30. prosince 2015 11:27
Adam Vala

TOP 5: Vybrali jsme nejlepší hry za rok 2015

Po největších přešlapech konečně k těm nejlepším hrám!

Jakékoliv žebříčky, které nemají svůj základ ve statistice nebo čemkoliv, co se dá skutečně měřit, bývají ošemetné. Dopředu už proto upozorňujeme, že následující výběr pěti nejlepších her v tomto roce není snahou přesvědčit vás, že zrovna tyhle hry a žádné jiné zasluhují čestné místo v tomto žebříčku nebo že by našly patent na genialtu. Respektujeme názory ostatních a budeme rádi, pokud se s námi podělíte o vaše tipy a pomůžete tak ostatním hráčům odhalit zapomenuté, nebo ne tak známé klenoty. Letos jich bylo požehnaně!

1) Until Dawn

Málokdo o hře Until Dawn ví, že jsme se ji měli dočkat už na předchozí generaci konzole PlayStation. Měla totiž propagovat pohybové ovládání Move, ale nakonec z nápadu sešlo. Hra se objevila až letos, na PS4, včetně drobných pomrknutí směrem k ovládání pohybem, ovšem pouze skrze gamepad. Všechno ostatní ale bylo tak nečekaně povedené, že se o Unitl Dawn mluvilo celý měsíc. Vynikající grafika na hranici skutečného filmu, možnosti voleb a odlišná vyústění krizových situací a správným způsobem nadnesený příběh o partičce kamarádů, které v okolí horské chaty nahání vražedný maniak. Pro majitele PS4 je tohle naprostá povinnost.

2) Rise of the Tomb Raider

Pokračování restartované série Tomb Raider zasluhuje právem naše uznání. Vývojářům z Crystal Dynamics se totiž znovu podařilo vykreslit jednu z nejznámějších herních hrdinek natolik realisticky, že se o ní budete opravdu bát. Příběh sice tak skvostný není, ale herní mechanismy, možnosti, výprava a grafický styl vás ohromí. Samozřejmě za předpokladu, že dáváte palec nahoru open-worldovým hrám a nevadí vám mezi bojem a prozkoumáváním také trochu craftit.

3) Fallout 4

Návrat legendy – tak by se dal popsat čtvrtý díl série Fallout, který to ale u hráčů rozhodně lehké neměl. Hra je pořád ještě do určité míry rozbitá, ale vývojáři z Bethesdy opravují, co se dá, do práce vstoupila také skupina modařů a společnými silami se z Fallout 4 pomalu vybrušuje klenot. Příběh má jednoduchou zápletku, ale dostatečně dlouhá ramena vyprávění, že se v nich nejednou ztratíte. Prostředí a ikonické zbraně jsou pak jen třešničkou na dortu. A nakonec, kdo by si nechtěl zahrát post-apo Minecraft? ;)

4) Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Velké hry pravidelně doprovází obrovský hype, jen málo z nich ale dokáže obrovskému očekávání čelit s takovou noblesou, jako se to povedlo pátému Metal Gear Solid. Hra je jednoduše skvělá, skrytý poklad ale vykoupou převážně jen fanoušci a hráči předchozích dílů. Nic tady totiž není černobíle, skoro všechno, co se před vámi děje, má nějaký odkaz na již známé skutečnosti anebo hýbe s událostmi, které teprve přijdou. Na každý pád se jedná o skvělé zakončení nejen příběhu Metal Gear Solid, ale také působení Hidea Kojimy v Konami.

5) Zaklínač 3: Divoký hon

Asi bychom neměli smysly pohromadě, pokud bychom v tomhle žebříčku zapomněli na Zaklínače. Dílo spisovatele Andrzeje Sapkowského je u nás dobře známé a v kombinaci s láskyplným přístupem vývojářů z CD Projekt RED vzniklo i napotřetí něco úžasného. Zaklínač 3 je esencí čiré radosti z hraní, reklamou na výpravná RPG a v kombinaci se slovanskými rysy v architektuře i charakterech postav tvoří hodně výbušnou kombinaci. Pokud jste nehráli ani jeden díl, na všechno zapomeňte, skočte do víru slev a s touhle hrou se na měsíc zavřete v pokoji, nebudete litovat.

Adam Vala

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný