jsou tam ale i další kvalitní celky.

A nakonec ještě jedna otázka mimo COOL ligu a vlastně celé CSko – je o tobě známo, že jsi vášnivým hráčem PUBG. Turnaje v této Battle Royale hře vlastně také komentuješ, takže, jaká hra tě více baví? Jsi stále CSkař nebo už ti srdce buší pro Battlegrounds?

Jako bývalého profesionálního hráče mě baví jakékoliv kompetetivní prostředí a určitě se nebojím říct, že PUBG mojí vášeň zase trošičku oživilo. Je to úplně něco jiného než doposud a rozhodně to otevírá nové možnosti na poli esportu. Dají se zde zužitkovat i další aspekty, které z ostatních her pochytáte, jen to chce ještě pár věcí doladit. Věnoval jsem se spoustu let Call of Duty sérii, která ale postupně vymřela. Pak jsem hrával StarCraft, což je úplně jiné odvětví. S kamarády jsme časem pro zábavu hrotili DayZ ve squadech a čekali jsme, jestli se s tou hrou začne hýbat.

Přišlo až PUBG, které je oproti tomu opravdu někde jinde. Určitě si myslím, že v tom je budoucnost, ale rozhodně si (na rozdíl od spousty dalších hráčů) nemyslím, že nám CS:GO nějakým způsobem končí. Baví mě obě dvě hry a určitě se jich hodlám držet. Pro mě je to jen další skvělá hra, protože si u ní můžu krásně pochillovat na streamu nebo se vrhnout na nějakou tu kvalifikaci, ať už jenom pro zábavu, kompetetivně nebo z pozice komentátora.

Tak jo, moc díky za rozhovor, nějaký vzkaz pro fanoušky na závěr?

Díky všem, co nás dorazí podpořit, vždycky to potěší a dělá se to hned s větší chutí a zápalem! Čeká nás toho ještě spousta, takže se můžete těšit na kvalitní duely!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný