Recitoval – dostal. Facka z přátelství měla Štěpána odradit od básniček
Zdá se, že ve třetím díle nerozvážné „básníky“ natvrdo doběhne realita všedního života. Léta studií jsou pryč. Z medika Štěpána Šafránka je vesnický lékař a Kendy točí místo umění seriály. Kam se poděla Vendulka utěšitelka a Mireček? A objeví se na obzoru další kráska, které bude Šafránek skládat básničky?
V romantické komedii Jak básníkům chutná život (1987) režiséra Dušana Kleina a scenáristy Ladislava Pecháčka najdeme nejen staré známé postavy z předchozího dílu. Zabydlí se tu i řada nových figurek, které naprosto nezůstávají pozadu a dělají skvělou zábavu. Takže i když hlavní hrdina Štěpán Šafránek dopadá až na samé dno dospěláctví, kolem znějí salvy smíchu a šustění básnických křídel.
Šafránek dostudoval a nastupuje do nemocnice v domovském Hradišti na oddělení interny. Velmi záhy ale jeho čestný, ale zároveň trochu naivní přístup naštve ironickou primářku, která bere úplatky a léčí své známé na luxusně vybaveném pokoji. Při první příležitosti se primářka doktůrka zbaví a pošle ho na obvod.
Záběry z filmu Jak básníkům chutná život Zdroj: Filmové studio Barrandov
A právě o Píšťalku bojuje Štěpán s jejím dobře organizovaným leč maximálně nudným snoubencem učitelem Hájkem. Dojde i na setkání s bývalými spolužáky z vysoké. Všichni jsou ale, zdá se, tak nějak úspěšnější než romantický Štěpán. Získá konečně lásku svého života a vydrží mu napořád? A kolik dílů básníků nás ještě čeká?
Záběry z filmu Jak básníkům chutná život Zdroj: Filmové studio Barrandov
Kam se poděli?
- Mireček (Joseph Dielle) neboli MUDr. Numira Cassa Thombe z Budžunbury odjel po studiích do Afriky. V básnické trojce se objevuje jako delegát Světové zdravotnické organizace WHO, která navštíví Československo. Toho využijí spolužáci a Mirečka unesou na veselou pitku. Mejdan bývalých spolužáků se odehraje na Moravě u Venóša alias MUDr. Václava Pastyříka (Václav Svoboda). Ten má svůj život jistý, navíc vlastní vinný sklípek, kam všechny kamarády pozve
Jak básníkům chutná život 3
- Při té příležitosti se znovu objevuje také Vendulka utěšitelka (Eva Jeníčková), která svůj doktorský diplom proměnila v teplé místečko na Ministerstvu zdravotnictví. Je luxusně oblečená, ale na Moravě ve sklípku řádí jako kdysi v kolejním baru.
- Stálicemi Hradiště jsou životní průvodce Štěpána Šafránka učitel chemie Ječmen (Josef Somr), Šafránkova maminka (Míla Myslíková), dámská krejčová na volné noze, a prsatá spolužačka Bedřiška (Bára Štěpánová)
Víte o filmu Jak básníkům chutná život že?
- Píšťalka se jmenovala vlastním jménem Alena Hubáčková? Krásnou představitelku Píšťalky Evu Vejmělkovou však nechal režisér Klein předabovat. Hlas jí propůjčila Zlata Adamovská.
Záběry z filmu Jak básníkům chutná život Zdroj: archiv: Filmové studio Barrandov
- Filmový zámeček se ve skutečnosti nachází v západočeském Krásném dvoře a patříval do vlastnictví rodu Černínů z Chudenic.
- Básníci trojka se původně měli jmenovat „Jak básníkům voní život“ a ke změně na „chutná“ přiměl režiséra herec František Filipovský, který hraje důchodce Adolfa Valeriána, kterému ve trojce amputují nohu.
- Proslulou facku dal David Matásek alias Kendy Pavlu Křížovi v roli Šafránka proto, že ho o to tehdy budoucí lékař požádal na konci minulého dílu, když ztroskotal jeho vztah k Jeskyňce. Kendy ho měl profackovat pokaždé, když by zase nějaké dívce začal recitovat básničky.
- Rudolf Hrušínský hraje otce Píšťalky, kastelána Hubáčka, který je amatérský malíř. V jednom záběru, když sklízí kritiku svého dílka, použije větu: „Já nejsem nikde organizován, takže si můžu malovat, co chci, a jak chci.“ Cenzoři si narážky nevšimli a tak nakonec ve filmu zůstala.
- Vypráví se, že Hrušínský dostal při natáčení svůj třetí infarkt. V sanitce do Prahy si ale ještě stačil zapálit cigárko.