Gorily v mlze se vynoří ve středu na Prima Max
Nádherný film se silným lidským příběhem. Sigourney Weaver přípravu na tuto roli skutečně nepodcenila a výsledkem je fenomenální one woman show, samozřejmě s velkým tahákem v podobě goril. Dojmout se nechte ve středu od 20.15 na Primě Max.
Životopisný příběh z roku 1988 o kontroverzní antropoložce Dian Fossey, která v srdci Afriky zasvětila svůj život boji za záchranu horských goril. Nádherná a jemná záležitost, ve které si najdou něco pro sebe i ti, co normálně ani les (či ZOO) nemusí. Nakonec pět nominací za Oscara v kategorii hudba, střih, zvuk, scénář a herečka v hlavní roli hovoří za své.
Gorily v mlze 9
Co jste možná nevěděli...
1. Režisér Michael Apted (bondovka Jeden svět nestačí, Letopisy Narnie, Enigma) trval na co největším použití skutečných goril. Herci v gorilích oblecích se tak objevují pouze v minimálním počtu záběrů a od těch opravdových je můžete rozeznat pouze díky očím. Ušít tak dokonalé masky byla skutečná výzva, ale jak můžete posoudit, kostyméři ji zvládli na výbornou. 2. Původně byla hlavní ženská role nabídnuta Jessice Lange, která ji však odmítla. 3. Skutečná Dian Fossey byla nalezená mrtvá dva dny po Štědrém dnu, 26. 12. roku 1985, ve svém kempu. Pravděpodobně byla zavražděná pytláky, jelikož z jejího stanu nezmizely žádné cennosti a na její vraždu byla použita mačeta. Pachatelé tohoto činu nebyli nikdy dopadeni. 4. Poslední záznam v deníku Dian Fossey zněl: „Když si uvědomíme cenu všeho živého, budeme méně lpět na minulosti a můžeme se tak více soustředit na záchranu budoucnosti.“ 5. Poznatky ze svého patnáctiletého života s gorilami a jejich zkoumání shrnula antropoložka ve stejnojmenné knize, kterou vydala dva roky před svou smrtí.
Gorily v mlze 6
Mušky, co se nevychytaly...
- Když Dian přistává v Africe, můžeme při dosednutí letadla slyšet zaskřípání podvozku. Přistávací dráha je ale travnatá, což jakékoli skřípání činí značně nepravděpodobným.
- V jedné scéně nabízí antropoložka místnímu chlapci tyčinku Snickers výměnou za informace. Čokoláda je viditelně zabalená v moderním obalu, jak ho známe z dní dnešních. V roce 1966 se ovšem Snickers prodávala v obalu papírovém.