6. března 2018 10:40
redakce Prima Living

Strhující, dojemný, výjimečně vypointovaný Opus pana Hollanda

V životě je důležité nejenom brát, ale i dávat. A přesně to nám předvede Richard Dreyfuss v nádherně sentimentálním snímku o učiteli hudby, který celý život dělal něco jiného, než co ve skutečnosti plánoval. Prima MAX si nezapomeňte pustit ve středu ve 20.00.

Glen Holland je ambiciózní mladý skladatel hudby, který v životě nemá malé cíle. Chce se stát slavným a uznávaným umělcem, k čemuž ovšem potřebuje vlastní tvorbu. Zároveň ale musí život rodinu, a tak v roce 1964 přijme místo učitele hudby na střední škole. Myslí si, že to bude nenáročná práce, která mu dovolí věnovat se ve volném čase jeho skutečným zájmům – komponování. Místo toho se na něj ale navalí hodiny a hodiny ubíjejících pedagogických povinností a nevděčná dřina s většinou zoufale průměrnými žáky. Ke všemu se navíc přidávají problémy se synem, který je už od narození téměř hluchý.

Holland je nucen skládání odkládat a odkládat, aby po třiceti letech zjistil, že jeho hlavním životním přínosem lidstvu nebyla žádná symfonie, ale studenti, kterým pomáhal otevírat brány světa hudby a objevovat její krásu.

Jeho životní cesta je dokreslována archivními záběry historických událostí, jako je válka ve Vietnamu či smrt Johna Lennona, které mu zasáhly do života a kterými autoři proložili jeho vyprávění.

Nenechte se odradit stopáží ani poněkud prostou dějovou linkou. Ač se to dá zdá neuvěřitelné, 143 minut vám ve společnosti jednoho obyčejného středoškolského učitele hudby uplyne jako nic. Velkou zásluhu na tom má pochopitelně Richard Dreyfuss, který zvládl zahrát vývoj své postavy v průběhu 30 let vpravdě mistrovsky a podal strhující výkon. Nakonec, přesvědčte se ve středu ve 20.00 na Prima MAX sami.

Možná jste o filmu Opus pana Hollanda netušili, že…

  • Richard Dreyfuss byl za svůj výkon nominována na Oscara v kategorii Herec v hlavní roli. Po vyhlášení výsledků bylo na jeho tváři znatelné zklamání a následně na jednom večírku prohlásil, že měl smůlu, protože se k sošce úspěšně propil Nicolas Cage. Ten byl oceněn za výkon ve snímku Leaving Las Vegas.
  • Jedním z emocionálních vrcholů filmu je Lennonova písnička Beautiful Boy zpívaná samotným hercem. A nutno říct, že je zpívaná moc hezky.
  • Dreyfuss se kvůli roli Hollanda naučil základy znakové řeči. A potřeboval ji i na place, neboť všechny postavy, které jsou ve filmu neslyšící, jsou neslyšící i v reálném životě.

Režie: Stephen Herek Scénář: Patrick Sheane Duncan Kamera: Oliver Wood Hudba: Michael Kamen Hrají: Richard Dreyfuss, Glenne Headly, Jay Thomas, Olympia Dukakis, William H. Macy, Alicia Witt, Terrence Howard, Jean Louisa Kelly, Joanna Gleason, Adam Fitzhugh, Eric Michael Cole Rok uvedení: 1995

redakce Prima Living

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný