Lovec řidičů. Jediný radar vybral 50 milionů za půl roku
Chcete podpořit své město? Jezděte rychle! Díky radarům lze totiž v krátké době vydělat miliony. Absolutní rekordman dokonce zvládne z řidičů vytahat skoro 100 milionů korun za rok.
Tenhle rekordman mezi radary pochází z Velké Británie a z pohledu vybraných financí je to učiněný zázrak. Sám o sobě má totiž na svědomí třetinu všech pokut, které se rozdají v celém Londýně. Podle Evening Standard se za poslední půlrok zasloužil o téměř 15 tisíc pokut, přičemž každá vyjde průměrně na 100 liber. Výsledkem tak byl zisk 1,5 milionu liber, což je v přepočtu přes 47 milionů korun. Pokud si své tempo udrží, dokáže kouzelná krabička generovat téměř 100 milionů korun ročně prakticky z ničeho.
Spravedlivý trest, nebo zákeřná past?
Zní to jako finanční zázrak, řidiči to ale samozřejmě vidí trochu jinak. Kamera je totiž umístěna na široké frekventované silnici v místě, kde řidiči akcelerují do kopce po výjezdu z kruhového objezdu. Snaží se proto nabrat rychlost, a když zrovna bedlivě nesledují tachometr, snadno rychlostní limit o něco přešvihnou. A právě v tu chvíli je radar nemilosrdně potrestá.
Stačí přitom málo. V místě je povolena rychlost 30 mil za hodinu a jistý Glynne Steele se Standardu například svěřil s tím, že pokutu 100 liber (3150 korun) a tři trestné body dostal za rychlost 36 mil v hodině. V minulosti přitom byla v daném úseku povolena čtyřicítka, což může řadu řidičů jedoucích po paměti zaskočit. Za poměrně banální přestupek jde o dost přísný trest.
Neustálé noční blikání
Přestože místní obyvatelé jsou vesměs rádi, že auta teď v obáváném místě jezdí pomaleji, ti, kteří už práci radaru pocítili na vlastní kůži, mluví jinak. "Za 25 let řízení jsem nikdy nedostal žádné body, až tady. Třicítka je tu označená maličkým smybolem a vím o několika dalších lidech, které tu chytili. Je to tu jenom kvůli zisku, je to past," stěžuje si Steele.
A není jediný. "Je to okrádání lidí. Bydlím přímo u radaru a v noci můžu vidět ty záblesky - snad každé dvě sekundy jeden. Dokážu si snadno představit, jak tu mohli vydělat milion," popisuje Soumira Jarjoura. Podobnou zkušenost má i Sara Naji: "Někdy jdu večer domů a vidím to neustálé blikání. Myslela jsem si, že je tam vadná lampa, ale je to kamera, která neustále bliká."