7. prosince 2017 20:06

4 nejúžasnější policejní vychytávky ze sci-fi filmů a seriálů

S tímhle bychom se policii upsali taky!

Co kdyby policie dostala neomezený rozpočet? Právě takovou premisu má nový seriál 13. okrsek, v němž miliardář snažící se pomstít svého zavražděného kamaráda „koupí“ policejní služebnou v nejhorší části města a vybaví ji nejlepšími technickými udělátky. Vzpomněli jsme, čím vším se může inspirovat!

04) Robotické obleky (Patlabor)

Ačkoliv je tahle anime série relativně méně známější, je to vcelku škoda – seriál a později i filmy Patlabor totiž sice využívají tradiční anime žánr mecha o obrovských kráčejících robotech… Akorát že Patlabor s tímhle žánrem zachází trochu jinak. Patlaboří robotické obleky jsou totiž exosuity jenom o fous větší než lidé – a nejsou ani tak nezničitelné a bezporuchové jako třeba v NGE.

To hlavní, co Patlabor odlišovalo, přitom byla skutečnost, že tu roboobleky využívala policie. Nevíme, k čemu by jí sice dnes byly – pokud by však ulice začali skutečně brázdit policejní mechové, nejspíše bychom se ke strážcům šli upsat taky! Celé přízemnější pojetí Patlaboru navíc dává zdání o něco vyšší autenticity nápadu, který tu dával dojem, jako že by exoobleky za rok mohli fasovat i tuzemští měšťáci!

03) Předpovídání budoucnosti (Minority Report)

Jednotka PreCrime s pomocí sofistikovaných počítačů a tří tragických mutantů dosáhla toho, o čem člověk sní minimálně od doby, co pochopil kauzalitu – předpovídání budoucnosti. Jasně, jasně, tušit budoucnost je kontroverzní. Jenže namísto toho, aby navíc PreCrime tuto abilitu využíval k manipulování burzy nebo oblbování sázkařů, je využívána k boji s vraždami!

Jádrem Minority Report vlastně bylo toliko to, že existuje určitá možnost, že systém předpovídající zločiny chytí někoho, kdo se zločin spáchat nechystal. Což je hrozné a rizikové – a v takovém případě by korekce systému byla na místě. Pokud však většinou PreCrime chytal nejčastěji týpka s nožem v ruce, možná, jenom možná, že jeho principy nebyly úplně špatné…

02) Voight-Kampff test (Blade Runner)

I když filmy specificky zmiňují, že Voight-Kampff funguje více méně jenom proti Replikantům, i to by byl ohromný úspěch – vzhledem k tomu, že Blade Runner jinak indikuje, že Replikanty nelze jinak prakticky odhalit. Možnost najít „neodhalitelného“ soupeře pomocí mašiny je prostě něco, co se rozhodně počítá.

Nakonec, tenhle stroj tak jako onak odčítá srdeční tep, podvědomí, pohyby oka a další srandy stejně dobře lidem i strojům – takže by nemělo být problém s ním odhalit i lež lidskou. Řekneme to takhle: kdyby byly detektory lži mnohem méně poruchové, dost by to poldům ulehčilo práci…

01) Chytrá pistole (Robocop)

Nemlich stejně je na tom i poslední superfuturistické udělátko, které vám dovolí vybrat, jestli banditu střelíte do hlavy, zápěstí anebo třeba rozkroku. Jistě, Robocop si mohl dovolit tuhle srandu používat, protože měl (hádáme?) nadlidsky rychlé smysly a pancíř. Reálná policie nemá mnohdy čas ptát se, kdo je kdo – rozkaz je rozkaz!

Když však popustíme uzdu fantazie dále a dopřejeme nějaké neuronové rozhraní a čas na rozhodnutí i skutečné policii, aby mohla neřády strefovat jako ve VATS ve Falloutu 4, chytrá pistole by zřejmě našla uplatnění i u ní.

13. okrsek začíná na Prima COOL v neděli v 8.35 ráno.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný