16. srpna 2015 17:00

Jak Hvězdná brána předpověděla komiksové filmy od Marvelu?

Marvel opisoval od nejlepších.

Už více sedm let je tu s námi marvelovské filmové univerzum. Z původně nenápadných snímků jako Iron Man nebo Neuvěřitelný Hulk se po Avengers vyklubala nejvýdělečnější superhrdinská značka současnosti a její postup začínají kopírovat i mnohé další filmové série. Tajemství marvelovského úspěchu je ukryto především ve vzájemném propojení všech filmů a jejich hrdinů. Marvel však s tímto svým nápadem ve sféře hrané tvorby nezačínal úplně od nuly – jeho éru nápadně dobře předpověděla Hvězdná brána.

Tvorba propojeného světa

V době, kdy se seriály Hvězdné brány ocitaly na svém zenitu, docházelo na pravidelný výskyt postav i událostí z SG-1 na Atlantidě, posléze částečně i na lodi Destiny ze Stargate Universe. Seriály spolu sdílely záporáky, vzájemně na sebe navazovaly a občas si ze sebe i utahovaly. Díl, v němž se Ronon spojil s Teal’cem, aby porazil invazi Wraithů do SGC, byl fanoušky vyhlížen s okultistickým nadšením.

Přesně tytéž elementy obsahují i marvelácké filmy. Ne vždy se objevuje více separátních hrdinů v jediném filmu, ale můžete se vsadit, že bude jejich (ne)přítomnost alespoň jednou, dvakrát zdrojem vtipu. Jistě, tyto tzv. crossovery se objevovaly v komiksu dávno před vznikem Hvězdné brány, v televizním a filmovém světě ovšem stále byly velkou neznámou. A mělo to svůj důvod.

I Star Trek, který nabídl několik seriálů ze stejného světa, jejich možností využíval daleko méně než Hvězdná brána. Důvod je prozaický – crossovery stojí hromadu peněz. Je třeba filmy/seriály natáčet paralelně, což je logistická noční můra, anebo je třeba je natáčet po sobě, což je zase finanční noční můra. Ne každý si proto na něco takového troufl jinde než v kreslených sešitech, kde se kulisy nemusejí bourat, protože zabírají místo, a herci se nemusejí draze nabírat na dlouhé roky dopředu, protože stačí jejich tváře jenom namalovat. Marvel a Hvězdná brána proto po právu patří mezi průkopníky.

Převážně nevážně

Zvláště ke konci Hvězdné brány bylo značce vytýkáno, že je v soudobé televizní konkurenci plné apokalyps, roztřesených kamer a sériových vrahů už poněkud... old school. I když se to trochu snažil dohnat Stargate Universe, ani on se v depresivnosti nedostal na úroveň mnohých jiných konkurentů (např. Battlestar Galactica).

Marvelácké filmy užívají podobnou formulku. I když mohou nabídnout serióznější filmovou epizodu, nikdy pořádně neopouštějí PG-13 rating. Nedočkáme se v nich brutálního násilí ani explicitního sexu. Žádný režisér příliš neexperimentuje, žádný scenárista nezkouší nové náhledy na superhrdiny. Filmy jsou zkrátka vytvářeny s řemeslným úsilím, ale i s řemeslnou opatrností.

Má to své pro i proti – málokdy můžete někoho překvapit skutečně nečekaným zážitkem, na druhou stranu se k vám ale diváci vždy rádi vracejí jako k jistotě. Styčným bodem nevážného vyprávění ve Hvězdné bráně a marveláckých filmech je i skutečnost, že jen zřídka některá postava doopravdy umře a odejde. Věčné znovuoživování, které se ve Hvězdné bráně stalo doslova opakujícím se gagem (viz prakticky nesmrtelný Daniel Jackson), je totiž znovu vypichováno i v případě marveláckých filmů.

Příprava komunity na sledování

Nic z výše uvedeného nutně neznamená, že od sebe musela obě díla vědomě opisovat. Na druhou stranu, mnohdy nápadná pozornost mezi některými dějovými elementy (Loki vs. Goa'uldi) značí minimálně tematickou příbuznost.

Především Hvězdná brána ale ukázala nejen to, že je možné tvořit více souběžných seriálů využívajících jediného světa, ale rovněž na jejich pravidelné sledování připravit diváky. Jedna věc je totiž napsat cool příběh a jiná věc je donutit lidi, aby si všímali jeho nuancí.

Od 90. let se ale fanoušci skrze sci-fi seriály včetně Hvězdné brány aktivně učili hledat souvislosti, přemýšlet nad spojitostmi a chtít víc a víc propojení. Kde dříve byla televize díl od dílu identická, aby vám klidně mohla jedna epizoda uniknout a o nic byste nepřišli, Hvězdná brána naučila novou generaci diváků zcela opačnému přístupu. A Marvel nyní sklízí i plody její práce.

Desátá série Hvězdné brány běží každý všední den v 17.55 na Prima COOL.

(lol)

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný