7 nejhorších vězení na světě. Tady byste nepřežili ani minutu!
Místa, která jsou peklem na zemi.
Poznejte žaláře, v nichž je vzdoušek ještě procezenější než obvykle!
07) Ohnivý ostrov (Rusko)
Přezdívá se mu "ruský Alcatraz" a není to bezdůvodně – tohle vězení uprostřed promrzlého jezera nedaleko Moskvy bylo vystavěno pro ty nejtvrdší kriminálníky. Zdejší specialitou jsou údajně izolované cely bez hygienických potřeb a nemožnost úniku – kdokoliv by se snažil přeplavat jezero, po většinu roku by zmrzl.
06) Vězení Diyarbakır (Turecko)
Turecká věznice se naproti tomu pyšní "pohostinností" zdejších stráží – Diyarbakır má prý nejvyšší průměrnou cifru porušení lidských práv na jednoho vězně. Od mučení psychického po to fyzické, včetně sexuálního, navíc tu byly uvězněny i děti zejména kurdského původu.
05) Vězení ADX Florence (Colorado, USA)
Přeplněné americké věznice si na nedostatek problémů rovněž nemohou stěžovat, supervěznice ADX Florence je však výjimkou i mezi nimi – vystavěna byla v reakci na útoky vězňů proti strážím, takže podstatná část zdejší vězeňské populace je zcela izolovaná od běžného dění. Pokusy o sebevraždu nejsou výjimečné.
04) La Sabaneta (Venezuela)
Neslavná La Sabaneta je naproti tomu umístěna doslova doprostřed města – případný únik tak skýtá lepší šance. Vězení je však proslulé z jiného důvodu – běžností jsou tu epidemie nejrůznějších nemocí, nedostatečná strava a skoro naprostá absence lékařské péče. Násilí mezi vězni je na denním pořádku.
03) Vězení Bang Kwant (Thajsko)
Přezdívá se mu "Bangkok Hilton" a hostí buď vězně v dlouhými až celoživotními tresty, anebo vězně odsouzené na smrt. S přehnaným komfortem se tu tedy nikdo nepřetrhne. Vězni dostávají na den jen misku rýže a jídlo navíc si musejí odpracovat nebo získat ve složitém ekosystému vězení jinak. Na samotce jsou vězni uzavření v řetězech. Díky přísným thajským zákonům ohledně pašování drog je velmi snadné se sem dostat na zbytek života!
02) Věznice Carandiru (Brazílie)
Carandiru je v našem přehledu jediným vězením, které dnes nefunguje – důvod, proč však bylo uzavřeno, dodnes vyvolává hrůzu. Během protestů a vzpoury v roce 1992 se tu totiž protiútok policie choval s elegancí slona v porcelánu – anebo popravčí čety. Celkově zemřelo rukou policie na 102 lidí, údajně včetně těch, kteří se snažili vzdát nebo byli uvnitř svých cel. Zraněn nebyl žádný z policistů, což naznačuje, že takto smrtící síly nebylo nutně potřeba.
01) Camp 22 (Severní Korea)
Největším peklem na zemi je však zřejmě koncentrační tábor Hoeryong v KLDR, kde údajně žije až 50 tisíc lidí – disidenti a další "podvratné živly" tu žijí klidně ve třech generacích, aby byly "vykořeněn" jejich vliv na severokorejský ráj. Mluví se o tom, že krom mučení a poprav jsou v táboře na vězních testovány i zbraně. Mnohé z toho potvrdil i ředitel věznice, který v roce 2012 uprchl do Číny.