21. ledna 2017 18:48

7 božích aut, která se nikdy nedočkala sériové výroby: Jaké byste si hned koupili?

Auta z alternativní reality!

Již třetím dílem pokračuje v úterý ve 20.15 na Primě COOL Top Gear speciál: James May a lidové autíčko II. Tentokrát se budeme mimo jiné zaobírat tím, proč svět ovládly japonské a německé automobilky. A to je ideální čas si připomenout sedmero fascinujících vozů, které ke smůle všech nikdy neopustily stadium prototypu.

1955 Lincoln Futura

Retrofuturistické spojení ladných křivek 50. let a tehdejší představy budoucnosti, to byl Lincoln Futura. Už jen kvůli tomu, že právě tohle auto se stalo Batmobilem seriálového Batmana z roku 1966, by si Lincoln Futura nutně našel spoustu fanoušků – dodnes se ostatně vyrábějí a prodávají jeho repliky!

1967 Dodge Deora Concept

Pickupy málokdy působí jako vůz, s nímž můžete vyrazit balit opačné pohlaví. Dodgei se však v roce 1967 s jeho zlatavou Deorou podařilo něco neuvěřitelného – a v zásadě také něco, na co čekáme dodnes, totiž přetavit pickupy v upřímně futuristickou káru!

1968 Alfa Romeo Carabo

Kapesní rozměry, minimální výška, vzhled ladný jako laň – Carabo bylo zjevením z jiné doby! Jedním z prvků vozu byly třeba dveře otevírané nahoru, namísto do stran. Díky zaříznutí vozu se později proslavily až na Lamborghini Countach od stejného designéra.

1969 Chevrolet Astro III Concept

V době, kdy auta obvykle vypadala jako výsledek klasického umění, přišel Chevrolet s nápadem futuristického vozu, který vypadal spíše jako produkt NASA. Jakkoliv Astro III neuspělo, jeho konstruktéři skoro o 4 dekády předpověděli experimentální závodní vůz DeltaWing...

1973 Chevrolet AeroVette Concept

Tento koncept, který předběhl evoluci estetiky o 10 let, paradoxně zastavil John DeLorean, jenž později založil DeLorean Motor Company, kde velmi podobný vůz navrhl o necelou dekádu později, zkrachoval s ním a levně ho odprodal filmařům na natáčení Návratu do budoucnosti.

2002 Lincoln Continental Concept

Auta, která vypadala jako cosi mezi obrněným transportérem a luxusní limuzínou, Američanům vždycky šla od ruky. Jenom málokdy však obojí spolu s retrofuturistickým nádechem spojili návrháři tak dobře, jako v konceptu renovovaného Lincoln Continental.

2003 Dodge Tomahawk

Design čtyřkolové (!) motorky, prakticky okopírované z filmu Blade Runner, sice nesmrdí zrovna nejvyšší funkčností, ale se vzhledem jako je tento je to úplně jedno! Budoucnost, jak nám ji slíbili designéři minulosti, měla totiž mít tento vzhled, nikoliv vzhled vozů, které běžně potkáváme na silnicích...

Top Gear speciál: James May a lidové autíčko II pokračuje v úterý večer ve 20.15 na Primě COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný