Švýcaři oznámili revoluční baterii, se kterou vydrží telefon týden. Kdy se jí dočkáme?
Představte si, že váš telefon vydrží na baterce minimálně třikrát déle než dosud.
Švýcarský startup Innolith oznámil, že hodlá do produkce uvést první nabíjecí baterii s hustotou uložené energie 1000 Wh/kg. Dnešní baterie stojící na technologii Li-ion se přitom pohybují maximálně kolem 300 Wh/kg. Více než trojnásobná hustota uložené energie přitom nemá být vykoupena vyšší cenou nebo nižší bezpečností. Díky použití čistě anorganických materiálů by měly být baterie naopak bezpečnější a do budoucna i levnější než ty současné.
Baterie vyvíjí Innolith ve svých německých laboratořích v Bruchsalu. Určené mají být primárně pro elektromobily. Autům má umožnit dojezd až 1000 km, dnešní průměr je přitom zhruba 350 km. Technologie má být však použitelná taky v menší spotřební elektronice jakou jsou třeba mobilní telefony.
Revoluční baterie z laboratoří Innolith mají nabídnout násobně vyšší kapacitu a bezpečnost při nižší ceně
Revoluční baterie z laboratoří Innolith mají nabídnout násobně vyšší kapacitu a bezpečnost při nižší ceně
Po pilotním testování baterií bude následovat licenční program, aby baterie mohli vyrábět partneři po celém světě. Start sériové produkce odhaduje firma na 3 až 5 let. Už momentálně však drží firma řadu patentů, které dávají jejímu prohlášení váhu.
Velký ohlas Innolith získal za bateriové pole GridBank dlouhodobě testované při provozu v americkém Marylandu, kde vyrovnává výkyvy a spotřebě elektrické energie. Pole využívající právě články vyrobené z anorganického nehořlavého elektrolitu už absolvovalo 55 tisíc vybíjecích cyklů, což je stonásobně více, než zvládají v podobném provozu konvenční Li-ion baterie. Právě poznatky z Marylandu používá firma pro své vysokokapacitní baterie nové generace.
Věříte, že se konečně blíží tak dlouho odkládaná bateriová revoluce?