Za vznikem Ospalé díry stojí žlutá zimnice!
Jasně, mor zabil miliony lidí, ale taky nám mohl dát příběh o Ospalé díře!
Už jsme si popsali, že Ospalá díra, na jejíž nejnovější seriálovou verzi nyní můžete koukat v pondělí večer od 20.15 na COOLu, měla řadu inspirací, zdrojů i adaptací.
Jeden zdroj byl však zdaleka nejdůležitější – šlo o epidemii žluté zimnice.
Fascinace strachem
Znovu to připomněla Elizabeth Bradley, editorka knih Washingtona Irvina, původního autora Ospalé díry. Primárním inspiračním zdrojem jeho práce, sepsané v první polovině 19. století, je totiž Irvingova fascinace lidskou panikou daná právě epidemií této nemoci.
Irving, původem Newyorčan, navštívil městečko Tarrytown, dějiště Ospalé díry, ve věku patnácti let v roce 1798. Důvodem byl jeho úprk z New Yorku, v němž se očekával příchod epidemie žluté zimnice. Ta právě skosila pět tisíc obyvatel Philadeplhie.
Nemusí se to zdát tolik, aby to vyvolalo paniku. Populace Philadelphie však tehdy dosahovala pouze 55 tisíc lidí. Žlutá zimnice se navíc vyznačovala hororovými prvky, především nechvalně známým zvracením krve vlivem krvácení do žaludku…
Irving si však povšiml, jak strach z nákazy mění chování lidí a vytváří u nich skoro až nadpřirozený strach. Přenašečem mohl být kdokoliv, bílí kolonizátoři se však iracionálně obávali především Indiánů, námořníků a nových imigrantů. Jinými slovy, paranoia a rasismus byly na denním pořádku.
Obavy z návštěvníků
Jenom movitější občané si mohli dovolit útěk na venkov, mezi nimi byl i mladý Irving. I zdejší však cítili vůči návštěvníkům enormní zášť. Ichabod Crane, hrdina Ospalé díry, je stejně jako Irving nováčkem v Tarrytownu. A i on je postižen strachem, tentokrát však z paranormálních jevů.
Právě zde leží jádro inspirace zápletky Ospalé díry – Ichabod je vystrašen (zřejmě falešným) bezhlavým jezdcem a z Tarrytownu hned ráno utíká. Panika je přitom vzájemná. Obava obyvatel města z cizinců je příčinou Ichabodova strašení – duchařiny se v ději ocitly spíše pro jejich dobovou popularitu. Uvědomíme-li si však kontext s epidemií žluté zimnice a spojitost mezi Irvingem a Ichabodem, tedy riziko napadení městečka epidemií, pak úprk původnímu Ichabodovi spíše zachránil život.
Nebylo by to poprvé, co epidemie inspirovala dobovou paniku nadpřirozeného ražení. Šíření tuberkulózy v Nové Anglii na konci 19. století zde vyvolalo obavy z útoků upírů. Folklorista Paul Barber, který ji studoval, se však nechal slyšet, že lidové obavy z krvosajů v sobě obsahovaly všechny prvky nakažlivého kašle.
O dvě století později je seriálová Ospalá díra již pevně zasazená ve fantasy kulisách, paranoiu z nemocí a nedůvěřivost však ve fikci stále najdeme – především v zombie tematice jako v seriálu Živí mrtví.
Zdroj: io9