Synáčkovi afrického diktátora zabavili sbírku superaut
Když jste bohatý syn ještě bohatšího diktátora, který ale žije v blahobytu na úkor svého lidu, můžete se dostat do potíží. To není filmová zápletka, přesně tohle se totiž stalo.
Tahle vypečená rodinka vede malý stát jménem Rovníková Guinea. To je maličký stát ve Střední Africe, který by asi nebyl nijak známý nebo důležitý, kdyby tam ale neměli velká ropná ložiska. Právě díky nim je tenhle státeček papírově bohatší než většina moderních zemí Evropy. Realita je ale jiná. Většina místních nemá přístup k pitné vodě, netuší, co je vzdělání nebo stálá práce a lidská práva jsou zde neznámým pojmem.
Prezidentem je zde Teodor Obiang Nguemy Mbasog, který si zde už roku 1996 dělá prakticky co chce. Právě v tomto roce zde byla objevena ropná ložiska, která měla státu přinést blahobyt. Jenomže prezident je pěkné kvítko a tak jdou všechny peníze za prodej černého zlata jemu do kapsy. Tedy jemu a jeho rodině. Hodně z toho profituje jeho nejstarší syn Teodor Nguem Obiang Mangue. Ten si peníze užívá plnými doušky a známý je hlavně pro svou vášeň pro drahá auta a nemovitosti.
Majetek v řádu miliard
Mladý Teodor má několik nemovitostí v těch nejdražších lokalitách světa, převážně pak v Americe a ve Francii. Jeho sbírka aut čítá desítky těch nejdražších superaut a vlastní několik prototypů. Jenomže úřady většiny zemí ví, kde k těm financím přišel a vůbec se s ním nepářou. Před 5 lety mu v Paříži zabavili supersporty, které následně v aukci vynesly 4,1 milionu dolarů, ačkoliv jejich cena byla několikanásobně vyšší. Navíc mu byl do Francie zakázán vstup. To vše kvůli tomu, že k penězům přišel nelegálně. Paradoxem ale je, že od Rovníkové Guinei bere právě Francie velké množství ropy. Možná by místo konfiskace měli utáhnout kohoutky, třeba by to zabralo víc.
Ale Teodor si asi z takové konfiskace nic moc nedělá. Vždyť ve sbírce má stále skvosty jako Lamborghini Veneno Roadster, Koenigsegg One:1, několik Veyronů, a to i v limitovaných edicích, několik Ferrari včetně F50, Enzo a F40, nechybí Maserati MC12, pár dalších Lamborghini a mnoho dalšího. O lodích se asi není potřeba ani zmiňovat. Část této sbírky měl zaparkovanou v Los Angeles u své přepychové rezidence. Ale stejně jako Francie, i USA se s mladým diktátorem vypořádaly po svém. Několik aut mu bylo zabaveno, obstaven účet a přišel i o nemovitost. Otázkou je, jestli si z toho dotyčný bude vůbec dělat těžkou hlavu. On si prostě asi půjde koupit jiné. A smutné je, že právě USA jsou vedle Francie velkými odběrateli ropy z Rovníkové Guinei. Smutná doba, nemyslíte?
[[nid:]]