5 největších drsňáků historie, proti kterým je i Rambo měkota
Zastavit sovětskou invazi? Vyrazit na nácky s mečem? Přepádlovat oceán a živit se jako pirát? Žádný problém. Skuteční drsňáci bývají často mnohem větší frajeři než ti filmoví. A tahle pětka to stoprocentně dokazuje.
Těžko říct, jestli je větší drsňák Rambo nebo Hugh Glass z filmu REVENANT Zmrtvýchvstání, kterého roztrhal medvěd a on to přežil a ještě se stihl pomstít lidem, kteří ho chtěli nechat umřít v divočině. Na rozdíl od Ramba je ale opravdový. A historie je podobných drsoňů plná. Tady je pět takových, o kterých byste měli vědět.
Šílený Jack Churchill Winston Churchill se zasloužil o to, že v polovině čtyřicátých let nemusela celá Evropa salutovat Hitlerovi, do druhé světové války však promluvil i jeho jmenovec John. A když má někdo přezdívku Šílený Jack, je asi celkem jasné, že nebude během bojů pracovat jako provianťák nebo uklízeč latrín. Šílený Jack Churchill svou přezdívku získal tím, že do boje vyrážel hned v první linii a s vybavením, které nebylo úplně obvyklé. Náckům šel po krku s pomocí luku a meče. Možná vám to připadá nepraktické, ale když si představíte situaci, ve které Fritz očekává klasickou přestřelku a vyběhne na něj magor, co se kolem sebe ohání kusem železa jako Barbar Conan, tak to vlastně fungovat mohlo. Tohle asi skutečně nikdo z Churchillových protivníků nečekal. Osobně si myslel, že střelné zbraně jsou pro zbabělce a vedle osobité výzbroje s sebou tahal dokonce i dudy a jednou vedl útok, při němž na ně hrál. A jako jediný přežil. Ve válce byl ve svém živlu a jednou prohlásil, že kdyby se do bojů nezapojili Američani, mohlo se válčit ještě dalších deset let. Což by bylo super. Na fotce je vpravo dole.
Churchill je úplně vpravo
John Fairfax Když nám bylo devět let, řešili jsme maximálně blbé známky z matematiky, případně otázku, jestli existuje Ježíšek, nebo dárky kupují rodiče. John Fairfax byl dál. V devíti se ve skautu úplně nepohodl se skupinou děti, a tak po nich začal střílet z pistole. Bylo jasné, že z tohohle klučiny nový Mirek Dušín nebude. A taky nebyl, ve třinácti se rozhodl, že už ho to doma nebaví a utekl s tím, že bude žít v džungli jako Tarzan. Ve dvaceti ho zase omrzel život, takže vyrazil do pralesa, kde chtěl spáchat sebevraždu. Zapomeňte ale na nudnou šibenici nebo něco takového, Fairfax chtěl, aby ho tu sežral jaguár, pro sichr si ale vzal s sebou pistoli, kdyby si to rozmyslel, což se stalo a on jaguára zastřelil a stáhl z kůže. Na kole a stopem se pokusil přejet celou Jižní Ameriku, avšak moc mu to nevyšlo, a tak se tři roky živil jako pirát. A aby toho nebylo málo, jako první sám přepádloval Atlantický oceán a později ve dvojici i ten Tichý. S Fairfaxem nuda rozhodně nebyla.
John Fairfax Zdroj: AP
Alvin York Narodil se v Tennessee a mládí víceméně prochlastal, případně se bavil rvačkami v barech. Když ale během jedné z nich přišel o život jeho kamarád, přestal pít a stal se pacifistou. Do první světové války se mu původně moc nechtělo, nakonec se však službě nevyhnul. A předvedl tam velké věci. Spolu s dalšími šestnácti vojáky dostal za úkol proplížit se k nepřátelskému kulometnému hnízdu, ale nedopadlo to a Němci jednotku viděli a začali střílet. Devět lidí padlo okamžitě, zbytek utekl. Krom Yorka, který zůstal na místě a pálilo po něm 32 nepřátel. On ovšem palbu opětoval a nepřátelé padali jako mouchy. York později řekl, že na ně střílel jako doma v Tennessee na terče, Němci naštěstí byli větší, takže to bylo snadnější. Když jich zabil dvacet, pokusilo se jich několik proplížit k Yorkovi. Viděl je. A pozabíjel. Německý velitel ho pak přesvědčil, že když už nikoho nezastřelí, zbytek se vzdá. York pak k Američanům přivedl 132 zajatců a když se ho nadřízení ptali, jak se mu to sakra povedlo, řekl, že vlastně neví.
york
Simo Hayha Přezdívalo se mu Bílá smrt. A takovou přezdívku člověk nedostane za to, že je blonďák. V nedávném filmu Americký Sniper tvůrci machrovali, že odstřelovač jednotek SEAL Chris Kyle zastřelil víc než šedesát lidí. Simo Hayha měl však na kontě víc než trojnásobek. Těžko říct, kolik si připsal zářezů, jisté ovšem je, že těch potvrzených bylo 505. Sloužil během druhé světové války a působil mezi roky 1939 až 1940, nebojoval však s nácky, ale se Sověty, kteří se rozhodli, že si přivlastní kus jeho země. Tenhle chlapík jim to ale pořádně znepříjemnil. Více než pětistovku protivníků postřílel za pouhých sto dní a Sověti z něj byli natolik zoufalí, že do akce poslali nejen vlastní odstřelovače, ale Hayha se stal i cílem dělostřelectva. Jeden z ruských vojáků ho však nakonec dostal. Když ho našli, chyběla mu polovina tváře a byl v kómatu, vypustit duši však odmítl. Po válce se z něho stal lovec a když se ho zeptali, kde a jak se naučil takhle dobře střílet, odpověděl jednoduše :„Praxe.“
Simo Hayha
Christopher Lee Proč je tu Saruman z Pána prstenů a hrabě Dooku z Hvězdných válek? Těch důvodů by se našlo víc. Christopher Lee, jeden z největších britských herců, je totiž člověk, vedle něhož vypadá i James Bond jako nula. Tvůrce Jamese Bonda Ian Fleming byl Leeho příbuzný. Vedle své zářivé kariéry, během níž si zahrál Sherlocka Holmese, hraběte Drákulu i záporáka v bondovce Muž se zlatou zbraní, se totiž do dějin zapsal i podstatně šílenějšími kousky. A ne, nemyslíme teď to, že ve svých jednadevadesáti natočil heavy metalové album. Během druhé světové války pracoval u rozvědky a stal se členem Oddělení pro zvláštní operace, což byla jednotka specializovaná na sabotáže. Co vlastně dělal, nechtěl nikdy prozradit. Údajně totiž všichni členové téhle party slíbili, že to nikdy nikomu neřeknou. Existuje ale historka, která naznačuje, že si neválel šunky. Během natáčení jedné ze scén Pána prstenů mu režisér Peter Jackson předváděl, jaký má vydat zvuk, když ho probodnou. Lee mu se vší slušností vysvětlil, že mu nic takového předvádět nemusí. Prý ten zvuk zná. Všichni herci fakt nejsou rozmazlené primadony.