Provětrejte svaly se sérií Karate tiger!
Čistý destilát mlátičkového mládí dorazí na COOL ve čtvrtek večer! Zjistěte o něm, co jste zřejmě v dětství nevěděli!
Zažijte osmdesátky jako z vašeho rodného listu!
Ve čtvrtek ve 22.00 totiž na COOL dorazí cooltovní movie Karate tiger 1, která vám naservíruje příběh mladičkého kickboxera, který se popere s Jean-Claudem Van Dammem a získá při tom nazpět sebedůvěru i odvahu.
Když už jsme však při tom, proč si ale osm dílů Karate tiger nepřipomenout v celé její zrůdné kráse? Tahle série je totiž béčko jako máloco! Navíc vám zřejmě odpovíme na vaše mladické rozčarování z toho, že v ní snad jako by pokaždé hráli jiní herci a jiné postavy…
Český vynález
První díl, pojmenovaný v domácí distribuci kreativně jako Karate tiger 1: Neustupuj, nevzdávej se, dorazil v roce 1985, rovnou během nejpekelnější éry všech Karate Kidů a dalších derivátů. Představil přitom story ujetou jako máloco – zatímco jinde našeho chlapce do krásy vytrénoval znalý mistr, v Karate tiger 1 se do toho pustil rovnou duch (!) Bruce Lee!
Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a brzy přišly tři další díly. Karate tiger 2: Zuřící blesk (1987) přeřadil do jiné ligy, když z původní soubojovky udělal akční film své éry o mladíkovi, který přijede do Thajska, ale jeho holku mu unese armáda teroristů a on jim musí všem dát ve stylu Ramba na budku.
Není se čemu divit, spojitost téhle série je vlažnější než odstáté kafe – zatímco v prvnímu filmu za hrdinu platil Kurt McKinney, ve zbylé trojici se jím stal Loren "Král televizních akčňáků" Avedon.
Karate tiger 3: Pokrevní bratři (1990) i Karate tiger 4: Král kickboxerů (1990) jsou v podstatně jenom bojové scény spojené vlažnou zápletkou. Zvláště čtvrtý díl však hongkongské kořeny nezapře. O obskurnosti pojmenování nicméně svědčí, že pátý díl vyšel rok před třetím a čtvrtým filmem...
Název „Karate tiger“ jako takový je ostatně rovněž český vynález. Poznat to lze, pomůžeme-li si trochou grammar nacismu – krom chybějícího velkého písmena v druhé části názvu, jak se píše v angličtině, se rovněž prakticky nikdy u prvního dílu série nepíše číslovka „1“. Původně série nese jméno No Retreat, No Surrender.
Podruhé ve stejné řece
Taktéž s příchodem dílů pět až osm se opět projevila genialita české distribuce, která zcela jinou sérii jménem Best of the Best napojila na původní tetralogii „Karate tiger“/No Retreat, No Surrender. Tak se to dělá!
Karate tiger 5: Nejlepší z nejlepších (1989) krom zcela jiných herců a postav znatelně ubral na akci, zato však přidal na příběhu, v jehož čele šlape dlouhovlasý Eric Roberts a série amerických klišé. Karate tiger 6: Nejlepší z nejlepších 2 (1993) kvalitou ve skutečnosti šlápnul níže, pročež se třetí/sedmý díl Karate tiger 7: Nejlepší z nejlepších 3 – Není cesty zpět (1995) Erica Robertse zbavil a přibral Phillipa Rhee v příběhu o boji proti rasistům. A protože do stejné řeky podruhé nevlezou jenom mudrcové, zopakoval si to ještě jednou v Karate tiger 8: Nejlepší z nejlepších 4 – Bez varování (1998).
To už však éra bojovkám nepřála ani v béčkových vodách. Bizarní slepenec různých sérií a nápadů Karate tiger tak v tuzemské televizi a videopůjčovnách definitivně zaklepal bačkorami.
Ne však na COOLu, kde si první film můžete dopřát ve čtvrtek kolem desáté večer!
(lol)