11. května 2018 08:26

Fakta o hlavních aktérech soudního případu O. J. Simpsona

Pokračování dramatu o velkém procesu s bývalým sportovcem a hercem O. J. Simpsonem obviněným z vraždy exmanželky a jejího přítele nepropásněte v sobotu a v neděli večer na Prima KRIMI. Přečtěte si více o hlavních aktérech, k nimž patřili například slavný byznysmen a obhájce Robert Kardashian nebo hlavní žalobkyně Marcia Clark či soudce Lance Ito.

Kdo je kdo v jedné z největších amerických soudních kauz ve 20. století?

Na tyto lidi Amerika jen tak nezapomene. A oni nezapomenou na O. J. Simpsona!

Obžaloba: Christopher Darden (Sterling K. Brown)

Zkušený státní prokurátor měl za sebou 15 let kariéry, když mu přidělili případ O. J. Simpsona. Čtvrtý z celkem osmi dětí v rodině vystudoval na kalifornské univerzitě a právnické zkoušky složil v roce 1980. Do případu O. J. Simpsona se zapojil nejprve okrajově, když mu byla přidělena žaloba proti Alu Cowlingsovi – Simpsonovu příteli, který řídil bílý Ford Bronco při nechvalně známém Simpsonově pokusu o útěk před zatčením. Později ho hlavní žalobkyně v procesu proti Simpsonovi požádala, aby se přidal k jejímu týmu. Poté, co Hodgman musel přerušit práci na případu ze zdravotních důvodů, byl jmenován spolužalobcem. Po skončení případu rezignoval na svou funkci a začal přednášet právo na Kalifornské státní univerzitě, zároveň se stal právním komentátorem pro několik televizí. K praktikování práva se vrátil v roce 1999, kdy založil firmu Darden a společníci, která se specializuje na trestní obranu a občanskoprávní spory.

Podívejte se na upoutávku:

[[nid:5038415]]

Hlavní žalobkyně: Marcia Clark (Sarah Paulson)

Vedla tým, který se snažil usvědčit O. J. Simpsona z vraždy. Byla vychována v ortodoxní židovské rodině a kvůli práci svého otce se v dětství stěhovala napříč Spojenými státy. Po vystudování práv na Jihozápadní univerzitě působila nejprve jako veřejná obhájkyně a od roku 1981 jako žalobkyně v kanceláři okresního právního zástupce. Proces s O. J. Simpsonem nebyl první případ s hvězdou, ve kterém figurovala jako hlavní žalobkyně. O čtyři roky dříve pracovala na případu vraždy televizní hvězdy Rebeky Scheaffer. Během procesu se Simpsonem se zároveň rozváděla se svým druhým manželem a bojovala o opatrovnictví jejich dětí, čehož si velmi všímala média.

Pozornost médií se na hlavní žalobkyni všeobecně soustředila po celou dobu procesu, a ona proto na doporučení kolegů například změnila šatník i účes, aby na obrazovce a fotkách vyznívala pozitivněji. Po skončení procesu se Simpsonem rezignovala na svou pozici a místo právní praxe se začala věnovat psaní knih a komentování pro televizi.

Soudce: Lance Ito (Kenneth Choi)

Soudce, který rozhodoval v případu O. J. Simpsona. Syn Američanů japonského původu, kteří byli oba v době 2. světové války zavřeni v internačních táborech, vystudoval právo na kalifornské univerzitě a od roku 1977 pracoval pro okresní zastupitelství v Los Angeles. Soudcem byl jmenován v roce 1987.

Byl to právě Ito, kdo povolil kontroverzní přítomnost televizních kamer v soudní síni během procesu s O. J. Simpsonem. Itův soukromý život málem vedl ke zmaření celého soudního procesu. V průběhu procesu se totiž ukázalo, že Itova manželka Margaret York byla nadřízenou Marka Fuhrmana, detektiva, který vedl vyšetřování případu a který byl obviněn z rasismu.

Obhajoba toto obvinění podpořila nahrávkami, na kterých se Fuhrman mimo jiné hanlivě vyjadřoval právě o soudcově manželce. Obžaloba proto požadovala odstoupení Ita, protože se bála, že bude vůči Fuhrmanovi z pochopitelných důvodů zaujatý a celý proces bude nakonec prohlášen za zmatečný.

Obžalovaný: O. J. Simpson (Cuba Gooding Jr.)

