27. října 2015 11:00

Spalovač mrtvol a spol.: 4 nejděsivější české filmy

I tuzemští filmaři umějí polaskat nervy.

Poslední říjnový den si můžete chladné počasí zpestřit i zbrusu novým českým hororem Ghoul! Snímek Petra Jákla mladšího startuje na Prima COOL ve 22.05 a vykresluje temný příběh filmařů, kteří se na Ukrajině snaží jít po stopách někdejšího kanibala Andreje Čikatila - dostanou však víc, než o co žádali! Řemeslně solidní Ghoul je přitom letos už druhým příjemným tuzemským hororem, ruku v ruce s Nenasytnou Tiffany. Český a československý film má ostatně v příjemně depresivním strašení diváka dlouhou tradici. Než se tedy podíváte, jak je na tom Ghoul, připomeňte si jiné etalony naší kvality!

4) Čarodějův učeň

Nenechte se mýlit, teď máme na mysli nikoliv stejnojmenný americký film z roku 2010, ani stejnojmenný disneyovský animák, nýbrž československý kreslený film z roku 1977! Byť dílko vzniklo v mezinárodní koprodukci, režie se ujal matador trikového filmů Karel Zeman a rovněž ústřední story dýchá slovanskou poetikou. Příběh o učňovi mága, který se začne svého černokněžného pána bát a je proměněn na havrana, sice na první pohled působí tuctově - je to však provedení, co se počítá.

Svět Čarodějova učně dýchá nejistotou, kam všude dosáhne mocná, doslova démonická autorita. Černá magie tu působí hutněji než Temná strana síly a sebemenší vzpoura smrdí šibenicí! Nikoliv nadarmo byl Čarodějův učeň synonymem noční můry Husákových dětí.

3) Kytice

Karel Jaromír Erben je v myslích mnohých studentů základní školy jedním z mála jmen české literatury, které vyvolává jiné myšlenky než nepřekonatelnou touhu usnout. Za tuto změnu může především jeho sbírka děsuplných národních pověstí jménem Kytice. Její tištěná forma je vynikající, ještě populárnější ale u študáků bývá její filmová adaptace z roku 2000.

Povídkový film servíruje sedmero příběhů, funguje tak dočista jinak než tradiční horory - nic nevysvětluje, nýbrž jenom evokuje tajemnou, existenciální atmosféru venkova před moderní dobou a trestá své postavy za sebemenší prohřešky! Snímku je sice běžně vytýkáno zjednodušení předlohy a přílišné lpění na obrazové opulenci, to první je však u adaptací knih filmařskou tradicí a to druhé naopak filmovou předností. Kytice si místo mezi zajímavými děsícími filmy právem zaslouží!

2) Krakatit

Avšak nejen moderní český film umí servírovat pořádné děsy! Především po druhé světové válce totiž vznikla celá řádka neskutečně strašidelných snímků, které čerpaly inspiraci ze západního pojetí noiru, ale i notný díl inspirace v traumatu z války samotné. Obava z nové ničivé zbraně, odkazující samozřejmě k nedávno použité atomové bombě, lemuje i celou adaptaci Čapkova Krakatitu.

Po výbušnině vynalezené hlavním hrdinou jde totiž celá řádka vykuků, což má za následek vrchovatě paranoidní atmosféru. Krakatit je sice poznamenaný dobovými politickými změnami i noirovou filmařinou. Jinak však zdejší tíha jedince, jenž bezradně stojí proti mocnostem, tak napínavá, že by se v jejích kulisách neztratil ani sám Fox Mulder.

1) Spalovač mrtvol

Každý, kdo někdy na velkém plátně viděl maniakální výjevy ze Spalovače mrtvol, se však jistě shodne na jeho bezkonkurenčním vítězství mezi českými filmovými strašáky. Spalovač mrtvol je totiž československý Dexter bez jakéhokoliv oslazení - film z pohledu bestiálního vraha, který likviduje členy své rodiny i náhodné kolemjdoucí, je spíše psychologickou metaforou válečné kolaborace než vyvražďovacím hororem. A díky režii Juraje Herze velmi dobře funguje i jako černá komedie.

Celý film stojí a padá na famózním výkonu Rudolfa Hrušínského, kterému čím dál tím více kape na maják, až nakonec přiloží ruku k dílu holocaustu. Spalovač mrtvol tak zůstává nejen velmi originálním, pomalu doutnajícím psychologickým hororem, ale především jedním z nejlepších tuzemských filmů vůbec!

I horor zkrátka může být velkou filmařinou. Dejte si proto rakvičku nebo věneček, a okuste k nim sobotního Ghoula. Začínáme už ve 22.05 na Prima COOL!

(lol)

---

Víc o Ghoulovi:

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný