10 věcí, které jste v Avengers zaručeně přehlédli
Druzí Avengers se blíží, je nejvyšší čas si znovu pustit jedničku. Třeba kvůli schovaným fórům od Marvelu, které jste určitě napoprvé nenašli.
Když se v roce dali dohromady Avengers, byla z toho velká filmová událost. Komiksový blockbuster od Marvelu vydělal 1,5 miliardy dolarů, což z něj udělalo třetí nejvýdělečnější film všech dob. Nebo, chcete-li, nejvýdělečnější film, který nerežíroval James Cameron.
Avengers byli plní očividných komiksových narážek a odkazů, málokteré ale šlo chytit na první dobrou. Mnoho z nich fanoušci odhalili až po vícero zhlédnutích, a pokud jste Avengers fanaticky nenakoukávali snímek po snímku, nejspíš před vámi pořád skrývají nějaká tajemství. Třeba jedno z deseti následujících...
1) Shawarma
A začneme od konce. Pamatujete si na podtitulkovou scénu, ve které dají Avengers na Tonyho radu a jdou se nadlábnout do arabského fastfoodu? Prodeje shawarmy po premiéře Avengers poskočily o stovky procent nahoru. Málokdo si ale všiml, kde vlastně Tony na ten nápad přišel. Jen o pár minut před svým výletem do vesmíru čelil přesile, která ho odpálila přímo před zmíněný fast food!
Hmm, tady by se dalo dobře najíst. Ale nejdřív je potřeba zastavit apokalypsu. Zdroj: Marvel Studios
Hmm, tady by se dalo dobře najíst. Ale nejdřív je potřeba zastavit apokalypsu. Zdroj: Marvel Studios
2) Falešný Tony
Agent Coulson se nedá jen tak odbýt, ale Tony to přesto zkusí. Když s ním ve své čerstvě dokončené Stark Tower mluví po telefonu, snaží se mu nakukat, že vlastně Coulson nemluví se Starkem, ale s jeho velmi věrným robotickým dvojníkem. To je odkaz na postavu Nicka Furyho (Samuel L. Jackson), která v komiksech hodně často používá věrohodné robotické dvojníky, a tak často unikne o vlásek pokusům o atentát a dalším průšvihům.
Tony si hraje na dvojníka, neví totiž, že Coulson je za právě se otevírajícími se dveřmi výtahu. Zdroj: Marvel Studios
Tony si hraje na dvojníka, neví totiž, že Coulson je za právě se otevírajícími se dveřmi výtahu. Zdroj: Marvel Studios
3) Havrani
Ve scéně, kdy Thor vytáhne svého bratra Lokiho Avengerům přímo z letícího letadla, si člověk všímá snad jen dvou siluet, které letí temnou nocí. Všímavý divák ovšem zahlédne v rohu obrazovky dva číhající havrany. Jsou to Huggin a Munnin. Zní to jako jména trpaslíků z Pána prstenů? Opravdu pocházejí z jiného světa – z Asgardu, kde jsou očima samotného Odina. Jejich přítomnost na Zemi naznačuje, že samotný všeotec bdí nad událostmi Midgardu, ale nechce se synovi míchat do řemesla, zvlášť když jde o vyřizování bratrských účtů.
Ódinovy sojky práskačky. Většinou sedí na špičkách jeho trůnu v Asgardu. Zdroj: Marvel Studios
4) Projekt Pegasus
Během úvodního útoku na SHIELD se na obrazovce mihne i projekt Pegasus. V komiksu jde o Starkovu galaktickou věznici, kam by rád odeslal všechny superzáporáky (a možná i Hulka, kdyby náhodou zlobil). Tahle věznice má poměrně klíčovou roli v komiksové Občanské válce, jejíž filmová adaptace bude náplní třetího Kapitána Ameriky.
Tony Stark na kosmověznici dělá s NASA. Do vesmíru tak poletíte jenom když budete opravdu hodně zlobit. Zdroj: Marvel Studios
Tony Stark na kosmověznici dělá s NASA. Do vesmíru tak poletíte jenom když budete opravdu hodně zlobit. Zdroj: Marvel Studios
5) Hail Hydra!
