1. června 2020 17:35
Michael Pšenák

COOL liga: Finále je za dveřmi, co ale přinesla základní část?

Necelý týden, tak tolik nás dělí od vrcholu Hearthstone COOL ligy! Ještě před ním se ale podívejme o chvíli zpět a shrňme si, co přinesla její základní část. Kdo v ní překvapil, kdo selhal a komu zvýšila útratu za kapesníky?

Co přinesla základní část?

Na úvod se podívejme obecně na průběh celé základní částí ligy. Ta, jak tomu tak u osmičlenných round-robin bývá, nabídla sedm kol rozložených do osmi týdnů, kterým na úvod naprosto dominovali hráči eEriness. Zajímavý byl z prvních kol také souboj eSuby s Entropiq a rovněž překvapivě razantní nástup Gifted Gaming, kterým překvapili své soky v turnaji i nejednoho diváka.

O tom ale později, přesuňme se teď tedy k pozdějším fázích. Ty se zase nesly ve znamení naprosté mizérie ze strany Inaequalis a Absolute Legends, ani jeden z těchto celků totiž nezvládl zabodovat až do pátého kola! I ve střední fázi soutěže jsme navíc mohli sledovat překvapivě úspěšnou cestu GG, která v kombinaci s dalšími vlivy výrazně přispěla k zajímavosti závěru soutěže, a diváci si tak neměli na co stěžovat.

Samotný finiš se logicky celý točil okolo toho, kdo postoupí do play-off. A právě to bylo i díky Benkovi a spol. nejisté až do samotného závěru, kdy vše rozlouskla až výhra Inaequalis nad Entropiq v posledním kole. Celkově jde zkrátka celý průběh základní skupiny označit nejen za neskutečně kvalitní, co se podávaných výkonů týče, ale především za šíleně napínavý. Prostě takový, jaký ho máme rádi! Chcete-li si průběh základní části připomenout ještě blíže, doporučujeme vám toto zajímavé utkání mezi eSubou a eEriness, které jsme se i vzhledem k tomu, že jde o celkově první a druhý tým tabulky, rozhodli označit za ten nejzajímavější, co jsme mohli sledovat na streamu.

Kdo nejvíce překvapil?

Nyní už je ale čas na konkrétní příběhy, které základní část napsala. Tím nejzajímavějším je asi ten týkající se týmu Gifted Gaming. Důvod? Jednoduchý, tento celek totiž do soutěže šel jako jeden z předních outsiderů, už od prvního kola ale dokazoval, že tuto svou papírovou roli rozhodně nemá v plánu potvrdit. Sestava vedená slovenským hráčem Benkem, která je zajímavá už tím, že v ní hraje Španěl Pepe, tedy jediný účastník ligy nepocházející z Česka ani Slovenska, zvládla potrápit i ty nejlepší a na závěr celé soutěže se jí navíc povedlo to hlavní, tedy postoupit do play-off. Jejich slzy štěstí ale bohužel nebyly ty jediné, které po posledním kole padaly na rty hráčů v naší COOL lize.

Kdo byl největším smolařem?

Na tvářích karbaníků z Entropiq se totiž zase vyrojily zase ty, jejichž proud tak příjemnou emocí vyvoláván nebývá. A měli pro to Faeli a spol. důvod? Nepochybně, vždyť do soutěže šli snad jako největší favorit a postup si odnést nezvládli! Rozhodně to ale nebylo kvůli absenci snahy. Ano, nějaké chybičky bychom na jejich hře určitě našli, tento papírově velice silný tým ale svým kvalitám opravdu dostál a to jak v samotné hře, tak při deckbuildingu a pick/banu.

Vždyť právě po pick/ban fázi šli Faeli a ostatní do zápasu snad vždy jako minimálně lehcí favorité, karta jim ale tentokrát prostě nepřála. O to více je vše musí mrzet kvůli tomu, že, jak se později ukázalo planá, naděje na postup jim v srdíčku hořela až do posledního kola. Tam ale hned na úvod nezvládli ve vyrovnaném zápase porazit Inaequalis, a tak jim opravdu nezbylo nic jiného než oči pro pláč. Snad jediné, co je mohlo trochu uklidnit, byl totiž jen fakt, že kvůli následným výhrám GG a eSuby by jim ani zisk bodů na úkora Inae ve snaze postoupit nepomohl.

Kdo nejvíce zklamal?

Na závěr se podívejme ještě na jednu nepříliš pozitivní kategorii, totiž tu o tom, kdo nás nejvíce zklamal. Tím, jak asi většina z vás tuší, není nikdo jiný než Absolute Legends. Důvod? Tento tým šel totiž do soutěže, podobně jako Entropiq, v pozici naprostého favorita, na postup ale nedosáhli. Proč je ale za to neonálepkujeme stejně jako právě Faeliho výběr?

Inu, důvodů je více, co se týče těch čistě herních, zmínit lze asi především to, že EQ skončili s devíti body alespoň na tom pátém místě, zatímco AL se bez jediné výhry museli spokojit s posezením na posledním místě celé tabulky. Ty hlavní jsou ale podle nás o kus jinde, za prvé v něčem, co vlastně týmu ani nevyčítáme, totiž v tom, že hlavní lákadlo a tahoun celých Absolute Legends Jarla se kvůli svým bojům v HS Grandmasters v COOL lize skoro vůbec neúčastnil samotných utkání.

Toto je ale, jak jsme již řekli, věc, za kterou AL nemohou, a i když to rozhodně nás (a myslíme, že především diváky na streamu) zklamalo velice, to hlavní vychází z toho, jak tento celek přistoupil k soutěži po té, co už nemohl postoupit. Ano, my chápeme, že bez motivace v podobě spotu v play-off se chtíč brát zbylé souboje vážně nachází těžce, takoví Inaequalis na tom ale byli naprosto stejně a ani tak nic nevypustili, ba naopak si ještě stihli připsat alespoň pro čest dvě výhry.

AL ale v posledních třech kolech jednou, právě proti Inae, dokonce úplně odmítli nastoupit, a i když v 5. a 7. kole zápas alespoň odehráli, vzali do něj vlastně troll balíčky, čímž ho prakticky ještě před začátkem zahodili. Takovýto přístup se nám, už s ohledem na diváky, co chtějí vidět pořádnou řežbu, nelíbí, a v kombinaci s dalšími vlivy, jako je jejich konečné umístění, tak podle nás AL pod tento nadpis spadají naprosto.

Michael Pšenák

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný