10. února 2016 12:56

Od BioShocku k Propasti: 6 nejlepších sci-fi, která se odehrávají pod vodou

Příběhy kované pod tlakem.

Širé mořské pláně jsou dějištěm nejedné kvalitní sci-fi! Tak třeba v pondělí večer se můžete na COOLu seznámit s posádkou Poslední lodi, seriálu o americkém torpédoborci, který se plaví oceány ve světě zdevastovaném virovou pandemií. Zatímco mužstvo rozkrývá pozadí celé nemoci, snaží se zároveň přežít nové světové uspořádání a k tomu snad i najít lék. Zní to netradičně, ale mohlo by být ještě natlakovaněji – vybraná šestice nejrůznějších sci-fáren zasazených pod mořskou hladinu jasně ukazuje, že moře a sci-fi jdou k sobě líp, než se na první pohled může zdát!

Propast

Neznámá anomálie, atomovky v ohrožení, paranoidní obavy i revoluční triky. Cameronova Propast dodnes zůstává na špici podmořské sci-fi. Příběh o havárii atomové ponorky a postupném odhalení vyspělé civilizace trůnící na oceánském dně se skvěle doplňuje s civilní posádkou podmořské výzkumné stanice, jež musí náhle plnit vojenskou zakázku. Jasně, Propast by stejně dobře mohla být zasazená na Měsíc nebo třeba Alfu Centauri – leč právě oceánské kulisy jí dodávají na věrohodnosti a aktuálnosti.

BioShock

Zmínili jsme „sci-fi“, nikoliv jen „filmy“, a zaznít proto musí i jméno BioShock. Pro náhodného kolemjdoucího může jít toliko o krutou střílečku, v níž se touláte kulisami někdejšího podvodního města a řežete do hlavy mutanty nejrůznějšího druhu. Kdo se však kdy zajímal o zápletku, tomu musí jít hlava kolem, a nikoliv jen z přemíry tlaku. BioShock je antiutopickou fikcí nejtěžšího kalibru, nechybějí jí hluboké myšlenky a o nátuře lidstva neříká nic moc povzbudivého…

Koule

Ačkoliv Koule zpočátku působí jako vykrádačka Propasti – tým vědců se tu sjede na podvodní místo, kde byla zřejmě nalezena ufounská vesmírná loď – velmi brzy se ze snímku stane netradiční horor o lidské nátuře a paradoxech cestování v čase. Podvodní kosmolet je totiž demaskován za lidskou loď z budoucnosti, a jelikož jeho posádka odstartovala vstříc zkáze, historie si zjištění našeho týmu vědců nepamatuje – a to naznačuje, že se z nich nikdo na hladinu už nevrátí.

Útok z hlubin

Vetřelec zasazený pod mořskou hladinu – to je horor Útok z hlubin, natočený v roce 1999. Roli mimozemské bestie tu zastane smečka geneticky vylepšených žraloků, roli jejich potravy zase svědomí zpytující vědátoři. Stopáž pěkně odtikává a film se nebojí vytvářet napětí nejen skrze Velké bílé, ale i zatékající vodu. Mezi deriváty Vetřelce se jedná o rozhodně solidní počin!

20 000 mil pod mořem

Co by to bylo za podvodní dobrodružství bez kapitána Nema? Jeho zřejmě nejlépe odvedenou adaptací je snímek s Kirkem Douglasem z roku 1954, kterému nechybí jak retro triky, tak vysoký rozpočet. Především díky tomu, že film měl působit archaicky již tehdy, je jeho provedení sci-fi a la 19. století náležitě koukatelné i pro dnešního zmlsaného diváka.

Strážce moře

Poslední perla se však schovává až u konce seznamu. Byť seriál Strážce moře ve své 3. řadě degradoval do hloubky kamsi k Mariánskému příkopu, jeho 2. a především 1. řada jsou stále na vrcholu vědecké fikce zasazené pod mořskou hladinu. Seroš z 90. let kreativně vykradl princip Star Treku, avšak zasadil jej do futuristického světa roku 2018, v němž lidstvo kolonizuje pozemská moře – a právě hypermoderní ponorka Strážce moře je jediná, která na to všechno může trochu dávat pozor!

Oceán, to je zkrátka takový mokřejší vesmír. Poslední loď na hladinu vypluje v pondělí ve 20.15 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Zábavný / Esport / Publicistický