Kosmozbraň, o kterou se velmi zajímá Kapitán Amerika v shieldovských skladech, je samozřejmě dílem Hydry, ostatně tuto zbraň sám Steve Rogers v prvním Kapitánovi viděl. Ani sám Nick Fury ale neví, o čem vlastně následná hádka je, protože nikdo v té chvíli o zákulisních intrikách zdánlivě mrtvé organizace nemá ani tušení (viz události v pozdějším pokračování Kapitána Ameriky).
Prskavka od Hydry v prvním filmu s Kapitánem Amerikou. Zdroj: Marvel Studios
6) Bannerova sebevražda
V jedné scéně se Bruce Banner svěří s tím, že už se pokoušel i o sebevraždu, ale bez úspěchu, protože "moje druhé já kulku prostě vyplivnulo". Tahle věta má ve skutečnosti dvojí smysl. Nejde jen o zelené alter ego, ale doslova o druhé já. Marvel totiž přesně tuhle scénu natočil do předchozí hulkovské sólovky s Edwardem Nortonem v hlavní roli. Záběr se ale do finálního sestřihu nakonec nedostal.
Na Nortonův pokus o Hulka by nejradši Marvel zapomněl. Naštěstí byl za tenhle přešlap spoluzodpovědný s jiným studiem. Zdroj: Universal Studios
Na Nortonův pokus o Hulka by nejradši Marvel zapomněl. Naštěstí byl za tenhle přešlap spoluzodpovědný s jiným studiem. Zdroj: Universal Studios
7) Dva Hulkové
Ne, nezbláznili jsme se. V Avengers jsou opravdu dva Hulkové. Jednoho hraje Mark Ruffalo a vidíme ho jak v lidské podobě jako Bruce Bannera, tak v té zelené a digitální, protože i jako vizuální efekt má Hulk pořád zbytky Bannerovy podoby. Pak je tu ovšem ještě Lou Ferrigno, kulturista a herec, který si střihnul Hulka v sedmdesátých letech. Bez triků, jen s kýblem brčálové barvy na svojí muskulatuře. Ve filmu ho sice neuvidíte, ale zato ho uslyšíte. Kdykoliv je Hulk Hulkem, mluví Ferrignovým hlasem, který je nádherným kontrastem proti tichému a skoro až něžně hovořícímu Ruffalovi.
Ve starých televizních filmech stihli zprznit kromě Hulka i poloboha Thora.
8) Vetřelec
Jakou mají Avengers spojitost s kultovním Vetřelcem? Je to trochu složitější, ale rádi vám to vysvětlíme. Určitě si vzpomínáte na scénu, ve které Hulk padající z nebe zlikviduje půlku opuštěného skladu. Strážného, jež ho tam najde, hraje Harry Dean Stanton, jeden z členů posádky ve Vetřelci Ridleyho Scotta. Otázka "Are you an alien?" (aneb "Nejsi náhodou vetřelec?") tak rázem dostává další rozměr.
Vlastně jsou si celkem podobní. Akorát že jeden z nich se umí proměnit v zeleného obra se silou tisíce sluncí. Zdroj: Marvel Studios
Vlastně jsou si celkem podobní. Akorát že jeden z nich se umí proměnit v zeleného obra se silou tisíce sluncí. Zdroj: Marvel Studios
9) Stan Lee
Marvelácký guru, nestárnoucí prorok a maskot všech filmů se samozřejmě objevil i v Avengers. Možná jste si ho všimli v závěrečné koláži, dokazující to, jak se New York oklepává z mimozemského útoku. Existuje ovšem i vystřižená scéna s Kapitánem Amerikou, kde měl Stan Lee o trochu větší prostor.
Tipovali byste Stanovi dvaadevadesát? Zdroj: Marvel Studios
10) Centrála Avengers
V závěrečné scéně stojí Tony Stark v poničené Stark Tower a horečně pracuje na dalším projektu. Na displeji jsou přitom vidět plány povědomé budovy. Ano, Tony se konečně zbavil své sebestřednosti a rozhodl se Stark Tower přestavět na zbrusu novou základu Avengers. Z původního neonového loga Stark Industries ostatně svítí už jenom áčko, což je dalším náznakem toho, co tam bude napsáno ve druhých Avengers.
Rozmlácená věž poslouží jako základ ubytovně Avengerů. Zdroj: Marvel Studios
Pamatujete si z prvních Avengers ještě nějaké komiksové odkazy nebo skryté narážky? Podělte se o ně v diskuzi!