Jak vypadaly tváře ze slavných obrazů ve skutečnosti? Zkusila to odhadnout umělá inteligence
Jak asi vypadal úsměv slavné Mona Lisy ve skutečnosti? A uměla se i zlověstně zamračit?
Každá z postav na slavných obrazech měla svou živou předlohu, ačkoli často vůbec netušíme, kdo jí skutečně byl. Přesto dnes existuje způsob, jak nahlédnou do tváře třeba skutečné Mona Lise, Dámě s hranostajem či dokonce samotné Venuši od Botticelliho.
Tento rafinovaný způsob ovládá studio Denise Širajeva, které sídlí v polském Gdaňsku. Zkušeně totiž pracuje s neuronovými sítěmi. Ty umí pomocí ohromného množství dat a strojového učení doplnit informace i tam, kde už dávno chybí. Třeba ze záběrů natočených v samotných začátcích kinematografie vyrobí 4K barevný film s realistickou rychlostí přehrávání a 60 snímky za vteřinu.
Tvář slavné Mona Lisy umí oživit tak, že vezme nezaměnitelný sfumato styl Leonarda da Vinciho a prožene ho chytrými algoritmy, které dokáží se solidní přeností restaurovat tvář ženy, která mu seděla modelem, ať už jde manželku florentského obchodníka Lisu del Giocondo nebo snad jeho matku. Ve videu výše si můžete prohlédnout vetšinu ze sedmi tváří v pohybu, včetně zajímavého experimentu s Fridou Kahlo, jejíž fotky i filmové záběry jsou běžně dostupné, takže se dají dobře porovnat.
Leonardo da Vinci - Mona Lisa ( obraz dokončen 1517) Zdroj: Denis Shiryaev / neural.love
Frida Kahlo - Autoportrét (1940) Zdroj: Denis Shiryaev / neural.love
Sandro Botticelli - Zrození Venuše (1484 - 1486) Zdroj: Denis Shiryaev / neural.love
Leonardo da Vinci - Dáma s hranostajem (1489 - 1490) Zdroj: Denis Shiryaev / neural.love
Grant Wood - Americká gotika (1930) Zdroj: Denis Shiryaev / neural.love
Rembrandt - Noční hlídka (1642) Zdroj: Denis Shiryaev / neural.love
Johannes Vermeer - Dívka s perlou (1665 - 1667) Zdroj: Denis Shiryaev / neural.love