3 důvody, proč je Chuck Norris tak populární
Dávno před vtipy o polobohovi Chuckovi nabízel Norris několik seriózních důvodů, proč z něho šel strach.
3) Vypracoval se z nuly
Většina z nás zná Chucka Norrise z jeho pozdější dráhy fiktivního Texas Rangera tak mocného, že o jeho síle vznikla celá série vtipů vnímající Chucka jako nadčlověka, popřípadě z jeho osobních kampaní za kreacionismus či proti potratům. Ve čtvrteční cooltovní movie Loganova válka z roku 1998 rovněž už notně připomíná své oknírené já z éry Walker Texas Ranger, mnozí by si proto mohli myslet, že čtyři dekády akčně bojových filmů z Chucka Norrise činí jenom srandovního taťku s nereálnými kopanci...
Na počátku své kariéry však z Chucka Norrise šel právem strach! Tím prvním důvodem bylo jeho odhodlání udělat ze sebe něco více, než čím na počátku byl. Mladý Chuck, tehdy ještě nazývaný svým skutečným jménem Carlos, pocházel ze skromných poměrů oklahomské rodiny. Své dětství popsal jako smutné – neměl ani dobrý prospěch ani atletické nadání, a navíc byl plachý.
Jako většina mladíků tehdy s koncem školy putoval do armády, a s tím se v něm cosi zlomilo. Při nasazení v Jižní Koreji koncem 50. let (tedy jen pár let po příměří Korejské války) se začal zajímat o bojová umění, vypracoval se na solidní bojovou mašinu a – ano – získal si přezdívku Chuck. Před takovou změnou nelze než dát klobouk z hlavy dolů, Chuck však jenom u ní neskončil.
2) Bojoval s Brucem Lee
Dekádu poté se jako uznávaný ligový zápasník rozhodl zkusit štěstí ve filmu. Karate a zápasnické filmy se zrovna dostávaly do módy díky osobě legendárního Bruce Lee. Jenom o tři roky a pár štěků později se přitom dostal do záře reflektorů právě pro filmový zápas s ním.
Stalo se tak ve snímku Cesta draka, tedy jen rok před Leeho smrtí. Ultrachlupatý Chuck možná dle dnešních standardů krásy trochu zpočátku vzbuzuje úsměv, psala se však chlupatá 70. léta, a nastávající několikaminutová brutální řezba smích na tvářích diváků rychle vyměnila za pokleslou čelist. O to větší, že bezpečnostní kvóty byly toho času prakticky nonexistenciální, jak ostatně dokládá Leeho pozdější smrt...
A pokud by někdo snad větřil, že hlavní hvězdou na plátně byl Lee a Chuck se objevil spíše v roli přicmrndávače, je tu argument poslední...
1) Nebyl přemožen
Mezi Carlosem Norrisem jdoucím na službu do Jižní Koreji a Chuckem Norrisem dávajícím si přes držku s Brucem Lee existuje třináctiletá mezera, kterou Chuck vyplnil pleněním prakticky každé zápasnické ligy ve Spojených státech!
Tak třeba v roce 1966 Chuck vyhrál národní turnaj v karate a All-Star Championship, v roce 1967 následovalo vítězství v karate turnaji střední váhy a All-American Karate šampionátu, v roce 1968 vyhrál mezinárodní turnaj a opět turnaj střední váhy a seznam jeho vítězství pokračuje. Celkově Chuck Norris v tomto krvavém, bolestivém zápolení utržil skoro čisté skóre a dal si i věhlasné legendy jako Joe Lewise, Steva Sanderse nebo Arnolda Urquideze. Když v roce 1974 z vrcholového sportu odešel, končil jako neporazitelná legenda.
To celé opět v éře, kdy se na bezpečnost příliš nehledělo – jediné chrániče, které se tehdy nosily, byly chrániče zubů. I proto se později, v roce 1990, stal prvním Američanem, který dosáhl na nejvyšší stupeň kvality taekwondo. Mladý Chuck Norris byl zkrátka po právu legendou.
Prokažte mu úctu na vlnách Prima COOL ve čtvrtek ve 22.00!
(lol)