Bývalý hráč amerického fotbalu, celebrita, herec a hlasatel obžalovaný z dvojnásobné vraždy, kterou podle svých slov nespáchal. Celým jménem Orenthal James Simpson vyrost v San Francisku, kde ho vychovávala jeho rozvedená matka. V pubertě se přidal ke gangu a byl třikrát zatčen policií. Jeho život změnilo až setkání s baseballovou hvězdou Williem Maysem, který povzbudil Simpsona k následování kariéry profesionálního sportovce. Průměrné známky na střední škole nedostaly Simpsona na žádnou z prestižních univerzit, a tak nastoupil na City College of San Francisco, se kterou v roce 1965 vyhrál Prune Bowl, a přitáhl tak k sobě pozornost mnoha hledačů talentů z výběrových škol. Rozhodl se pro přestup na Univerzitu Jižní Karolíny a po dokončení univerzity začal tehdy už jako hvězda hrát za Buffalo Bills. Ještě před ukončením své kariéry v NFL se Simpson začal věnovat hraní v seriálech a filmech. Simpson byl poprvé ženatý s Marguerite L. Whitley, kterou si vzal už ve svých 19 letech a se kterou měl 3 děti. Rozvedli se v roce 1979, dva roky poté, co O. J. potkal Nicole Brown. Nicole se za O. J. provdala v roce 1985 a měla s ním dvě děti, než v roce 1992 požádala o rozvod. V roce 1994 byl O. J. obžalován z vraždy Nicole a jejího kamaráda Rona Goldmana.

Obhájce: Robert Kardashian (David Schwimmer)

Právní zástupce, byznysmen a blízký přítel O. J. Simpsona byl členem týmu, který se snažil prokázat jeho nevinu. Stal se slavnou osobností televizní obrazovky. Vystudovaný právník, který se po deseti letech praktikování začal věnovat především obchodu, se s O. J. Simpsonem seznámil v roce 1970 a stal se jeho blízkým přítelem. Po obvinění O. J. z vraždy nabídl příteli pokoj pro hosty ve svém domě, aby se vyhnul médiím. Kardashian přečetl médiím dopis od O. J. během jeho útěku bílým Fordem Bronco, který si mnozí vyložili jako sebevražedný vzkaz. Kvůli procesu si nechal obnovit svou právnickou licenci a fungoval jako asistent hlavním obhájcům Robertu Shapirovi a Johnniemu Cochranovi. Kvůli začlenění do týmu obhajoby nesměl být Kardashian předvolán, aby proti svému příteli svědčil – což bylo pro obhajobu obzvláště důležité, protože to byl právě Kardashian, kdo při návratu O. J. den po vraždě nesl jeho tašku, o jejímž obsahu se dodnes spekuluje. Celý proces stál po boku svého přítele, a až v roce 1996 přiznal, že o jeho nevině má pochybnosti. Jejich přátelství po ukončení procesu skončilo. Robert Kardashian zemřel v roce 2003 na rakovinu. Jeho první manželka a dcery jsou hlavními osobnostmi reality show Držte krok s Kardashians.

Advokát a obhájce: Robert Shapiro (John Travolta)

Prominentní právní obhájce byl členem týmu, který se snažil prokázat nevinu O. J. Simpsona. Jako právník působí od roku 1969 a před případem O. J. Simpsona obhajoval už několik prominentních osobností. Zpočátku vedl celý tým obhajoby, později předal vedení Johnniemu Cochranovi, přestože později přiznal, že vnesení problematiky rasismu do procesu mu nebylo po chuti. Po skončení procesu se vyjádřil, že nevěří v nastražení důkazů na Simpsona losangeleskou policií z rasových důvodů, ale že výsledek procesu je správný, protože porota měla dostatek podkladů k důkladným pochybnostem. Po skončení procesu se začal více věnovat občanskoprávním sporům, po smrti syna založil nadaci bojující proti drogám, a dokonce i léčebnu.

Tato řada seriálu American Crime Story je také Travoltovým návratem na TV obrazovky. Podívejte se, jak se pro roli změnil!

Obhájce: Johnnie Cochran (Courtney B. Vance)

Prominentní právní obhájce byl členem týmu, který se snažil prokázat nevinu O. J. Simpsona. Přestože praktikoval právo teprve jeden rok, dostal v roce 1964 svůj první hvězdný případ s komikem Lennym Brucem.

Když v roce 1966 vstoupil do privátního sektoru a později si otevřel vlastní firmu, rozhodl se reprezentovat především oběti policejní brutality a rasismu, čímž si vysloužil vynikající jméno v komunitě Afroameričanů a dalších přistěhovalců. Když přebral vedení v případu proti Simpsonovi, snažil se porotu (která se z většiny sestávala z Afroameričanů, jak zvládnul tým obhajoby zařídit) přesvědčit o nastrčení důkazů proti Simpsonovi losangeleskou policií, kvůli jeho rasovému původu. Své tvrzení postavil především na sporné rukavici, která byla nalezena na místě činu. Po tomto procesu obhajoval ještě celou řadu známých osobností, mezi nimi i Michaela Jacksona. Zemřel v roce 2005 na nádor mozku.

Sledujte celý příběh vražd Nicoly Brown-Simpson a Ronalda Goldmana a zákulisní hry "procesu století".

American Crime Story: Lid versus O. J. Simpson premiérově každou sobotu a neděli od 22.00 na Prima KRIMI.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný