17. června 2019 14:08

Budoucnosti je tady! Nový nákladní tahač od Volva nemá kabinu řidiče. Jak funguje?

A kamioňáci nebudou mít co žrát...

Málokdo je ve vývoji automních vozidel tak daleko jako švédské Volvo. Jeho automatické náklaďáky už vozí vápenec v norských podzemních dolech, autonomní SUV XC90 jezdí pro Uber a do roku 2022 chce vozit lidi v samořiditelných městských autobusech.

Jeho nejaktuálnější chloubou je autonomní tahač Volvo Vera, který už brzy začne přepravovat náklady v okolí přístavu ve švédském Göteborgu. Na první pohled zaujme tím, že nemá žádnou kabinu pro řidiče. Volvo totiž počítá s tím, že skutečně nebude potřebovat žádnou lidskou sílu ani jako kontrolu.

Tahač totiž bude prozatím fungovat na pevně stanovených a detailně prozkoumaných trasách, aby se omezilo jakékoli možné selhání. Pouze část těchto tras navíc povede po veřejných komunikacích, kde se bude potkávat s běžnou dopravou či chodci.

Nad všemi tahači bude dálkově dohlížet operátor z řídící věže, který se v případě mimořádných okolností bude moci přepnout do řízení daného vozidla. Jelikož jsou tahače plně elektrické, nabízí mnoho dalších výhod – nejsou hlučné, mají nulové výfukové emise i nízké provozní náklady.

Volvo samozřejmě není jediné, kdo se soustředí na dopravu velkých nákladů pomocí samořiditelných elektrických tahačů. Pro americkou poštu bude jezdit firma TuSimple a velkým hráčem má být taky Waymo patřící do stáje Googlu. Vlastní tahač přestavila taky Tesla.

Co myslíte, přijdou kamioňáci definitivně o práci?

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný