14. července 2020 16:59
Michael Pšenák

První esportový turnaj? Už před 48 lety!

Esport takový, jaký ho známe nyní, je tu s námi už nějakých těch pár let. Co ale můžeme považovat za počátek esportu jakožto prvního turnaje v počítačových hrách? Držte si klobouky, budeme se totiž muset vrátit až do roku 1972!

itulem prvního uspořádaného zápasu v počítačových hrách se může už navždy pyšnit Stanfordova univerzita v Kalifornii, na které se 19. listopadu roku 1972 konal turnaj Intergalactic Spacewar Olympics ve hře Spacewar!, jak už název napovídá. Celý event měl na starosti v té době třicetitříletý Stewart Brand, žurnalista, který zrovna psal článek pro magazín Rolling Stone. Chtěl čtenářům přiblížit neskutečný potenciál počítačů v rozvoji kreativity a to, jak v budoucnosti ovlivní celou společnost. Jedním z hlavních témat byly právě počítačové hry, kterými byl Brand fascinovaný. V té době spousta lidí o existenci her zatím neměla ani tušení, avšak není divu, když první hrací automat Pong byl sestrojen až 6 týdnů po turnaji. Brand byl tak jedním z mála zasvěcených, hráči počítačových her byl natolik okouzlen, že je nazýval "velkolepými muži se svými létajícími stroji, prozkoumávající špičkovou technologii."

"Může se zdát mimořádné, že nyní můžete naplnit celé arény lidmi, kteří chtějí sledovat videohry, ale je to naprosto logické potom, co jste mohli vidět již v roce 1972."

Stewart Brand v roce 2016

Celý turnaj se hrál na počítači PDP-1, který můžete i s jeho vynálezcem, Stevem Russelem, vidět na obrázku výše. Když dnes říkáme slovo počítačová skříň, tehdy to byla skříň se vším všudy, a to se v obrovské krabici skrývá pouze procesor celého zařízení. Turnaj se odehrál ve třech kategoriích - Solo, v týmech a v poslední řadě Free for All. Účastníci byly studenti Stanfordovy univerzity, přičemž první místo v Solo turnaji dokázal ukořistit Bruce Baumgart, který si jako hlavní cenu odnesl roční předplatné právě časopisu Rolling Stone.

Michael Pšenák

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný