26. června 2019 15:46

Autor hudby ke Gladiátorovi a Temnému rytíři navrhuje zvuk motorů pro nové elektrické BMW. Poslechněte si ho!

Motory budoucnosti poladí slavní hudební skladatelé.

Hans Zimmer patří mezi nejzásadnější skladatele současnosti. Jeho hudba utváří sílu většiny hitů Christophera Nolana, ale oceňovaný sountrack dodal třeba taky k filmům Blade Runner 2049, Gladiátor či Sherlock Holmes. Oscara získal za Lvího krále a stojí taky za ústředními melodiemi stálice Prima COOL, seriálu Simpsonovi. A teď navrhuje zvuk motorů pro nové elektrické BMW.

Německý skladatel ve spolupráci se zvukovým designérem Renzo Vitalem vytvářel veškeré zvuky, které bude vydávat nové elektrické vozidlo BMW Vision M NEXT. "Odmalička jsem byl milovníkem BMW. Jako dítě jsem hned poznal, že maminka přijíždí domů, podle zvuku jejího BMW. Proto jsem rád, že můžu dodat zvukové emoce novému futuristickému vozidlu z jejich stáje," řekl Zimmer.

Výhodou elektrických aut je mimojiné jejich tichý provoz, což ale v mětském provozu může někdy znamenat i problém, protože ho chodci nemusí včas slyšet, když je vozidlo třeba za zatáčkou. Proto bývají kvůli bezpečnosti vybavena přídavným generátorem zvuku při jízdě v nižších rychlostech.

V případě nového BMW však nejde primárně o bezpečnost, ale emocionální vazbu řidiče na vozidlo. "Když řidič při delší jízdě autem neslyší povědomý zvuk motoru, odcizuje se od něho; nemá zpětnou zvukovou vazbu. Proto jsme se rozhodli pod značkou BMW IconicSounds Electric nabídnout vizionářský zvukový projev našich vozidel," vysvětluje výrobce.

Vzorem pro navrhování zvuku Vision M NEXT byly umělecké instalace od Jamese Turrella a Ólafura Elíassona, která dokázaly i pomocí zvuku vytvořit dojem nekonečného prostoru. Hans Zimmer je mistrem vrstvení harmonických ploch a umí ve studiu vykouzlit jak klasické melodie, tak abstraktní syntetické kompozice.

Jak bude znít jím navržený motor si můžete poslechnout v reklamních klipu, k němuž Zimmer složil taky hudbu:

Jak vám zní elektrický motor BMW? Lépe než klasická bavorácká V8čka?

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný